گزارش برنامه صعود به قله کلونچی(طرح سیمرغ)

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                       گزارش برنامه صعود به قله کلونچی

نوع و سطح برنامه:      نیمه سنگین

تاريخ اجرای برنامه:       ۱۳۹۷٫۶٫۱۶ و ۱۳۹۷٫۶٫۱۷

میعادگاه:                     دروازه تهران ابتدای خیابان امام خمینی

وسیله نقلیه:               مینی بوس

 

سیمای جغرافیايی منطقه:

رشته کوه زاگرس از سه کوهستان مهم به نام‌های اشتران‌کوه، زردکوه و دنا تشکیل شده است.
عمده کوهستان زردکوه از شمال در استان چهارمحال‌وبختیاری واقع شده و از جنوب به مناطق گرمسیر مسجدسلیمان در استان خوزستان می‌رسد. شهرستان چلگرد (کوهرنگ) در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب شهرکرد میعادگاه کوهنوردانی است که برای صعود زردکوه آماده می‌شوند.

زردکوه یكي از غني ترين ذخاير طبيعي آب ايران است و رودخانه كارون به عنوان بزرگترين رودخانه ايران و زاينده رود كه از استان چهارمحال و بختياري وارد استان اصفهان مي شود از اين رشته كوه سرچشمه مي گيرد.

جهت اين رشته كوه از شمال غربي به سمت جنوب شرقي است . بسیاري از قلل آن تيز و كشيده و به صورت ستيغ هاي بلند و مرتفع است و بيش از ۱۰ قله بالاي ۴۰۰۰ متر در زردكوه وجود دارد كه بلندترين قله آن کلونچی با ارتفاع ۴۲۲۱ متر است.

ارتفاعات و نقاط مهم منطقه

قلل مهم و مرتفع زردكوه به ترتيب:  كلونچی: ۴۲۲۱ متر، چگاله: ۴۱۳۶ متر، هفت تنان: ۴۱۰۹ متر، درويش كزلي: ۴۰۷۸ متر، شاه شهيدان: ۴۰۷۶ متر، نازي: ۴۰۷۵ متر، چال تاو: ۴۰۷۵، تيا: ۴۰۵۳ متر، شرنگ: ۴۰۱۱ متر، دورنگ: ۴۰۰۹ متر، دوزرده :۴۰۰۰متر، سيردان: ۳۹۸۸ متر، قنبركش: ۳۹۷۰ متر،  يله بلند: ۳۹۴۷ متر، چال ميشان: ۳۸۹۷ متر، ايلوك: ۳۸۳۷ متر، آب سفيد: ۳۷۵۹ متر.

وجه تسميه: مهمترين ويژگي كوههاي منطقه كه به صورت رشته رشته است وجود دره ها و گذرگاههاي عميق و ستيغ هاي بلند و مرتفع كه به زبان لري بختياري به آن زرد يا زرده گفته مي شود. وجود يخچالهاي متعدد ويژگي ديگر زردكوه است كه در طول سال برف و يخ خود را حفظ مي كنند. از جمله آنها مي توان يخچال ايل بيگ، پورسونان، كوله خدنگ، چال ميشان و خرسان را نام برد.

ارتفاع برف در بعضي نقاط دره ها و يخچال ها به ۱۲ متر ميرسد كه منبع عظيم تشكيل بزرگترين رودخانه هاي ايران است.

پوشش گیاهی و جانوری:

از گياهان منطقه مي توان انواع گون، كنگر، آويشن، مرزن جوش و ديگر گياهان دارويي را نام برد و از حيوانات منطقه مي توان گرگ، خرس، خرگوش، كل، بز كوهي، پرستو، بلبل كمري، گنجشك و .. را نام برد.

 

 تجهیزات مورد نیاز: تجهیزات شب مانی و تجهیزات معمول کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی ، بادگیر ، باتوم و …

تعداد افراد شرکت کننده: ۲۸ نفر(۲۵ نفر از اصفهان و ۳ نفر از تهران)

 

 شرح برنامه:

ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه ۱۶ شهریور ماه از تهران به سمت چلگرد حرکت کردیم . ناهار را در یکی از کبابی های معروف گلپایگان بودیم.

ساعت ۱۷:۳۰ به منطقه چلگرد رسیدیم و منتظر دوستان اصفهانی بودیم تا به سمت منطقه کول خدنگ حرکت کنیم.

حدود یک ساعت در جاده خاکی کوهستانی نسبتا هموار حرکت کردیم تا به دهانه دره کول خدنگ در ارتفاع حدودا ۲۴۰۰ متر رسیدیم. فردا صبح می بایست این دره را پیمایش میکردیم.

شب پرستاره را در کنار چادر های ایل بختیاری سپری کردیم.

صبح ساعت ۵:۱۵ دقیقه به سمت دره کول خدنگ حرکت کردیم.

حدودا ۸۰ درصد مسیر سنگلاخ بود که در بازگشت وقت خیلی زیادی گرفت

جاهایی مسیر باریک و دست به سنگ میشد

تا اینکه به یخچالها رسیدیم

بعد از عبور از یخچالها و در واقع بعد از ۶ ساعت پیمایش بالاخره قله کلونچی رخ نمایی کرد

و باز هم نزدیکتر شدیم

از سمت راست قله را دور زدیم

و از روی خط الراس راهی قله شدیم

ساعت ۱۳:۵۰ دقیقه بر فراز کلونچی ، بام چهارمحال بختیاری ایستادیم

گزارش صعود به قله بل اقلید (طرح سیمرغ)

شخصات کلی برنامه:

موضوع:                       گزارش برنامه صعود به قله بل (طرح سیمرغ)

نوع و سطح برنامه:      نیمه سنگین

تاريخ اجرای برنامه:       ۱۳۹۷٫۵٫۱۱,۱۲

میعادگاه:                     دروازه شیراز ابتدای خیابان هزار جریب

وسیله نقلیه:               مینی بوس

نام مسئولین:

سرپرست: خانم نسرین یراقی  سر قدم: آقای محمود عشاقی  ته قدم:  آقای علیرضا مسئول فنی: اقای صالح کابلی  گزارش نويس: خانم شیما عسگری

سیمای جغرافیايی منطقه:

ارتفاعات و نقاط مهم منطقه:

کوهستان بل در جنوب شرقی رشته کوه زاگرس در استان فارس درجنوب شهرستان اقلید باچشم اندازی بسیارزیباخودنمایی می کند.بلندترین ارتفاع این کوهستان قله بل باارتفاع ۳۹۵۰ متر در ۱۴ کیلومتری جنوب شهر اقلید و بلندترین قله در استان فارس می باشد. قله صخره ای و سنگلاخی بل توسط گردنه مرتفعی از سمت جنوب به کوه سفید و از سمت شمال شرقی به کوهستان مرتفع ۳۵۰۰ متری گورک متصل و از سایر جهات کاملاً آزاد می باشد . بُل در زبان پهلوی به معنای بلند است. این منطقه دارای آب وهوای معتدل کوهستانی است

پوشش گیاهی و جانوری:

کوهستان بل دارای پوشش گیاهی متنوع بوده و گیاهانی ازقبیل  ارژن، گون، آویشن، جاشیر، کما، درمنه، کتیرا، پیازکوهی درآنجا می روید .

مسیرهای صعود بل:

۱-  دره لای شکفت ( غربی )  ۲-  دره زمستانه (شمال غربی ) ۳-  دره ریواس ( شما لی ) ۴-  چشمه لگنی       ( شمال شرقی ) ۵-  باغ ضرغامی ( شرقی ) ۶-  دره سبز ( جنوبی ) ۷-  دره قبله ( جنوب غربی )

دره لای شکفت : مسیر مناسب جهت صعودهای تابستانی و زمستانی است که  از ابتدای” سرد آب” شروع شده و به جانپناه منتهی می شود.

 

 

دره زمستانه : صعب العبور می باشد و نیاز به امکانات بیشتری جهت صعود دارد ؛ معمولاً تابستان از این مسیر صعود می کنند و دارای گیاهان متعدد و متنوع می باشد .

دره ریواس : مسیر بسیار زیبا که به علت فراوانی گیاه ریواس به این نام معروف شده است .

چشمه لنگی : از ابتدای گردنه عصاری و چشمه لنگی شروع و به قله منتهی می شود .

باغ ضرغامی : مسیر طولانی که از باغ و چشمه ضرغامی شروع و در انتها به قله ختم می شود .

دره سبز: مسیری نسبتاً طولانی که از دشت نخود زار شروع و به پناهگاه منتهی می شود.

دره قبله : مسیری نسبتاً مناسب جهت صعود  زمستانی می باشد که از ابتدای سرداب شروع می شود و به پناهگاه می رسد .

 تجهیزات مورد نیاز: تجهیزات معمول کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی ، بادگیر ، باتوم و غذا و تجهیزات شب مانی…

تعداد افراد شرکت کننده: ۱۵ نفر

 شرح برنامه:

روز پنجشنبه ۱۱/۵/۹۷ ساعت ۱۵:۳۰ اصفهان را به مقصد شهرستان اقلید ترک کردیم. مسیر ما به سمت شهرضا و سپس آباده و سه راهی سورمق و در آخر شهرستان اقلید بود. پس از ورود به شهر اقلید ساعت ۱۹ از چشمه زیبایی بازدید کردیم و شام را در آن محل صرف کردیم.

سپس ساعت ۲۱:۴۵ وارد کمربندی آن شهرستان شدیم.این کمربندی از سمت جنوب این شهر می گذرد.این جاده به سمت حسین آباد می رود.

بعد از ۴ کیلومتر کارخانه قندی دیده می شود که روبروی آن جاده فرعی است با تابلویی که مسیر قله بل را نشان می دهد. این جاده خاکی است.گذر از این جاده برای سواری کمی مشکل است ولی می توان گذر کرد. در اکثر مسیر بوسیله تابلویی مسیر حرکت به سمت کوه نشان داده شده است.در مسیر از روی یک پل رودخانه ای رد می شویم و از کنار تعدادی تاسیسات معدن رد شدیم تا به پایان جاده رسیدیم.مسیر این جاده خاکی ۱۰ کیلومتر است و در پایان آن یک تابلو قرار دارد که بر اثر زنگ زدگی نوشته های آن قابل خواندن نیستند.

ساعت ۲۲:۳۰ کمپ خود را برپا کردیم و سریعا استراحت کردیم تا فردا صعود خوبی داشته باشیم.مکان کاملا مناسب و بدون شیب در این مکان برای کمپ زنی وجود دارد که به راحتی می توان کمپ حتی برای ۱۰ چادر برپا کرد.

صبح ساعت ۴ از خواب بیدار شدیم و پس از جمع آوری کمپ ، چادرها و مابقی وسایل را در ماشین ها قرار داده و با کوله سبک و وسایل مورد نیاز در ساعت ۴:۴۵ بعد از انجام چند حرکت کششی و مشخص شدن سر قدم (آقای عشاقی) ته قدم (آقای علیرضا) و مسئول فنی(آقای کابلی) توسط سرپرست برنامه خانم یراقی صعود خود را آغاز کردیم.

ابتدای مسیر و نقطه شروع در ارتفاع ۲۷۵۰ متر قرار داشت.در ابتدای مسیر حرکت خود را از سمت راست دره آغاز کردیم تا به بالای دره رسیدیم . مسیر اکثرا دارای پاکوب و مشخص است.

پس از کمی پیمایش دیگر دره به دو قسمت تقسیم می شود که ما از سمت راست آن مسیر را ادامه دادیم.پس از آن شیب کمی تندتر می شود تا اینکه ساعت ۷:۴۵ به جان پناه این کوه رسیدیم.

ساختمان جان پناه برای شبمانی خوب بود.

ارتفاع جان پناه ۳۵۰۰ متر است.باید در نظر داشت که در این فصل فقط جان پناه دارای چشمه با مقدار آبی کم بود.

پس از حدود ۴۵ دقیقه استراحت و صرف صبحانه حرکت خود را به سمت قله آغاز کردیم. از این به بعد شیبها تندتر و در قسمتهای بالاتر کمی سنگلاخی تر شد.ما از جان پناه به سمت چپ حرکت کرده و روی پاکوب آن قسمت قرار گرفتیم.

دو قله فرعی را رد کردیم که قله دوم سنگ چین داشت. پس از آن کمی فرود آمده و مجدد به سمت بالا و قله بل راهی شدیم.در قسمتهای نزدیک به قله کمی سنگلاخی است ودست به سنگ نه چندان جدی داشتیم.ساعت ۱۰:۱۵ بر فراز قله کوه بل بودیم در کنار سنگ چین های بزرگ آن.حدود ۴۵ دقیقه زمان به استراحت و عکس انداختن و انجام مراسم قله بر روی این قله گذشت.

پس از آن به سمت جان پناه بازگشتیم.

در مسیر بازگشت از قسمت شن اسکی حرکت خود را ادامه دادیم ساعت ۱۲:۱۵ به جانپناه رسیدیم و پس از صرف ناهار و استراحت ساعت ۱۳:۳۰ از جان پناه به سمت پایین حرکت کرده

و در حدود ساعت ۱۵:۳۰ به ماشینها و محل شبمانی شب قبل خود رسیدیم

و پس از سرد کردن و قرار دادن وسایل در ماشین ساعت ۱۶ به سمت اصفهان حرکت کرده و حدود ساعت ۲۱ به اصفهان رسیدیم

گزارش صعود به قله قاشمستان

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                       گزارش برنامه صعود به قله قاشمستان (طرح سیمرغ)

نوع و سطح برنامه:      نیمه سنگین

تاريخ اجرای برنامه:       ۱۳۹۷٫۴٫۱۴,۱۵

میعادگاه:                     دروازه شیراز ابتدای خیابان هزار جریب

وسیله نقلیه:               مینی بوس

نام مسئولین:

سرپرستآقای صالح کابلی  سر قدم: آقای محمود عشاقی  ته قدم:  آقای داوود کمالی مسئول فنی: اقای صالح کابلی  گزارش نويس: خانم شیما عسگری

سیمای جغرافیايی منطقه:

نام منطقه: دنا قاش مستان (بیژن۳)

وجه تسمیه بیژن ۳، افسانه معروف شاهنامه فردوسی است و معنی نام قاش مستان برگرفته از فرهنگ غنی عشایر ترک می باشد. بسیار جالب است با توجه به وجود شکاف و قاش انتهای قله نامگذاری شده (قاش یا قاچ به معنی شکاف و چاک است) و گویند که بز و کل های منطقه در فصل جفتگیری و مست شدن به این شکاف می ایند و به همین روی این قله قاش مستان نام گرفته است.

قله قاش مستان بلندترین قله رشته کوه زاگرس در بین قلل دنا می باشد و در میان ده قله مرتفع ایران جایی دارد. رشته کوه دنا در مرز استان های اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس قرار دارد که به نقلی بیش از ۴۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر را در دل خود داراست که این نیز در بین کوه های ایران تعداد قابل توجهی محسوب می شود. رشته مرکزی دنا که قله قاش مستان در آن قرار دارد بیش ۱۸ قله بالای ۴۰۰۰ متر دارد که مسیر آن از روستای خفر به سمت گردنه بیژن می باشد و کوهنوردان بسیاری را به سمت خود میکشد. طبیعت این منطقه سردسیر، بیشتر ایام دارای برف در ارتفاعات، و رودخانه های خروشان در پایین دست است و تنوع جانوری از پرندگان شکاری و حیوانات وحشی تا انواع شکارها باعث شده که منطقه حفاظت شده دنا حیات وحش جالبی را در برگیرد. راه دسترسی از اصفهان به سمت شهرضا و سمیرم و سپس روستای حنا و خفر می باشد..

بهترین و نزدیکترین راه این بلندترین قله که پس از حوض دال بیشترین صعود کننده را داراست روستای خفر از جهبه شمالی می باشد.

مسیر صعود برنامه:  روستای خفر از جبهه شمالی می باشد.

ارتفاع قله: ۴۴۵۰ متر بلند ترین قله استان کهگیلویه و بویر احمد

 

 تجهیزات مورد نیاز: تجهیزات معمول کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی ، بادگیر ، باتوم و غذا و تجهیزات شب مانی…

تعداد افراد شرکت کننده: ۱۴ نفر

 

 شرح برنامه:

روز پنجشنبه ۱۴/۴/۹۷ ساعت ۷:۲۰ صبح اصفهان را به مقصد روستای خفر با مینی بوس ترک کردیم. پس از خوردن صبحانه در شهر شهرضا و گذشتن از شهر سمیرم و چند روستا ساعت ۱۲ ظهر به خانه کوهنوردان در روستای خفر رسیدیم.

پس از صرف ناهار و آماده شدن برای صعود ساعت ۱۳:۳۵ خانه کوهنوردان را به ارتفاع ۲۲۰۸ متر از سطح دریا با کوله سنگین ترک کردیم.

مسیر ابتدا از کوچه باغ ها شروع میشد بعد از گذشتن از مسیر کوچه باغ بسیار زیبا با شیب نسبتا کم به مدت ۴۵ دقیقه به ابتدای دره رسیدیم که رودخانه ای از وسط دره عبور میکرد. از سمت راست دره وارد پاکوب شدیم و به پیمایش ادامه دادیم.ساعت ۱۵ به چشمه احمد رسیدیم و کمی در آنجا استراحت کردیم.

سپس با پیمودن شیب نسبتا زیاد زیر پناهگاه ساعت ۱۶:۳۰ به پناهگاه شمالی دنا به ارتفاع حدود ۳۰۰۰ رسیدیم. گروه های دیگر کوهنوردی قبل ما به پناهگاه رسیده بودن و داخل پناهگاه جا نبود سپس مجبور شدیم بیرون پناهگاه کمپ بزنیم.

ساعت ۴:۳۰ صبح بیدار باش بود پس از اماده شدن و گذاشتن وسایل اضافی در چادر ها ساعت ۵:۱۵ صبح شروع به حرکت کردیم. قبل از ما گروهی از استان قم استارت زده بود که روشنایی هد لایت هایشان از دور پیدا بود.

پس از پیمودن مسیرحدود ۴ ساعته که شامل شن اسکی و شیب های تند و چند تراورس با حمایت طناب از یخچال ها  ساعت ۸:۴۵ به گردنه به ارتفاع حدود ۴۰۰۰ متر رسیدیم و صبحانه را در آنجا خوردیم. سپس ساعت ۹:۱۵ دوباره شروع به حرکت کردیم. ساعت ۱۰:۵۰ در ارتفاع ۴۳۰۰ به چشمه با آب بسیار خنک و گوارا رسیدیم پس از کمی استراحت ساعت ۱۱:۴۰ به قله قاشمستان به ارتفاع ۴۴۵۰ بلندترین قله رشته کوه دنا رسیدیم. گروه های زیادی از شهر بوشهر، دماوند، قم، تبریز در طول مسیر بودند.

 

 

پس از گرفتن چند عکس یادگاری و اجرای مراسم قله و کمی استراحت ساعت ۱۲:۴۵ به سمت پایین حرکت کردیم. مسیر برگشت همان مسیر رفت بود و باید با دقت زیادی حرکت میکردیم چون خطر ریزش سنگ به خاطر شن اسکی بودن مسیر و شیب تند زیاد بود. سپس ساعت ۱۸ به پناهگاه رسیدیم. پس از خوردن ناهار و بستن کوله ها ساعت ۱۹ به سمت روستای خفر حرکت کردیم. ساعت ۹:۳۰ به خانه کوهنوردان رسیدیم و ساعت ۲۲:۳۰ با مینی بوس به سمت اصفهان حرکت کردیم. بالاخره ساعت ۳ صبح به اصفهان رسیدیم.

 

 

گزارش صعود به قله کرکس(اوره به کشه)

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                       گزارش برنامه صعود به قله کرکس (اوره به کشه)

نوع و سطح برنامه:      نیمه سنگین

تاريخ اجرای برنامه:       ۱۳۹۷/۴/۱

میعادگاه:                     دروازه تهران ابتدای خیابان امام خمینی

وسیله نقلیه:               مینی بوس

نام مسئولین:

سرپرستآقای کامیار فروجانی زاده  سر قدم: آقای محمود عشاقی  ته قدم:  آقای فرزاد عشاقی مسئول فنی: اقای صالح کابلی  گزارش نويس: خانم شیما عسگری

سیمای جغرافیايی منطقه:

کرکس به ارتفاع ۳۸۹۵ متر، بخشی از رشته کوه های مرکزی ایران است و مهم ترین کوه شهرستان نطنز (اصفهان) به شمار می رود.

وجه تسمیه نام این کوه بخاطر وجود کرکس هایی کوچک و سیاه رنگ است، همچون باز شکاری که بر فراز دامنه آن در پروازند.

رشته کوه کرکس از کوه های مرکزی ایران به شمار می رود و پهنه ای به وسعت ۳۴۰۰ کیلومتر مربع را زیر پوشش قرار داده است که در جهت شمال غربی – جنوب شرقی امتداد یافته است. این کوه در استان اصفهان، در شمال غربی شهرستان کاشان، در جنوب شرقی اش شهرستان نطنز، در شرق شهرستان برخوار و میمه و غرب شهرستان اردستان واقع شده است.

ارتفاعات و نقاط مهم منطقهمختصات جغرافیایی کوه کرکس عبارتست از:

N : 3 , 27 ‘ , ۲۱ و  E : 51 ,47 ‘ , ۵۹

رشته کوه کرکس از سنگ های آذرین متوسط از لحاظ اسیدی یا بازی آذر آواری تشکیل شده است. از نظر زلزله خیزی مناطق جنوبی آن پر زیان و مناطق شمالی آن نیمه زیان به حساب می آیند. کوه کرکس حاصل گدازه هایی است که از راه شکاف های موجود در سطح زمین به بیرون راه یافته اند. سطح زیر پوشش کوهستان کرکس در استان اصفهان بالغ بر ۳۰۰ هزار هکتار است که ۹۸ هزار هکتار آن به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب و اعلام شده است.

قله های کوهستان کرکس به علت ارتفاع زیادی که دارند تقریبا در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و منبع اصلی چشمه های متعددی است که در دامنه های این کوهستان جریان دارند. میزان بارندگی سالانه آن بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی متر است که این کوهستان را در شمار مناطق خشک تا نیمه خشک قرار داده است. از کوهستان کرکس رودهایی (هر چند که اغلب خشک هستند) سرچشمه می گیرند. سرچشمه رودهای منطقه بیشتر تا اوایل تیر ماه خشک می شوند.

صعود قله کرکس در چهار فصل امکانپذیر است فقط در فصل زمستان، سرمای بسیار شدیدی در این منطقه وجود دارد و صعود به این قله نیازمند به تجهیزات زمستانی است.

مسیرهای صعود کرکس

مسیر جنوبی: روستای کشه، متوسط زمان صعود بین ۵ تا ۷ ساعت (متداول ترین مسیر صعود)
مسیر شرقی: روستای طامه، متوسط زمان صعود بین ۷ تا ۸ ساعت
مسیر شمال شرقی: روستای اوره، متوسط زمان صعود ۷تا ۸ ساعت
مسیر شمال غربی: روستای بیدهند، متوسط زمان صعود ۶ ساعت
خط الراس: مسیر چشمه لاعشه از طریق چشمه اصفهانی ها
خط الراس: مسیر گله از مسیر طامه

 

 تجهیزات مورد نیاز: تجهیزات معمول کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی ، بادگیر ، باتوم و …

تعداد افراد شرکت کننده: ۱۱ نفر

 

 شرح برنامه:

روز جمعه ۱/۴/۹۷ ساعت ۴:۴۵ اصفهان را به مقصد نطنز روستای اوره به وسیله مینی بوس ترک کردیم. سپس ساعت ۶:۵۰ به امامزاده گورآباد مبدا حرکت به سمت قله رسیدیم پس از طی مسیر نیم ساعته بستر رودخانه خشک شده به ایستگاه محیط بانی رسیدیم.

بعد از انجام دادن چند حرکت کششی و معرفی دوستان ساعت ۷:۳۰ مسیرصعود را پیش گرفتیم.

با ادامه دادن مسیر در بستر خشکیده رودخانه به دو راهی رسیدیم که باید از سمت چپ رودخانه حرکت میکردیم.. وارد دره بسیار زیبا و پر آبی شدیم این مسیر یکی از زیباترین مسیر های صعود به قله کرکس است.

پس از کوهپیمایی عالی در دره سرسبز ساعت ۸:۳۰ کنار رودخانه صبحانه را صرف کردیم سپس ساعت ۹ ادامه ی مسیر صعود را پیش گرفتیم.

 

شیب مسیر کم کم زیاد میشد و در بعضی مواقع دست به سنگ میشدیم. در طول مسیر خطر ریزش سنگ زیاد بود که باید بسیار مراقب بود.

ساعت ۱۲ به دو راهی دیگری رسیدیم که به یال های ممتدی که به قله منتهی می شدند همین جا مسیر آب منحرف میشد و در بقیه مسیر ما دیگر به آب دسترسی نداشتیم روی یال که سوار شدیم رفته رفته شیب سنگین و سنگین تر میشد .

پس از گذراندن یال که به سمت چپ مسیر و سمت جنوب غرب میرفت در ساعت ۱۵:۳۰ همگی بر روی قله کرکس قرار گرفتیم. پس ازگرفتن چند عکس یادگاری و صرف ناهار ساعت ۱۶:۳۰ از مسیر کشه راه برگشت را پیش گرفتیم.

پس از طی مسیر شن اسکی یک ساعت نیمه ساعت ۱۸ به پناهگاه رسیدیم. سپس بعد از کمی استراحت و برداشتن آب از چشمه پناهگاه ساعت ۱۸:۳۰ به سمت پایین حرکت کردیم. ساعت ۲۰ به مینی بوس رسیدیم و به سمت اصفهان حرکت کردیم. بالاخره ساعت ۲۲ شب به اصفهان رسیدیم.

 

گزارش صعود به قله کلار بروجن

گزارش صعود به قله کلار بروجن

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                       گزارش برنامه صعود به قله کلار بروجن

نوع و سطح برنامه:        کوهپیمایی نیمه سنگین

تاريخ اجرای برنامه:       ۱۳۹۷/۲/۲۱

میعادگاه:                     دروازه شیراز ابتدای خیابان هزارجریب

وسیله نقلیه:               مینی بوس

نام مسئولین:

سرپرست: خانم راحیل انالویی  سر قدم: آقای محمود عشاقی  ته قدم: خانم نسرین یراقی  مسئول فنی: خانم راحیل انالویی  عکاس: آقای علیرضا دادخواه   گزارش نويس: خانم راحیل آنالویی

سیمای جغرافیايی منطقه:

کلار از جمله ارتفاعات زاگرس بوده که بصورت شرقی و غربی امتداد دارد و سمت شرق آن از گردنه تنگ وستگان شروع و بطرف غرب امتداد یافته است و نهایتاَ در جنوب شهر ناغان در گردنه ای به نام همین شهر ختم میگردد.

ارتفاعات و نقاط مهم منطقه: کلار از شمال به تالاب های گندمان ، چغاخور ، علی اباد و سولگان منتهی است. درضلع جنوبی کلار نیز جنگل های ارس را میتوان مشاهده کرد. وجود دریاچه قزل گل با مساحت ا۱۴۲ هکتار در ارتفاعات بالای ۲۲۰۰ متر این کوه و تالابهای چال تر و چال خشک مشرف در آنجا و جاری بودن قریب چهل چشمه نعمت بزرگ این کوه است . همچنین وجود دریاچه ای در زیر قله در ارتفاع ۳۵۰۰ چشم هر بیننده ای را خیره میکند.

راه های دسترسی به منطقه:  مسیر دسترسی به قله کلار شهر بروجن( دارای ارتفاع ۲۲۳۴ متر) و شهر گندمان (دارای ارتفاع ۲۲۴۶ متر) و روستای نصیرآباد ، روستای کتک و سپس تنگه باغ گردو تا چشمه چیرو و در نهایت دریاچه و صعود به قله میباشد .

 

نوع پوشش گیاهی و جانوری منطقه:

حدود ۷۰۰ گونه گیاهی در کلار شناسائی شده که حدود ۵۰ گونه آن در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد که از آن جمله می توان به گیاهانی همچون شاه تره – چز – مخلصه یا کافور کوهی – پرسیاوشان – افسنطی – -بومادران- تره کوهی –گیاهی نادر و کمیاب به نام زهر آبی و … یاد کرد.

ارتفاعات مشرف به شیب های شمالی کلار زیستگاه منحصر بفرد سروکوهی است ، کلار مامن و زیستگاه قریب ۳۵ گونه پستاندار بوده که از جمله شاخص آنها باید از پلنگ ، کل و بز ، قوچ و میش ، گرگ ، کفتار ، روباه ، گربه وحشی و… یاد نمود و علاوه بر آن قریب ۷۵ گونه پرنده خشک زی وابسته به خانواده های مختلف در کلار زیست می نمایند که در این خصوص می توان به کبک دری ، کبک ، تیهو ، عقاب طلائی ، عقاب دشتی ، دلیجه کوچک و غیرو اشاره کرد.

 تجهیزات مورد نیاز: تجهیزات معمول کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی ، بادگیر ، باتوم و …

تعداد افراد شرکت کننده: ۱۳ نفر

کل مدت زمان صعود: ۴ ساعت و ۴۵ دقیقه

کل مدت زمان فرود: ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه

 شرح برنامه:

صبح روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه در هوایی مناسب ساعت ′۲۰: ۵ از میعادگاهمان در خیابان هزارجریب با مینی بوس به سمت منطقه بروجن حرکت کردیم، ساعت ۷و ۴۵ دقیقه پس از انجام نرمش مختصری پیمایش را به سمت قله زیبای کلار اغاز کردیم. در ابتدای مسیر تعدادی از همنوردان قدیم را دیدیم که جداگانه به قصد صعود به قله در مسیر بودند.

مسیر از همان ابتدا دارای شیب بوده و با توجه به بارش های سنگین باران طی چند روز گذشته خاک نرم منطقه بصورت گل در امده که از ابتدا تا انتهای مسیر و حتی در بازگشت تا حدی سرعت پیمون را پایین اورد تا از سر خوردن در گل جلوگیری شود.

ساعت ۸ و ۴۰ دقیقه در کنار باغ گردو برای صبحانه توقف بیست دقیقه ای داشتیم و پس از ان مجددا حرکت نمودیم. ساعت حدود ۹ و ۴۵ دقیقه به چشمه رسیدیم و استراحت ده دقیقه ای داشته و تجدید قوا نمودیم. سرعت باد رفته رفته افزایش می یافت و نیاز به اضافه کردن پوشش بود.

مناظر زیبای پیش رو و پشت سر گاه توقف کوتاهی می طلبید تا از زیبایی ها بهره مند شویم اما ورزش شدید باد مانع از توقف  زیاد می شد. کم کم هوا بیش از پیش سر ناسازگاری گذاشت و بارش برف پیش بینی نشده ای اغاز شد و هوای منطقه را بسیار سرد نمود. اما گرمای دلهای همنوردان و همراهی همه با یکدیگر باز هم بسوی قله ما را پیش می راند.

در نزدیکی دریاچه گروه دوستانی که پیش تر از ما در مسیر قله بودند را در حال بازگشت دیدیم. انها هم به ما توصیه نمودند که بازگردیم و وزش باد شدید و بارش برف و سرما را در زیر قله مانع صعود اعلام کردند.

با مشورت با جناب عشاقی سرپرست باشگاه و بررسی شرایط همنوردان تصمیم بر این شد که تا دریاچه را صعود نموده و مجددا در انجا برای ادامه مسیر تصمیم گیری شود.

ساعت ۱۱ و ۵۰ دقیقه به دریاچه زیر قله رسیدیم. با رسیدن به دریاچه از سرعت وزش باد تا حدی کاسته شد. بعد از استراحت کوتاهی که برای زدودن گلهای زیادی که ورزن کفشاهیمان را چند برابر کرده بود، تصمیم به ادامه مسیر گرفته شد. در نهایت ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه بر فراز قله ایستادیم.

باد دوباره شدت گرفته بود و مجال استراحت و تماشا نبود. به سرعت عکس یادگاری گرفتیم و راه بازگشت را در پیش گرفتیم.

در محل چشمه حدود چهل دقیقه جهت ناهار توقف کردیم و در نهایت ساعت ۵ بعدظهر فرود پایان یافت و در محل مینی بوس جمع شدیم و راه بازگشت به سمت اصفهان را در پیش گرفتیم.

گزارش برنامه گردشگری کرمانشاه و اورامانات کردستان

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                              گزارش برنامه گردشگری کرمانشاه و اورامانات کردستان

نوع و سطح برنامه:            گردشگری

تاريخ اجرای برنامه:            ۱۳۹۷/۲/۱۱

میعادگاه:                             ترمینال کاوه

وسیله نقلیه:                        اتوبوس

سرپرست:                          آقای امید دادخواه

  گزارش نویس:                    شکیبا سیفی

گزارش سفر:

برنامه گردشگری کرمانشاه و اورامانات کردستان در تاریخ ۱۱/۲/۹۷ شب هنگام آغاز شد.وعده گاه ترمینال کاوه ساعت ۲۱ بود که بعلت تقارن حرکت با نیمه شعبان و ترافیک در خیابان ها و تاخیر دوستان حرکت به ساعت ۲۱:۴۰ تغییر یافت.

مقصد کرمانشاه و زمان تقریبی حدود ۹ ساعت پیش بینی شده بود.ساعت ۷ صبح در یک پارک کوچک در کرمانشاه توقف کرده و صبحانه خوردیم .هوای خنک و باران زده در جمع دوستان و فضای سبز زیبا صرف صبحانه را دلپذیر کرده بود.پس از آن به بیستون رفتیم و دوستان کرد گروه خانم پورهاشم و آقای مونیفی از حکایت ها و افسانه های مردم کرد درباره این کوه وداستان شیرین و فرهاد گفتند.در دامنه کوه منظره سبزه زار و گله گوسفندان و نم بهاری حس زایدالوصفی ایجاد کرده بود.سنگ تراش فرهاد قسمتی از دامنه بود که سنگ های آن در سطح وسیعی تراشیده شده بودند.در دو ناحیه دیگرسنگ ها تراشیده و آثاری از تاجگذاری پادشاهان وجشن پیروزی هایشان در دل کوه کنده شده بود

و مثل همیشه دولت های بعدی قسمتی از آن را خراب کرده وبه زبان عربی لوح بزرگی گذاشته اند. مجسمه هرکول در قسمتی دیگر خود را به رخ می کشید که روی شیری سوار بود و دست چپ آن چند سال قبل شکسته و ربوده شده است بجای آن با سیمان دستی نابهنجار درست کرده و چسبیده شده بود .یک کاروان سرای بزرگ با معماری زیبا و سنتی در پایین دامنه به چشم میخورد که مدتی مرکز ترک اعتیاد بوده و بالاخره میراث فرهنگی تصمیم گرفته است

 

که دستی به سرو رویش کشیده و برای مقاصد گردشگری از آن استفاده کند.چشمه خروشان و زیبایی از بیستون میجوشد.پس از بیستون به طاق بستان رفتیم چ

 

که به همان صورت در دامنه کوه،سنگتراشان هنرمند با امکانات کم آن روزها ولی با دل و جان چند قاب بزرگ از فتوحات و تاجگذاری و شکارگوزن ها تراشیده بودند.جهت نگهداری بهتر از این مجموعه با یک راه آب فاصله ای بین بازدیدکنندگان و کوه ایجاد کرده بود که بنظرم فکر بسیار خوبی بوده است زیرا ملت ما گاهی رنج بالا رفتن از صخره و کوه را برای ثبت یادگاری و اسم خودشان برخود آسان می کنند!

مشغول آواز خواندن شدندکه با استقبال سایر بازدیدکنندگان روبرو شد.پس از طاق بستان جهت صرف ناهاربه مجموعه باغ رستوران رفتیم و از ناهار دنده کباب (کباب مخصوص کرمانشاه )در باغ هایی که از سایه درختان خنک و دلچسب شده بودند لذت بردیم.مردم کرد بینهایت مهربان و مهمان نواز بودند .پس از ناهار به سمت جوان رود حرکت کردیم .جوان رود در دره واقع شده است و مثل بیشتر نقاط غرب کشور از معضل ریزگردها در امان نیست ولی خوشبختانه در فصل بهار بارندگی ها هوای این مناطق را بسیار لطیف کرده بود وهمه دامنه کوه ها را مخمل سبزی پوشانده بود.جوان رود بازارچه مرزی هم دارد که بسیار سفارش شد که اجناس تقلبی و اصل درهم اند و در خرید دقت کنید!

شب در بازارچه قدم زدیم و بعد از آن در کنار دوستان به استراحت پرداختیم.

 

صبح روز ۱۳ به سمت غار قوری قلعه حرکت کردیم.یک منطقه گردشگری جالب در دامنه کوه شامل بازارچه  محلی و شهربازی احداث شده که در انتها به غار ختم می شود.این غار در سال ۱۳۳۶ شناسایی شده که در سال ۱۳۷۸ بهره برداری گردیده است.حدود ۳۰۰۰متر کشف شده که در حال حاضر ۴۵۰ متر آن در معرض بازدیدکنندگان است.فضای داخل غار به شکل باورنکردنی زیبا و جذاب بود.در طول غار تابلوی بالارفتن ممنوع و حفظ شعائر اسلامی به چشم میخورد ولی درمورد عکسبرداری بدون فلش تذکری نبود.(در غار عکس  برداری با فلش باعث رشد جلبک در سطح غار شده و اکوسیستم آن را بهم میریزد.) درهمان ابتدای غار یکی از جوانان غیور ایرانی به بالارفتن از

دیوارو گرفتن عکس با فلش اقدام نمود که مطابق با فرهنگ ایرانی بود.موقع برگشت از غار از مسئول باجه بلیط در مورد فلش عکاسی و تابلوی آن سوال کردیم در ابتدا که درمورد مضرات آن کلا بی اطلاع بودند و بعد از توضیحات ما گفتند که اتفاقا ما هم به مسئولین گفته ایم و آن ها جواب نداده اند!

 

 

در بازارچه محلی غار چای آتشی و کلانه (شامل نان و پیازچه سرخ شده در روغن حیوانی ) توسط خانم های کرد با لباس ها محلی تهیه و فروخته میشد که خوردن کلانه و چای را حتما به همه ی بازدیدکنندگان سفارش میکنم.همچنین کلاههای کردی ومحلی در خیمه ها فروخته میشد که علیرغم نوشته  درخواست نگرفتن عکس با کلاهها ملت همچنان شاد و خندان مشغول گذاشتن کلاه وعکاسی بودند.

جهت صرف ناهار به جنگل های زیبای روستای نُسمه رفتیم که جمعیت آن ۵۶۷ نفر بود.پس از پیاده رویی طولانی به باغ رستوران سرچنار که دارای چشمه خروشان و پرورش ماهی قزل آلا بود ،رسیدیم.

 

البته تهیه غذا برای۴۸ نفرآن هم در روند طولانی گرفتن ماهی و پاک کردن و کباب کردن زمانبر بود ولی طبیعت زیبا و هوای خوش جنگل درآن دامنه  رویایی بسیاردلپذیر بود وزمان به سرعت می گذشت.در یکی از تخت های رستوران جشن تولد برپا بود که کیک تولد را بین سایر مهمان ها توزیع کردند و بعدا متوجه شدیم که مربوط به یکی از خوانندگان جوان امروزی است و طرفدارانش بدون حضور خواننده برای او تولد گرفته اند.

 

بعد از صرف ناهار به سمت روستای شمشیر حرکت کردیم و آنجا نزدیک یک مسجد اهل تسنن یک خانه روستایی بعنوان اقامتگاه در نظر گرفته شده بود که حیاط جنگلی بسیار زیبایی داشت.پس از کمی استراحت به سمت جنگل آن روستا با راهنمایی آقای منیفی حرکت کردیم که با بارندگی زیبای بهاری همراه شد.رود پر آبی در وسط جنگل وجود داشت که عبور از آن باعث خیس و گلی شدن کفش و لباس هایمان شد.شب در حیاط جنگلی اقامتگاه بساط سیب زمینی و چای آتشی برپا بود که با خوانندگی هنرمندان گروه همراه شد.

برنامه صبح ۱۴ حرکت از روستای شمشیر و عبور از پاوه و مقصد روستای هجیج بود که آقای عشاقی (لیدر گروه)برای اینکه اسم این روستا رافراموش نکنیم

 

از کلمه هویج استفاده می کردند.روستای هجیج که در دودامنه روبرو با گذر چشمه ای از وسط آن بسیار زیبا بوده امروزه بعد از احداث سد داریان یک طرف روستا به طور کامل و طرف دیگرتا نیمه به زیر آب رفته بود و منظره جدید روستا ودریاچه ومخمل سبزدامنه روبروبسیار چشم نوازبود  که بسیار شباهت به جزیره کاپری در ایتالیا دارد،

 

 

 

 

 

با این تفاوت که رسیدن به کاپری همت بلند و تلاش زیاد مسئولین و مردم کرد را می طلبد.بعداز ظهر و شب ۱۴ در اتوبوس و مسیر برگشت گذشت. در داخل اتوبوس فضای دوستانه و شادی برپا بود.

در کل آنچه که این سفر را خاطره انگیز کرد مدیریت قوی جناب عشاقی زحمات آقای دادخواه وآقای منیفی وهمراهی وهمدلی فوق تصور همسفران بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش برنامه صعود به قله برف انبار قم (طرح سیمرغ)

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                           گزارش برنامه صعود برف انبار قم (طرح سیمرغ)

نوع و سطح برنامه:         کوهپیمایی نیمه سنگین

تاريخ اجرای برنامه:          ۱۳۹۷/۲/۷

میعادگاه:                          دروازه تهران ابتدای خیابان امام خمینی

وسیله نقلیه:                     مینی بوس

تعداد نفرات:                     ۲۵ نفر

نام مسئولین:

سرپرست: خانم نسرین یراقی سر قدم: آقای محمودعشاقی ته قدم: آقای فرزاد عشاقی  مسئول فنی: آقای حسین پورجمشید  عکاس: آقای دادخواه   گزارش نويس: خانم شیما عسگری

 

سیمای جغرافیايی منطقه:

قله برف انبار با ارتفاع تقریبی ۳۲۰۰ متر در جایگاه بلند ترین قله استان قم می باشد. از شمال به روستای کرمنجان و شمال شرق آن روستای فردو و روستاهای واران و زر در جنوب قله قرار دارند. همچنین قله های پلنگ آبی در غرب و در شرق آن قله سعد شاه واقع شده اند. برای صعود به آن ابتدا باید به شهر قم و از آنجا از طریق جاده کهک به روستای ییلاقی فردو سفر کرد. این منطقه زیبای کوهستانی که روستاهای فراوانی را در خود جای داده در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب شهر قم واقع است.

وجه تسمیه نام قله نیز به علت انباشته شدن برف زیاد در فصل زمستان می باشد البته با گرم شدن زمین دیگر این قله در تابستان ها برفی ندارد و برف آن سهم چشمه های زیرزمینی آن می شود. مسیر صعود فاقد پناهگاه می باشد. مسیر صعود زمستانه و تابستانه یکی است. وضعیت آنتن دهی موبایل در کل مسیر همراه اول و ایرانسل خوب است.

شرح برنامه:

روز جمعه ۷/۲/۹۷ ساعت ۵:۲۵ صبح از دروازه تهران به مقصد قم با دو مینی بوس حرکت کردیم. ساعت ۱۱ صبح بعد از گذشتن چند آبادی به روستای فردو رسیدیم. اول جاده خاکی از مینی بوس ها پیاده شدیم و خود را برای حرکت آماده کردیم سپس ساعت ۱۱:۲۵ شروع به حرکت کردیم. بعد از گذشتن جاده بسیار زیبا که از میان باغات گیلاس، آلبالو و غیره میگذشت و در قسمت هایی خاکی و نا هموار بود.

 

ساعت ۱۲ به ابتدای مسیر صعود که ارتفاع آن ۲۲۵۰ متر از سطح دریا بود رسیدیم در این محل کوهنوردان ماشین هایشان را پارک کرده بودند. مسیر صعود این قله از دره اصلی شروع می شد پس از طی مسیر نیم ساعته به چشمه پر آبی رسیدیم و در آنجا چند حرکت کششی انجام دادیم سپس ساعت ۱۲:۴۵ به مسیر صعود ادامه دادیم.

پاکوب مسیرصعود کاملا مشخص بود حتی روی سنگ های بزرگ با فلش مسیر صعود را برای کوهنوردان مشخص کرده بودند. از یال سمت راست (غرب) که شیبی حدود ۴۵ درجه داشت بالا رفتیم مسیر پاکوب یال تا اول خط الراس قله ادامه داشت.

 

هوا کمی سرد بود و باد ملایمی میوزید بعد از رسیدن به خط الراس و گذشتن از چند برآمدگی کوتاه ساعت۱۴:۱۵ به قله برف انبار رسیدیم. با گرفتن چند عکس یادگاری و اجرای مراسم قله ساعت ۱۴:۵۰ راه برگشت را پیش گرفتیم.

 

راه برگشت از همان مسیر صعود بود. ساعت ۱۶ به محل چشمه رسیدیم و ناهار را آنجا صرف کردیم سپس ساعت ۱۶:۴۵ به سمت مینی بوس ها حرکت کردیم.

 

با دیدن دوباره باغات زیبا لذت صعود چند برابر می شد. ساعت ۱۸ سوار مینی بوس ها شده و به سمت اصفهان حرکت کردیم. در مسیر برگشت آقای عشاقی عزیز همه ی همنوردان را به صرف بستنی دعوت کرد. بالاخره ساعت ۲۳:۱۵ به اصفهان رسیدیم.

 

افراد شرکت کننده:

آقای محمودعشاقی – آقای فرزاد عشاقی – آقای حسین پورجمشید – آقای علیرضا دادخواه – آقای امید دادخواه – آقای داوود کمالی- آقای علی سعیدی فر – آقای رحیم رحمانی – آقای مجتبی اصفهانی – آقای سجاد عظیمی – آقای طاهری – آقای بریحی – آقای آدم زاده -آقای پیرامون

خانم نسرین یراقی – خانم سمیرا بیگی – خانم سمیرا حسینی – خانم شیرین صادقی – خانم کیانا نصیری – خانم مریم شیر – خانم نازنین رضایی – خانم فرناز رفیعی – خانم فریبا شیبانی – خانم نصری – شیما عسکری

 

در پایان از تمامی افراد گروه به خاطر تمامی زحماتی که برای اجرای این برنامه کشیدن تشکر می کنم و جای تمامی همنوردانم که علاقه زیادی داشتن در این صعود باشند را خالی می کنم.

گزارش تصویری برنامه تمرینی سنگنوردی

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                                       گزارش تصویری برنامه تمرینی سنگنوردی( منطقه شقایق)

نوع و سطح برنامه:                     سنگنوردی متوسط ، اسپرت

تاريخ و ساعت اجرای برنامه:       ۱۳۹۶/۱۱/۶   ، ساعت ۹ الی ۱۶

میعادگاه:                                      ورودی کوه صفه

وسیله نقلیه:                               شخصی

تجهیزات مورد نیاز:                                  کلاه ایمنی،هارنس،کفش سنگنوردی، کیسه پودر، ناهار و بطری آب …

تصاویر:

 

مشخصات مسیر های منطقه شقایق کوه صفه

 

مسیر بوریل

 

مسیر ۲۲ بهمن

 

مسیر شقایق ۱

 

مسیر شقایق ۲

مسیر شقایق ۳

 

 

 

 

با تشکر از آقای سجاد قربانی (مسئول کارگروه سنگنوردی باشگاه پرواز)

گزارش برنامه صعود به قله شاهکوه اصفهان

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                           گزارش برنامه صعود به قله شاهکوه اصفهان

نوع و سطح برنامه:         کوهپیمایی سبک

تاريخ اجرای برنامه:          ۱۳۹۶/۷/۲۸

میعادگاه:                          دروازه شیراز خیابان هزارجریب

وسیله نقلیه:                     شخصی

نام مسئولین:

سرپرست: آقای امید دادخواه  سر قدم: خانم نسرین یراقی  ته قدم: آقای پویان عشاقی  مسئول فنی: آقای محمود عشاقی  عکاس: آقای امید دادخواه   گزارش نويس: خانم راحیل آنالویی

سیمای جغرافیايی منطقه:

شاه کوه با ارتفاع ۲۴۱۸ متر از سطح دریا در جنوب شهر اصفهان قرار دارد. خط الرس شاهکوه از گردنه لاشتر تا گردنه آبنیل در جنوب شرقی منطقه فلارجان ادامه دارد که طول این خط الرس ۲۵ کیلومتر است. جاده اصفهان شهرضا این رشته کوه را از کوه کوه کلاه قاضی جدا میکند.

ارتفاعات و نقاط مهم منطقه: کوه های استان اصفهان به دو بخش کلی تقسیم می شنوند. بخشی که نتیجه گسترش زاگرس در استان اصفهان است و بخش دیگری که قسمتی از رشته کوههای مرکزی ایران به شمار می رود. بخش اول بیشتر در غرب و جنوب استان واقع است و بخش دوم بیشتر در مرکز استان گسترش یافته است.

کوه های کلاه قاضی و شاهکوه که جزو رشته کوه ماهدشت محسوب می شوند جزو بخش دوم از کوههای استان می باشند.

بلندترين قله منطقه به ارتفاع ۲۵۳۴ متر مربوط به کلاه قاضی مي باشد كه در جنوب شرقی اصفهان واقع است.و شمال باختري تقسيم مي كند

راه های دسترسی به منطقه:  شاهکوه در جنو ب شهر اصفهان و در کیلومتر ۵ جاده اصفهان-شهرضا در منطقه مرغ قرار گرفته است.

نوع پوشش گیاهی و جانوری منطقه:

منطقه شاهکوه یک منطقه صخره‌ای است که دارای پوشش گیاهی علفی، در نقاط مختلف دره‌ها و کوهپایه‌ها ای می باشد. در گذشته شاهکوه و دشت‌های اطراف آن پذیرای گونه‌های بسیاری بودند که امروز به دلیل زیر کشت رفتن این دشت‌ها و تاسیس شهرک مسکونی بهارستان، شهرک صنعتی مبارکه و جدا شدن از منطقه کلاه قاضی از میان رفته‌اند.

 تجهیزات مورد نیاز: تجهیزات معمول کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی و …

تعداد افراد شرکت کننده: ۲۱نفر

کل مدت زمان صعود: ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه

کل مدت زمان فرود: ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه

 شرح برنامه:

صبح روز جمعه ۲۸ مهر ماه در هوایی مناسب ساعت ′۲۰: ۶ از میعادگاهمان در خیابان هزارجریب با تعدای سواری شخصی به سمت منطقه مرغ و شاهکوه حرکت کردیم، حدود ۱۵ دقیقه بعد به منطقه رسیدیم.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

 

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

پس از شنیدن صحبت های سرپرست برنامه و معرفی شدن مسئولین و همنوردان، با انجام تعدادی حرکت کششی و گرم کردن به سمت چشمه لاتاریک حرکت کردیم.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

ساعت ۹ در محل چشمه لاتاریک برای صرف صبحانه توقف کردیم و سی دقیقه برای صرف صبحانه در نظر گرفته شد.

 

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

 

پس از آن با انرژی مضاعف به سمت قله شاهکوه حرکت کردیم. با توجه به حضور بعضی دوستان که بار اول بود که گام در مسیر کوه نهاده بودند، مسیر صعود مسیر پرواز در نظر گرفته شد. و مسیر را تا قله به ارامی و با لذت در کنار یکدیگر پیمودیم.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

 

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

ساعت ۱۲ بود که بر قله زیبای شاهکوه ایستادیم و عکس یادگاری گرفتیم و پس از آن بر قله فرعی که در فاصله اندکی از قله اصلی بود ایستاده و آزادی را بر فراز کوه ها حس کردیم.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

 

بر فراز قله شاهکوه کوهای اطراف به زیبایی فراوان دیده می شوند و لذت صعود را دوچندان و اشتیاق به ایستادن بر فراز کوهای اطراف را در دل صد چندان میکنند.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

 

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

پس از مدتی کوتاه استراحت راه بازگشت را در پیش گرفتیم مسیر برگشت ،مسیر بولونی انتخاب شد.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

در مسیر بازگشت احتیاطی بیش از مسیـر رفت لازم بود طبیعت سنگی مسیـر و صیقلی بودن سنگ ها باعث می شد که ارام و با احتیاط گام برداریم. شاه کوه کوهـی سنگی با مسیر های متعدد می باشد که با توجه به نزدیکی به شهر اصفهان، زیاد صعود می شود و مسیر های متعددی در این راستا ایجاد شده است.

اما ارتفاع پایین و نزدیکی به شهر از خطرات و فنی بودن مسیـر ها نمی کاهد. با رسیدن به محلی که نام بولونـی بخاطر همین قسمت بود مسئـول فنی به همـراه چند نفر از همنـوردان با تجربه حمایت دیگر افراد را عهده دار شدند تا همگی با حمایت طناب و در کمال ایمنی و آسودگی خاطر قسمت های خطرناک مسیر را طی کردیم.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

ساعت حدود ۳ بعدظهر بعد از گذر از تندیس زیبای عقاب که نشان از هنر کهن این دیار است دوباره به محل چشمه لاتاریک برگشتیم و غذا را کنار یکدیگر صرف کردیم و مسیر بازگشت را در پیش گرفتیم مسیر بازگشت دره سنگی است که سنگ های صیقلی آن نشان از زمانی میدهد که اب در این دره جاری بوده است.

باشگاه کوهنوردی پرواز -شاهکوه

در نهایت شاد و تندرست در ساعت ۵ ۶ بعدظهر در پای کوه شاهکوه یکدیگر را تا صعودی دیگر بدرود گفتیم.

 

مسیر gps  شاهکوه اصفهان

 

 

 

کرکس (اوره به کشه)

کرکس به ارتفاع ۳۸۹۵ متر، بخشی از رشته کوه های مرکزی ایران است و مهم ترین کوه شهرستان نطنز (اصفهان) به شمار می رود.
شروع و پایان برنامه

تاریخ‌های اجرای برنامه: ۹۹/۴/۲۰

محل آغاز حرکت:دروازه تهران اول امام خمینی

مدت برنامه: ۱ روزه

تاریخ و ساعت حرکت:   ۹۹/۴/۲۰ساعت ۵

تاریخ و ساعت برگشت: ۹۹/۴/۲۰ساعت ۲۲

شرایط و ملزومات

نوع برنامه: صعود به قله

درجه سختی:

منطقه:  نطنز

 

وسایل مورد نیاز برنامه
کفش مناسب کوهپیمایی کارت شناسایی
کوله پشتی وسایل نظافت شخصی
 غذا, اب , لیوان کلاه ایمنی داروهای شخصی
کمکهای اولیه
کرم ضد افتاب
لباس اضافه مناسب فصل صندل
هدلامپ و چراغ قوه فلاسک چای تنقلات
توضیحات
مسیر رفت : اوره به قله (متوسط زمان صعود بین ۷ تا ۸ ساعت)
مسیر برگشت: روستای کشه که مسیر جنوبی می باشد (متوسط زمان برگشت حدود ۴ ساعت)
شرایط برنامه

ما متعهد می‌شویم پس از مطالعه‌ی فراخوان و شرایط این برنامه و با آگاهی و پذیرش موارد زیر برای ثبت‌نام و شرکت دربرنامه اقدام کنیم.

*برنامه را سوولانه و سازگار با محیط‌زیست اجرا می‌کنیم. کارهای زیر بخشی از کوشش ما در این راستا است:

مدیریت و بازیافت پسماند در طول سفر و استفاده نکردن از ظرف‌های دورانداختنی.

رعایت اصول طبیعت‌گردی سبز در گشت‌ها و بازدید از طبیعت.

تغذیه‌ی سالم در طول برنامه.

*بردباری، توجه، کمک به یکدیگر، و هماهنگی با سرپرست لازمه‌ی برنامه   گروهی است.

*به هنجارها، آداب و رسوم و فرهنگ جوامع بومی احترام می‌گذاریم.

*مسوولیت حفظ اموال و مدارک شخصی در تمام طول برنامه بر عهده‌ی شخص است و در این مورد هیچ مسوولیتی متوجه گروه نخواهد بود.

*زباله ها را در محیط زیست و طبیعت رها نکنیم، همیشه چند کیسه همراه ببریم و همه ی زباله های تجزیه شدنی و تجزیه نشدنی را به شهر برسانیم.

*راهپيمايي در مسيرهاي پاکوب و پرهيز از پيمودن دامنه هاي بكر و رويشگاه گياهان.

*خودداری از عکس گرفتن از مردم محلی مگر با اجازه از آنها.

*احترام به آداب و رسوم مردم محلی.

*شرکت‌کنندگان در برنامه ملزم به رعایت زمان‌بندی‌های اعلام‌شده از سوی سرپرست هستند.

*داشتن کارت بیمه‌ی پزشکی ورزشی  برای همه‌ الزامی است.

*همه‌ی شرکت‌کنندگان در برنامه ملزم به رعایت قوانین و مقررات کشور و عرف جاری هستند، و در صورت تخلف شخصا پاسخ‌گوی مقام‌های مسوول خواهند بود.

 

خدمات و هزینه

وسیله نقلیه : مینی بوس

هزینه برنامه: ۶۵ هزار تومان

سرپرست:بهرامی

تلفن سرپرست :

شرایط و مهلت ثبت نام:

*هزینه برنامه بصورت علی الحساب بوده و مابقی هزینه در زمان اجرا دریافت خواهد شد.