ده نکته مهم که در صعودهای زمستانی باید مورد توجه قرار گیرد

 

 

کوهنوردی فنی زمستانه و تلاش بر روی مسیرهای سنگنوردی و یخ نوردی در فصل زمستان یکی از رموز پیشرفت کوهنوردی در بسیاری از کشورهای صاحب نام در این عرصه است.

 سنگنوردان و فنی کاران ما باید یاد بگیرند که فصل سنگنوردی و صعود دیواره ها فقط بهار و تابستان نیست و اگر قصد داریم سطح کارهای فنی حود را به کشورهای پیشرفته نزدیک کنیم باید به صعودهای فنی زمستانه رو بیاوریم.

هدف از ارائه این مقاله ارائه نکاتی است که باید در صعودهای عمودی زمستانه باید مد نظر قرار بگیرد نکاتی که بسیاری از آنها در هر نوع فعالیت کوهنوردی دیگر نیز مصداق دارد ولی دراینجا با رویکرد صعودهای عمودی ارائه شده است. افرادي هستند که قصد دارند بعد از يک دوره سنگنوردي تابستانه وارد برنامه هاي زمستانه شوند خبر خوب براي اين  افراد اين است که  خيلي از مهارتهاي  سنگنوردي تابستانه عينا” در برنامه هاي زمستانه نيز کاربرد دارند و خبر بد نيز اين است که  اگر  شما به اندازه کافي تجربه کوهپيمائي نداريد قبل از اینکه اقدام به اجرای برنامه هاي زمستانه کنيد بايد مهارتهاي لازم در اينخصوص کسب کنيد و بعد وارد برنامه هائي از اين دست شويد. در اينجا ۱۰ نکته کليدي که در برنامه هاي فني  زمستانه بايد مورد توجه قرار گیرد را ارائه مي دهيم:

 ۱-کاهش طول  روز

در زمستان هوا سرد است, پيمايش مسير بيشتر طول مي کشد و روزها هم کوتاهتر مي شوند. اولين چيزي که به ذهن مي رسد اين است که ما بايد مهارتهاي فعاليت در تاريکي را ياد بگيريم کسب اين مهارت  لازم است اما اگر حرکتتان را زودتر انجام دهيد و مسيري را مطابق با توانائي خود و زمان مفيد در دسترس خودتان  انتخاب کنيد  نيازي نخواهيد داشت که در تاريکي شب برنامه را به پايان برسانيد.

اما به هيچ وجه روي اينکه حتما” در روشنائي روز به انتهاي مسير مي رسيد حساب نکنيد و تمهيدات لازم را براي مواجهه با شرائطي که به علل مختلف صعود و فرود شما بيش از زمان پيشبيني طول بکشد و به تاريکي بر بخوريد بيانديشيد(همراه داشتن هد لامپ با باطري اضافه و پوشاک مناسب  و … )

 

۲-کنترل وضعيت هوا

هوا در زمستان ناپايدارتر از تابستان است  و شرائط سخت تري از لحاظ سرما ,بارش و وجود برف و يخ در مسير حکم فرماست. بنابراين در اين فصل بايد دقت بيشتري در کنترل و خبردار شدن از وضعيت هوا داشته باشيم. قوانين ساده اي در اينخصوص وجود دارد مثلا”  سيستمهاي هوائي که از شرق و شمال مي آيند در زمستان  نسبت به سيستمهائي که از غرب و جنوب مي آيند هواي سرد تري را بهمراه دارند.

مطالعات خود را در زمينه هواشناسي توسعه دهيد و سايتهاي هواشناسي را به خوبي بشناسيد و از آنها بهره بگيريد.

۳-بهمن شناسي

بيشتر افراد در بهمنهائي گير مي افتند که خود آنرا ايجاد کرده اند و در اينخصوص کوهنوردان آسيب پذير ترند.

منطقه اي را که قرار است در آن فعاليت کنيد را از لحاظ امکان ريزش بهمن بررسي کنيد و بعد اقدام به اجراي برنامه کنيد  پارامترهائي چون شيب مسير هاي پيمايش,حجم برف زمان آخرين بارش جهت و سرعت باد ,دماي هوا در اين بررسي مورد نياز هستند .

بطور خلاصه : دانش بهمن شناسي خود را بالا ببريد.

 

۴-چيدن ابزار

در فصل تابستان به ابتداي مسير مي رويم و بعد از اينکه ابزارهاي خود را مرتب نموده و به هارنس وصل مي کنيم  صعود خود را شروع مي کنيم اما در زمستان نقاط شروع سنگنوردي ممکن است  شيبهاي تند و نامناسب(يخ زده و بهمنگير و … ) باشند لذا لازم است که قبل از اين بخشها موضعي مناسب را جهت شروع کار فني و استقرار اوليه در نظر گرفت و ابزارها را مرتب نمود.

در صعود زمستاني ابزارهاي خود را به حد اقل برسانيد و بدانيد که زياد نمي توانيد  در شکافهاي موازي ابزار گذاري کنيد. ميخ و رول ابزارهاي خوبي براي  ايجاد نقاط حمايت مياني است اما ترجيحا” سعي کنيد استفاده از آنها را به حد اقل برسانيد.

۵-کلاه کاسک

در صعود زمستاني  شما علاوه بر سقوط سنگ در معرض ريزش برف و قطعات يخ نيز هستيد. بنابر اين استفاده از کلاه کاسک ضروري  تر از پيش است.

کلاه کاسک خود را طوري انتخاب کنيد که بتوان يک کلاه  نيز جهت گرم شدن زير آن پوشيد. همچنين کنترل کنيد که کلاه کاپشن شما نيز به اندازه اي باشد که در مواقع لزوم  بتوان آنرا روي کلاه کاسک کشيد.

۶-حمايت

اگر بعنوان نفر دوم صعود مي کنيد حتما” در انتخاب نقطه اي که ايستاده و نفر سرطناب را حمايت  مي کنيد دقت کنيد. به علت پوشيده بودن مسير از سنگ و يخ و برف و يا احتمال شکستن قنديل هاي يخي و يا شکستن نقابهاي برفي  به علل طبيعي و يا تحريک نفر صعود کننده شما مدام در معرض خطر ريزش هستيد. لذا تا حد ممکن زير مسير صعود و يا سقوط احتمالي نايستيد .

۷-فاصله مياني ها

در زمستان مسير هاي صعود به اندازه تابستان مطمئن نيست. مسيري کم شيب و به ظاهر ساده به علت لغزنده بودن مي تواند خطرناک باشد. لذا بعد از شروع صعود در اسرع وقت اولين مياني را در نقطه اي مطمئن نصب کنيد.

در نصب ابزارهاي مياني در شکافها ابتدا شکاف را کاملا” تميز نموده و از برف و يخ خالي کنيد و بعد ابزار را کار بگذاريد

استفاده از سيستم دو طنابه و اسلينگهاي بلند مي تواند ايمني شما را در صعود بالا ببرد.

۸-ارتباطات

حتي در يک هواي خوب نيز ممکن است در برقراري ارتباط با همطناب خود  مشکل داشته باشيد لذا يک سيستم ارتباطي مناسب را بين اعضاي تيم ايجاد کنيد.(علائمي صوتي و يا سيگنالهائي با حرکت طناب و يا استفاده از تجهيزات بي سيم)

۹-نقاب برفي

يک نقاب بزرگ در بالاي مسير مي تواند مانع تاپ کردن و رسيدن به انتهاي مسير شود. بنابراين قبل از اينکه مسيري را براي صعود انتخاب کنيد يک ارزيابي درخصوص وضعيت نقابهاي برفي انجام دهيد و اينکه اگر با چنين شرائطي مواجه شويد آمادگي عبور از آن را داريد يا نه؟

اطلاع از وضعيت حجم برف سرعت و جهت باد و … در اينخصوص راهگشاست.

 

۱۰-پايان صعود

حتي اگر مسير صعود در زمستان به يک نقاب برفي منتهي نشود ممکن است کارگاه انتهائي آن در يک شيب برفي تند و لغزنده  قرار دارد که هيچ ابزاري نيز در آن کار گذاشته نمي شود که براي اين موضوع بايد تمهيدات لازم انديشيده شود.

بعنوان مثال در آخرين نقطه قبل از شيب برفي که امکان برقراري کارگاه وجود دارد کارگاه را برقرار نموده و در مرحله بعد با طول طناب بيشتري مي توانيد آن بخش را رد نموده و از مسير خارج شويد.

برخي سنگنوردان فراموش مي کنند که همانطور که صعود مي کنند برگشتي نيز وجود دارد .

قبل از اقدام به صعود بايد مسير برگشت را نيز شناسائي نمود طوري که حتي اگر به تاريکي بر بخوريد نيز بتوانيد مسير برگشت را بيابيد.

بدون شک همه مواردي را که در يک صعود زمستاني بايد مد نظر قرار گيرد را نمي توان در يک مقاله و در فرصتي اندک توضيح داد و لازم است که دايره دانش خود را در اينخصوص بيش از پيش گسترش داد.

 منبع:  http://www.thebmc.co.uk

مترجم: مهدي فرهادي

گزارش برنامه جنگل پروز

 تعاریف زمستانی کوهنوردی

 

 

Resultado de imagen de ‫برف کوری‬‎

 

 

علت برف کوری,درمان برف کوری,پیشگیری از برف کوری

 

 

برف کوری Snow Blindness
فقدان یا تیره شدن موقت بینایی به دلیل انعکاس تابش شدید خورشیدی روی برف یا یخ. برف کوری را به تعبیری می‌توان آفتاب سوختگی چشم نامید که می‌تواند شدیدا دردناک باشد.

* برف کوری در دراز مدت موجب ابتلای زودرس به بیماری آب مروارید می شود.

علائم:
• آب ریزش، ترس از آفتاب، تورم و قرمزی چشم، درد

پیشگیری:
استفاده از عینک مناسب

درمان:
۱- از مالش چشم‌ها خودداری کنید و لنز‌های تماسی را بردارید.
۲- از مسکن‌های خوراکی و قطره یا پماد آنتی بیوتیک چشمی استفاده کنید.
۳- روی چشم را با گاز یا Pad چشم بپوشانید به نحوی که مصدوم نتواند پلک بزند.
۴- درصورت امکان نصف روز را در اتاق تاریکی بگذرانید و زمانی پوشش را بردارید که بتوانید بدون اذیت شدن چشم را باز نگه دارید.
۵- از مصرف قطره های بیحس کننده و کورتون دار، به دفعات خودداری کنید.
۶- از کمپرس سرد استفاده کنید.
۷- درصورت عفونت چشم از قطره کلرامفنیکل چشمی یا ترکیبات مشابه استفاده کنید.
منابع:
طرح درس کارآموزی مقدماتی یخ و برف – زمستان ۹۱

 

گزارش برنامه دماوند

موضوع:                         گزارش برنامه دماوند (شمال شرقی)
تاریخ اجرا:                      ۹۸/۶/۱۷
سرپرست:                     صالح کابلی
مکان:                             ناندل
مسول فنی :               شیما عسگری
گزارش نویس:               سعیده کریمیان
میعادگاه:                       ترمینال کاوه
وسیله نقلیه:                 اتوبوس
تعداد نفرات:                   ۲۲ نفر

“دماوند” ، اسمی است که ابهتش هر کسی را مجذوب خودش می کند و هر کوهنورد و غیر کوهنوردی آرزوی فتح و قدم گذاشتن بر روی قله دماوند را در سر دارد. روز یک شنبه ۱۷شهریور ماه ۹۸ کوله های خود را به قصد سفر و صعود به دماوند بسته و راهی شدیم. وعده دیدار ما برای حرکت، ترمینال کاوه راس ساعت ۱۸عصر بود، از انجا به اتفاق ۱۹نفر دیگر از همنوردان سوار بر اتوبوس عازم تهران شدیم. در ساعت ۱۲ شب به تهران و ترمینال جنوب رسیدیم. از ترمینال جنوب با مینی بوسی که از قبل هماهنگ شده بود به سمت روستای ناندل حرکت کردم. روز دوشنبه مورخ ۱۸ شهریورماه۹۸ تقریبا در ساعت۶ صبح به روستای ناندل رسیدیم که روستای بسیار زیبایی بود. هوای روستا مه آلود و ابری بود و باران ریزی می بارید. بعد از استراحت کوتاهی در اکو کمپ دماوند شمالی سوار بر نیسان ها شدیم و به سمت گوسفند سرا رفتیم. هوای بین راه همچنان ابری و بارانی بود و در دل ما این دلهره را ایجاد کرد که این هوا ممکنه تا فردا و بالای قله هم ادامه داشته باشه و مانع صعود ما شود. ساعت حدود۸:۴۵ به گوسفند سرا رسیدیم. و همچنان بحث آب و هوا و ادامه داشتنش تا فردا در بین ما بود که طبق معمول همیشه آقای عشاقی با روحیه بالای خود به ما این اطمینان رو دادند که شرایط جوی تغییر می کند و به ما قول دادند که همه ی شما صعود خواهید کرد. در گوسفند سرا صبحانه میل شد و کوله های سنگین به قاطرها سپرده شد و با کوله ی سبک به سمت کمپ شب مانی راه افتادیم. در بین راه هوای ابری-بارانی که ما را ترسانده بود جای خود را به هوای آفتابی داد. در مسیر کمی استراحت کرده و لباس های خود را کم کردیم.تقریبا بعد از گذشت ۲ ساعتی از پیاده روی به دشت زیبایی رسیدیم که نمای زیبای قله دماوند از آنجا مشخص بود. همنوردان در این دشت عکس های یادگاری گرفتند و با خود عهد بستند تا رسیدن به قله تلاش کنند، و با امید و شوق بیشتری به راه خود ادامه دادیم. ساعت حدود ۱۳ ظهر بود که به ۲۰۰ متری پناهگاه تخت فریدون رسیدیم، برای استراحت توقف کردیم، اما به علت اینکه آنجا مسطح و همچنین در نزدیکی چشمه بود، بنا به صلاحدید سرپرست کمپ در همان مکان برپا شد، که مکان بسیار زیبایی بود. در روبروی ما جنگلی از ابر خودنمایی می کرد که هر ببینده ایی را مجذوب خود نموده ، حس بسیار زیبایی است بر فراز ابرها بودن! در کمپ کمی استراحت کرده، ناهاری میل کرده و حدود ساعت۵:۳۰ برای هم هوایی به سمت تخت فریدون به راه افتادیم. در بین راه عکاسی کردیم و همواره این سوال در بین ما مطرح بود که کدام از ما فردا صعود خواهد کرد. بعد از گذشت۴۵ دقیقه به تخت فریدون رسیدیم که پناهگاه جبهه شمال شرقی در آنجا قرار داشت. محل بسیار زیبایی بود و تخته سنگ های زیبا و عظیمی در آنجا قرار داشت، در تاریخ اساطیری ایران هست که در این مکان “فریدون” (پادشاه پیشدادی که بر پایه شاهنامه فردوسی پسر آبتین و از تبار جمشید بوده ) با یاری کاوه آهنگر بر ضحاک ستمگر چیره شد و او ضحاک را در این مکان و در غاری به بند کشیده‌ است و ضحاک اینجا زندانی‌است تا آخرالزمان که بند بگسلد و کشتن خلق آغاز کند و سرانجام به دست گرشاسپ کشته شود. هنوز هم بعضی از ساکنین نزدیک این کوه باور دارند که ضحاک در دماوند زندانی است و اعتقاد دارند که بعضی صداهایی که از کوه شنیده می‌شود، ناله‌های اوست!!!!

بعد از کمی ماندن در تخت فریدون و گرفتن عکس به سمت کمپ برگشتیم و شام مختصری خورده و برای خواب آماده شدیم. اما بادهای شدید و سرمای بیش از حد هوا تقریبا این اجازه را به کسی نداد که به خواب عمیق فرو برود. در روز سه شنبه مورخ۱۹ شهریور ماه ۹۸ با توجه به تصمیم شب قبل ساعت ۳:۳۰ دقیقه صبح بیدار باش زده شد و در ساعت ۴:۱۵ عازم رفتن به قله شدیم. ساعت ۵ در کنار پناهگاه استراحت کوتاهی کرده و دوباره به راهمان ادامه دادیم.مسیر در تاریکی اول صبح هم زیبا بود و همچنان ما از زیبایی ابرها که در این ساعت با زیبایی طلوع خورشید هم همراه شده بود لذت می بردیم، لذتی که هر کسی از بودن بالای ابرها قطعا خواهد برد.

پس از گذشتن ساعاتی از مسیر خستگی بود که گاه و بیگاه بر ما غلبه می کرد، اما ما به مفهوم واقعی یک گروه بودیم و یک خانواده، هر کس بدون توجه به خستگی خودش تلاش می کرد به دیگران روحیه و انرژی مضاعف دهد تا به بر خستگیشان غلبه کنند. استاد و مربی عزیز ما آقای عشاقی همانند همیشه با روحیه قوی و قدرت بالای روانشناسانه ی خود ما را به ادامه مسیر ترغیب می کردند. در هر صورتی بود با استراحت های مداوم بعد از هر یک ساعت پیمایش ما به آخرین یخچالی که در زیر قله قرار داشت رسیدیم، از آنجا تخته سنگ های گوگردی قله پیدا بود، از آخرین شیب قله هم گذشتیم و پا بر بام ایران زمین قله دماوند گذاشتیم. اشک شوق بود که از چشمهای همنوردان جاری می شد و بهم این پیروزی و غلبه بر خستگی و تلاش پیروزمندانه را تبریک می گفتند. بعد از ۲۰ دقیقه بر فراز قله دماوند بودیم و عکس ها به یادگار گرفتیم و به سمت کمپ حرکت کردیم. مسیر بازگشت و زیباییش وصف نشدنی است، هر چند خستگی خیلی به ما اجازه عکاسی نداد ولی چشمان ما لحظه به لحظه این زیبایی ها را ثبت کرد و در دفترچه خاطرات ذهنمان برای سالهای سال به یادگار گذاشت. در ساعت ۱۶:۴۵ دقیقه ما به کمپ رسیدیم، کنار هم نشستیم، چای داغ نوشیدیم و از تجارب صعودمان و احساس هایمان صحبت کردیم، و هر کدام از ما به خود و دیگر همنوردانمان افتخار می کردیم که توانستیم پیروز باشیم و ناامیدی و دلسرد شدن را شکست دهیم. همه به علت اینکه روز سختی را پشت سر گذاشته بودند خیلی زود برای خواب آماده شدند.

در روز چهارشنبه مورخ ۲۰شهریور ماه ۹۸ ساعت۶ صبح بیدار باش زده شد. چادرها را جمع کرده، کوله های مان را بستیم، صبحانه را در همان جا خوردیم. و آخرین عکس هایمان را با جنگل ابر گرفتیم. ساعت ۸ بعضی از همنوردان کوله هایشان را به قاطر سپردند و آماده شدیم برای بازگشت. هوای اول صبح آفتابی بود که ما حرکت را شروع کردیم با نزدیک شدن به گوسفند سرا هوای مه آلود زیبایی شد، و طبع خوانندگی همنوردان را گل انداخت و مسیر را با خواندن ترانه های زیبا به پایان رساندیم. ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه به گوسفند سرا رسیدیم سوار بر نیسان شدیم و به سمت روستای ناندل رفتیم. ساعت ۱۲ در روستای ناندل سوار مینی بوس شده و راهی لاریجان شدیم، ساعت ۱۵ بعد از ظهر به آب گرم لاریجان رسیدیم ،آبگرم لاريجان در حدود ۶۰ کيلومترى شمال شرق تهران و ۲۶ کيلومترى شمال شرق شهرستان دماوند واقع است. در دامنه‌هاي البرز به ويژه اطراف قله دماوند، به دلايل خاص زمين‌شناختي، آب‌هاي معدني با خواص مختلف درماني وجود دارد که يکي از آنها در روستاي “آبگرم” است. روستايي خوش آب‌وهوا که در دامنه قله دماوند قرار دارد. آب هاي گرم معدني اين روستا با حرارتي حدود ۶۲ درجه سرشار از مواد گوگردي است و براي درمان دردهاي استخواني، انواع بيماريهاي پوستي، مفاصل و روماتيسم مفيد است. در آنجا آب گرمی رزرو کردیم، سپس تمام خستگی هایمان را در آب گرم شستیم. ناهار از کباب های معروف آن منطقه نوش جان کردیم و به سمت ترمینال جنوب رفتیم.
ساعت ۸ سوار بر اتوبوس اصفهان شدیم. روز پنج شنبه مورخ ۲۱شهریور ۹۸ ساعت حدود ۱:۳۰ دقیقه بامداد وارد اصفهان شدیم. و از همدیگر خداحافظی کردیم. این صعود هم گذشت و ما کوله باری از خاطره، تجربه، گذشت، مهربانی، همدلی و… را با خود به یادگار آوردیم. از نظر من تک تک ما قهرمان شدیم، نه بخاطر صعود به بلندترین قله ایران بلکه بخاطر کمک ها و همدلی هایی که داشتیم در کنار هم و باعث شدیم همه گروه با هم بر بام ایران زمین، قله دماوند قرار بگیرند. به امید صعودهای زیباتر و تجربه های دلنشین تر….
افراد شرکت کننده:
آقایان:
محمود عشاقی، هادی انصاری، صالح کابلی، شاهرخ صانعی، مهرداد شهاب، علی بیاتی، عرفان مسائلی، عادل ازاذ. -محمد رضاشادمهر-سعیذ نجاتی-عباس جهانبازی – مجید سهیلی – عباس شیرانی-
خانم ها:
سعیده کریمیان، شیما عسگری، زهرا عسگری، اشرف ایمانی، فرزانه امینی – سارا فروغی،محبوبه اختری-

 

 

مسیر gps  دماوند(شمال شرقی)

 

 

 

Powered by Wikiloc

گزارش برنامه سیالان

مشخصات کلی برنامه:

موضوع:                              گزارش برنامه سیالان

نوع و سطح برنامه:            ضعود به قله

تاريخ اجرای برنامه:            ۱۳۹۸/۵/۲۸

میعادگاه:                            درواز دتهران اول امام خمینی

وسیله نقلیه:                        مینی بوس

سرپرست:                          خانم شیما کوشا

  گزارش نویس:                    شیما کوشا

 

 

باشگاه کوهنود پرواز _ سیالان

۱.طبق هماهنگی قبلی ساعت ۱۹ تیم ۱۶ نفره دروازه تهران جمع شدیم و در ساعت ۲۱ با تاخیر مینی بوس به سمت قزوین و بعد روستای معلم کلایه حرکت کردیم
ساعت ۱۰صبح به معلم کلایه رسیدیم ، آنجا باگذاشتن وسایل اضافه داخل مینی بوس و تعویض لباس ،با کوله های ۴روزه

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

 

۲.در ساعت ۱۱سوار نیسان شدیم وبعداز یکساعت نیسان سواری و لذت بردن از هوای پاک منطقه به روستای هنیز رسیدیم

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۳.و با دعوت و مهمانوازی آقای قبادی و خانواده اش ،قرار شد ناهارخود را در خانه ایشان صرف کنیم و آقای قبادی با ماست محلی سفره های ما را مزین کردند و با چایی خستگی مسیر را راازتنمان بدر آوردند در ساعت ۱۳ استارت حرکت رابا دادن کوله ها به صاحبان قاطر ها

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۴.سبکبار زدیم ،در مسیر هر دوساعت یکبار به چشمه ایی می رسیدیم و بعداز ۴ساعت به آخرین چشمه قبل از جانپناه رسیدیم ،نفسی تازه کردیم

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

 

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۵.و آبی خوردیم گوارای وجودمان و کمی هم توشه راه کردیم ،بعداز یکساعت پیمایش وگذشتن از کنار یک‌یخچال

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۶.در ساعت ۶به جانپناه که دیدنش چه جانی به آدمی می دهد همزمان باقاطرها رسیدیم و بعداز برپاکردن چادرها و آوردن آب از چشمه و درست کردن چایی و خوردن شام و خوش وبش کردنهای همنوردان و مهمانوازی از یک جوان ۲۳ساله فرانسوی تا رسم مهمانوازی ایرانی را بار دیگر برای توریستها یادآور شویم . باتاریک شدن هوا به خواب رفتیم که روزِ صعود را با نشاطی تازه شروع کنیم چهارشنبه در ساعت ۵/۳۰همه بیدار شدیم

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۷.ساعت ۶/۳۰به مسیرمان اینبار با کوله های سنگین ادامه دادیم و عجب که سبکی دیروز و شیب وسنگینی بار امروز گاها همه را از ادامه مسیر خسته می کرد و اینجا چه زیباست کار گروهی و انرژی دادن وکمک به یکدیگر ،ساعت ۷/۳۰به چشمه ایی رسیدیم ،صبحانه را میل کردیم وبعداز۲۰دقیقه برا جلوگیری از سرد شدن بدنها به مسیر ادامه دادیم

باشگاه کوهوردی پرواز _ سیالان

۸.در ساعت۹/۳۰به یال رسیدیم و بعداز گذاشتن کوله ها در جایی ک توسط کوهنوردان خوش ذوق قدیمی درنظر گرفته شده بود ، با توشه ایی اندک به سمت قله حرکت کردیم

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۹.بعداز پیمایش شیب نفس گیر والبته شیرین ساعت ۱۰:۴۵به قله رسیدیم و با بجااوردن سرود ملی و ۳۰ثانیه سکوت به احترام کوهنوردانی ک دنیای فانی را وداع گفته اند ،با گرفتن عکس و خاطره سازی ،مسیر برگشت را در پیش گرفتیم

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۱۰. وبعداز ۴۰دقیقه در ساعت ۱۲:۱۰به مکان کوله ها رسیدیم و ناهار را همانجا میل کردیم ،ساعت ۱۳ به مسیر خود به سمت پایین و دشت دریا سر ادامه دادیم در برگشت خبری از یخچالها در مسیر نبود و تنها چندیخچال از دور خودنمایی می کردند ،بعد از۲ساعت پیمایش

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۱۱.به مکانی رسیدیم که قرار بود چشمه باشد ،یک گروه کوهنورد اصفهانی هم انجا بودند و بعداز کمی خوش و بش متوجه شدیم چشمه خشک شده پس اندکی استراحت کردیم تا به مسیر ادامه دهیم ،مسیری پراز چالش وتراورس وشیب تند

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۱۲.با کمک به یکدیگر به پایین رسیدیم و جایی در مسیر آب یخچالها ،پایی در آب زدیم ، نفسی تازه کردیم ،درادامه مسیر ، دوچشمه با آب گوارا بود ولی جای کمپی نداشت و ما همچنان به پیمایش تا رسیدن به چشمه بالادست هزارچم ادامه راه دادیم که متاسفانه این چشمه هم خشک شده بود و بعلت نداشتن آب ،هزار چم را پایین آمدیم که وای ازین پیچ وتاب و شیب و این همه زیبایی ، دل به شب جاده دادیم و مسیر جنگلی را در شب تا پایین رودخانه رفتیم تا بالاخره در ساعت ۹ به جای کمپ و واستراحت در کنار کلبه ی کوهنوردان که چشمه آبی شیرین داشت رسیدیم

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۱۳.خستگی بر همه چیره شده بود ولی ما بر خستگی غالب با درست کردن دمپختی و نشستن دور آتشی ک توسط همنوردان عزیزدرست شده بود ،روز پرازخستگی و چالش را زیباتر کردیم و در ساعت ۱۲ به خواب رفتیم.

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۱۴. وامان از کوهنوردی و سحر خیزی ،ساعت ۶ همه بیدارشدیم و بساط چایی و صبحانه را درکنار آتش بپا شد

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۱۵.بعداز جذب این همه زیبایی پایین دست جنگل در ساعت۹/۳۰به حرکت خودازکنار رودخانه واز بین درختان زرشک ،الوچه جنگلی وتست انواع آن

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

 

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

 

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

۱۶. سمت دریا سر ،جایی ک همه آن عظمت وزیبایی را که یک روزکامل در دلش پیمایش کردیم را می توانستیم ببینیم، رسیدیم،آنجا با دوغ محلی خریداری شده توسط آقای دادخواه پذیرایی شدیم وبار دیگر در ساعت ۱۱ به آخر مسیر خود به روستای عسل محله از بین همه زیبایی های جنگل حرکت کردیم به روستای عسل محله که البته از دور زیباست رسیدیم

باشگاه کوهنوردی پرواز _ سیالان

 

۱۷.روستا با نوسازی های جدید بلوکی قشنگی که قبل ازین داشته را، ندارد، با خرید از کسبه محل به انتهای مسیر ،امام زاده محل ،جایی ک باراننده مینی بوس قرار داشتیم در ساعت ۱ رسیدیم بامشورت هم گروهی ها و رای اکثریت و رضایت راننده ابتدا به صرف ماهی کبابی های خوش طعم عسل محله وبعد به رامسر رفتیم و انجا خود را مهمان آب گرم کردیم و ساعتی کنار دریا اززیبایی این عظیم بی پایان لذت بردیم و ساعت ۱۹عصر پنج شنبه به سمت اصفهان برگشتیم والبته در اتوبوس دوبار مهمان هندوانه و بستنی توسط آقا حجازی وآقای عشاقی شدیم که این پذیرایی آخر، از طولانی بودن مسیر بر گشت با شوخیهای گاه وبیگاه کودک درون همنوردان کاست 🍀

تعداد نفرات شرکت کننده:۱۶نفر
آقایان:
۱.محمود عشاقی (سرقدم )
۲.بهروز صانعی (ته قدم)
۳.حمیدرضا غلامعلیان(مسئول فنی و عکاس)
۴.محمد حسینی
۵.علیرضا دادخواه
۶.قاسم ایرانپور
۷.عباس جهانبازی
۸.حسین پوریان
۹.علی حجازی
۱۰.علی نریمانی
خانمها:
۱.شیما کوشا (سرپرست )
۲.سعیده کریمیان
۳.اعظم رحیمیان
۴.آرزو اسکندری
۵.منصوره کرمانی
۶.فاطمه ارغنده

مسیرgps سیالان از  سروستای هنیز به روستای عسل محله

 

Powered by Wikiloc

گزارش صعود به قله خلنو

قله خلنو :  یکی از قلل مرتفع و سرسخت البرز مرکزی می‌باشد که بعد از قله دماوند، دومین قله مرتفع البرز مرکزی و بلندترین قله استان تهران است. این قله از شمال‌غربی به دره وارنگه‌رود، از شرق به دشت لار، از غرب توسط خط‌الرأس هرزه‌کوه به رودخانه کرج و از جنوب توسط خط‌الرأس سرکچال‌ها به شمشک منتهی می‌شود و سرچشمه اصلی رودخانه وارنگه‌رود بوده و تأمین‌کننده و منبع سد کرج می‌باشد. قله خلنو با ارتفاع۴۳۷۵ متر در شمال روستای لالان، از توابع فشم قرار دارد. گذر از تیغهٔ ژاندارک برای رسیدن به آن قله بر روی خط الرأس برج – خلنو، آن را به یکی از قله‌های سرسخت ایران که رسیدن به آن (به خصوص در فصل زمستان و از روی خط الرأس) احتیاج به تجربه و وسایل فنی دارد . قلهٔ خلنو به صورت خط‌الرأسی با کلیهٔ قلل البرز مرکزی از جمله سرکچالها وزوابها پالون گردن و آزادکوه ارتباط دارد. مسیر رایج برای صعود به این قله، از روستای لالون واقع در منطقهٔ اوشان، فشم، میگون است، ولی مسیر زمستانی آن از روی خط الرأس سرکچال – برج می‌باشد.

 

گزارش سفر

سفر از ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه ۳مرداد۹۸ آغاز و درساعت ۵صبح روز شنبه ۷ مرداد۹۸ پایان یافت.

پس از عبور از لواسان و رسیدن به منطقه ی اوشان فشم وارد روستای لالان یا لالون شدیم.

برپایی چادر ها در کمپ روستای لالون در امتداد رودخانه در ساعت۲۲۰۰صورت گرفت.سپس به استراحت پرداخته و ۴ صبح روز جمعه ۳مرداد بیدارباش اعلام شد.

وسایل اضافه خود را در روستا گذاشتیم و سفر صعود به قله گروه پرواز به سرپرستی آقای امیددادخواه درساعت ۴ونیم صبح با جان و دل آغاز شد.پیش قدم وراهنماها به ترتیب  آقای محمود عشاقی ،………

پس از عبور از کوچه های زیبا و به یادماندنی روستای لالون، برای عبور از تنگه ها  کفش به دست و لرزان و خندان از رودخانه ی با آب بسیار سرد عبور کردیم .

پس از رسیدن به چشمه تلخاب و استراحتی کوتاه به حرکت ادامه دادیم.

پس از رسیدن به پالان اول، مسیر دره و کاسه ای پای کوه را انتخاب کرده و حرکت به سمت قله خلنو را ادامه دادیم.

درمسیر از زیبایی های بکر این مناطق بهره بردیم. آبشار های بسیار بسیارزیبا با چشمه های آب گوارا و سبک، طبیعت زیبای منطقه،گوسفندسرای باصفا و دیدنی، آب و هوای باورنکردنی و پراز طراوت و تازگی،یخچال های طبیعی که روی مسیر رود نیز جا خوش کرده بودند و عبور از این یخچال ها هیجان و زیبایی بیشتری به صعود ما میداد.

برخوردهای گرم و صمیمی دیگر گروه ها و تیم های کوهنوردی عبور از این مسیر را زیباتر هم میکرد.

پس از عبور از یخچال ها و آبشار بسیار زیبا و مسیر هایی که با تراورس و راهنمایی های لیدر طی شد،به مسیر زیر قله رسیدیم. با استراحتی کوتاه و گرفتن انرژی مثبت از راهنما و همچنین دیگر اعضای تیمساعت ۱۳:۳۰ به قله ی ۴۳۷۵متری خلنو رسیدیم.

بر فراز بام استان تهران قله خلنو ایستاده و لذت دیدار از دورنمای دماوند و آزاد کوه و کلون بستک و دریاچه خلنو و دشت خراسان و….. را تجربه کردیم. .

جای همه همنوردان در این برنامه خالی بود .

پس از تجدید قوای اعضای تیم و دیدار با دیگر گروه های کوهنوردی به این لذت بی پایان خاتمه دادیم و مسیر بازگشت را آغاز کردیم.

با توجه به راهنمایی های لیدر باتجربه مان از مسیر میانبر و شن اسکی بازگشت بی دردسری را تجربه کردیم. پس از دیدار دوباره ی یخچال ها و آبشارها به پایان این صعود نزدیک تر میشدیم. با عبور از رود به این تجربه پایان دادیم و ساعت۱۹:۳۰ به روستا رسیدیم.

ساعت ۲۰:۱۵ مسیر بازگشت به سمت اصفهان را در پیش گرفتیم. با وجود ترافیک بالا و خستگی اعضای تیم ،همچنان انرژی مثبت در تک تک افراد به ویژه لیدر و سرپرست با مسوولیت و دلسوزمان موج میزد. به یاری خدا و با وجود راننده ی بسیار مهربان و صبورمان ساعت۵ بامداد شنبه به اصفهان بازگشتیم.

معرفی بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی

بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی

یکی از مشکلاتی که علاقه مندان به طبیعت گردی و کوهنوردی، مخصوصا کسانی که برای اولین بار می خواهند چنین فعالیت هایی را شروع کنند، با آن مواجه می شوند، خرید وسایل کوهنوردی است. شاید در اطرافیان خود، افراد بسیاری را دیده باشید که کوهنوردی حرفه ای یا طبیعت گردی ماهر باشند. یکی از متداول ترین سوال هایی که از این افراد پرسیده می شود، نام بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی است. اینکه وسایل خود را از میان این همه تنوع برند از چه مارکی تهیه کنند. بسیاری از وسایل حرفه ای کوهنوردی به دلیل اینکه با جان انسان ها ارتباطی مستقیم دارند، بایستی از بهترین مواد و بسیار باکیفیت و هوشمندانه طراحی شوند.

سعی نموده ایم که تمام برندهای دنیا را همانند قایا در ایران، لومر که برندی ایتالیاییست، مونتین هاردویر آمریکایی، آسالو ایتالیا، پتزل فرانسه، مارموت کالیفرنیا، راب اسکاتلند، گرگوری و بسیاری دیگر که در این مطلب خواهید دید، به شما معرفی کنیم. در ضمن نه تنها بهترین خصوصیات آن ها را می گوییم بلکه محصولاتشان را هم نام خواهیم برد. در نتیجه برای خرید وسایل کوهنوردی و طبیعت گردی خود مرجعی از برندهای این ورزش خواهید داشت.

برند اسکارپا برای کفش | Scarpa


در میان کشورهای معروف دنیا که به تولید محصولات کوهنوردی به طبیعت مشغول هستند، شرکت و کمپانی ایتالیایی توانسته از سال ۱۹۳۸ وارد رقابت شود. محصول تخصصی این شرکت تنها کفش های کوهنوردی و طبیعت گردی است. کفش هایی که در کمپانی اسکارپا تولید می شوند، از بهترین و بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی در این زمینه هستند و گاهی می توان آن را بی رقیب دانست. این شرکت در طی سال ها توانسته با کمک علوم مختلف و علم ارگونومی بهترین کفش های پیاده روی، کوهنوردی های سبک، جنگل نوردی و حتی هیمالیا گردی را تولید کند. یادتان باشد که کفش های این برند بسیار گران بوده و این برند را با برند Sparca اشتباه نگیرید.

محصولات شرکت و برند اسکارپا

انواع کفش های کوهنوردی شامل:

 • کفش های یخ نوردی، برف نوردی و کفش های دوپوش کوهنوردی سنگین
 • کفش های صخره نوردی
 • کفش های اسکی
 • کفش های کوهپیمایی
 • پیاده روی
 • کفش های دویدن روی کوه ها و تپه ها
 • کلاه کوهنوردی
 • لباس تی شرتی برای کوه نوردی
 • انواع بند کفش

معروف ترین و شناخته ترین برند کوله پشتی در ایران: دیوتر | Deuter

دیوتر را تقریبا تمام گردشگران و طبیعت دوستان می شناسند. این برند آلمانی انواع کوله پشتی های تخصصی را برای هر یک از انواع کوهنوردی تولید می کند. اگر بخواهیم به تاریخچه و زمان تاسیس این برند آلمانی اشاره کنیم، به سال ۱۸۹۸ باید برگردیم. زمانی که هنوز این شرکت تازه کار خود را در زمینه ارسال مرسولات پستی شروع کرده بود. از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی شده است.

اما چندی نگذشت که به بافت انواع پارچه های بادبانی برای قایق ها، انواع پارچه کتان و کرباس و چنین محصولاتی روی آورد و در نهایت در سال ۱۹۱۰ بوده که اولین محصول کوله پشتی، کیسه و چادرهای ذخیره نظامی و ارتشی را طراحی و تولید نمود. با این حال، عاشق طبیعت گرد هنوز از این محصولات استفاده نمی کردند تا اینکه ویلی ریکمر (Willi Rickmer) تصمیم گرفت در سال ۱۹۲۸ به پامیر برود و نیاز به وسایل سفر تخصصی داشت. برند دیوتر اختصاصا برای ویلی کوله پشتی، چادر و ساکی دیگر را طراحی نمود و به او داد. با این کار تبلیغاتی بسیار هوشمندانه، برند دیوتر در جهان محبوب گردید.

پس از آن کوهنوردانی که برای قله های خطرناک و مرگبار جهان یعنی نانگاپاربات و ایگر راهی می شدند، از برند دیوتر استفاده کردند. در طول سال ها به تکنولوژی کوله پشتی های دیوتر افزوده شد. یکی از بهترین طراحی ها، افزودن پوشش توری مانند به ناحیه کمری کوله پشتی دیوتر بود که در سال ۱۹۸۴ اتفاق افتاد. این کمپانی کیسه خواب هم تولید می کند.

این برند با طبیعت گردان و کوهنوردان معروف بسیاری در سراسر دنیا کار می کند و هر یک شعاری را برای این برند انتخاب کرده اند.

محصولات مختلف برند دیوتر که از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی دنیاست

 • کیف و ساک
 • کیسه های خواب
 • قمقمه و بطری
 • انواع کوله پشتی با حجم های مختلف
 • کیسه هایی جداگانه برای روکش روی کوله

برند سالیوا | Salewa

یکی دیگر از برندهای آلمانی که توانسته در میان بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی در جهان به خوبی ظاهر شود، برند سالیوا است که ابتدا در سال ۱۹۳۵ راه افتاد. اولین محصولات این برند ابتدا، کیف دوربین، کوله پشتی و توپ های چرمی فوتبال بودند اما در نهایت حامی کوهنوردانی چون هرمان هابر شد. این کمپانی اسپانسر هرمان هابر برای صعود به کوه های آند شد و در نهایت شروع به ساخت و تولید پیچ های مخصوص یخ نوردی و کرامپون مخصوص کفش نمود.

 شکل برند سالیوا، عقابی در حال پرواز است.

در طول سال ها نه تنها طراحی بهتری را ارائه داده بلکه از آلیاژها و کیفیت های بهتری برای ایمنی بیشتر چنین محصولاتی استفاده کرده است. پیچ های یخ نوردی و کوه نوردی به همراه کارابین ها و کرامپون ها، با ایمنی و امنیت کوهنوردان در ارتباط بوده و این وسایل را همواره از بهترین برندهای لوازم کوهنوردی تهیه کنید. بعدها محصولات دیگری هم به شرکت خود افزود.

محصولات مختلف محصولات برند سالوا که از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی دنیاست

 • پیچ های کوهنوردی
 • کرامپون مخصوص کفش
 • انواع کارابین های سبک و کارآمد
 • انواع کاپشن های کوهنوردی
 • کفش های کوهنوردی
 • چادر مسافرتی
 • کلاه ایمنی کوهنوردی و غارنوردی

برند لا اسپورتیوا | La sportive

در مجموع ایتالیایی ها هم همانند آلمانی ها در تولید لوازم طبیعت گردی عقب نماندند و یکی دیگر از بهترین و بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی را به نام لا اسپورتیوا در سال ۱۹۲۸ راه اندازی نمودند. این کمپانی توسط فردی به نام نارسیسو دلانو و با تولید کفش های چوبی برای کارگران، کشاورزان و چوب برها شروع شد. پوتین های بعدی ساخت این شرکت برای سربازان ایتالیایی در طی جنگ جهانی دوم استفاده شد و در نهایت در سال ۱۹۵۰ اولین محصول طبیعت گردی خود یعنی کفش های مخصوص اسکی اش را روانه بازار نمود. امروزه کفش های اسکی، سنگ نوردی، دویدن در طبیعت و کوهنوردی این مارک یکی از برترین ها در جهان شده است. بسیاری از ورزشکاران به نام صخره نورد جهان همانند تامی کودول (tommy codwell) و کوین جورجسون (kevin jorgeson) از این برند استفاده و حمایت می کنند.

شکل برند لا اسپورتیوا، کوه های یخی و خورشیدی پشت آن است.

کفش های صخره نوردی و یخ نوردی این برند بسیار معروف هستند.

برند لو آلپین | Lowe Alpine

یکی از معروف ترین و بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی که به تولید تخصصی کوله پشتی برای طبیعت گردی و سفر مشغول است، برند لو آلپین است. این شرکت مشتریان خود را منحصر به فرد می داند و بنابراین برای هر شخص و با هر جثه و اندامی محصولی مناسب طراحی نموده است. تنها کافیست که نوع سفر خود را مشخص کنید، مطمئن باشید که از این برند می توانید بهترین کوله پشتی ها را بخرید. این شرکت ایتالیایی از قدیمی ترین شرکت هایی است که در زمینه تولید محصولات طبیعت گردی و سفر فعالیت می کند و با طراحی های خاصی که دارد، هر ساله مسافران را به تعجب می اندازد.

هوشمندی را در طراحی کوله پشتی ها و چادرهای این برند خواهید دید. در ایران بیشتر می توانید کوله پشتی های این برند را پیدا کنید. همچنین شلوارهای کوه و طبیعت گردی و کاپشن های آن از بهترین ها در نوع خود هستند.

محصولاتی که برند لو آلپین به بازار عرضه کرده است

 • انواع کوله پشتی
 • چمدان و ساک
 • لباس های کوهنوردی
 • چادر کوهنوردی

برند نورث فیس | The North Face

دو نفر در نزدیکی سواحل سانفرانسیسکو و در سواحل شمالی این منطقه در حدود سال ۱۹۶۶ فروشگاهی را تاسیس کردند که در آن لوازم کوهنوردی را می فروختند. لوازمی که امروزه برند نورث فیس تولید می کند را بیشتر پوشاک تشکیل می دهد اما دیگر وسایل طبیعت گردی و کوهنوردی آن هم بسیار معروف است. کوهنوردان به جبهه شمالی کوه ها نیز، نورث فیس می گویند. در ابتدای تاسیس برند نورث فیس، ابتدا محصولاتی همانند کوله پشتی و ابزار کوهنوردی را تولید می کرد اما پس از آن، شعبه های دیگری در دیگر شهرها تاسیس کرد. پس از آن شروع به تولید دیگر لوازم تخصصی کوهنوردی نمود. این برند برای تبلیغات و البته شعار خود که معتقد است رابطه ناگستنی با طبیعت دارد، از سال ۱۹۶۰ حامی کوهنوردان و طبیعت گردان شد. این برند آمریکایی بسیاری از محصولات خود را به سراسر جهان صادر میکند.

ظاهر برند نورث فیس لوگو تایپ نام آن به همراه ۳ نوارنیم هلالی در کنارش است.

محصولات برند نورث فیس

برند لوا | Lowa

و باز هم برندی آلمانی که از برندها و شرکت هایی است که در قرن بیستم تاسیس شد و توانست ابتدا در تولید کفش های آکسفورد نام خود را بر سر زبان ها بیندازد. پس از آن در دهه ۱۹۳۰ و برای گسترش دادن شرکت، به تولید کفش های سپاهیان پیاده نظام و پوتین برای کوهستان ها روی آورد. این شرکت توسط فردی به نام لورنز واگنر (Lorenz Wagner) تاسیس شده بود که در نهایت پس از مرگ او، به دختر و همسرش رسید. برند لوا پس از پشت سر گذاشتن دوره های سخت بازار و کم بودن مواد اولیه ای مانند چرم طبیعی، همچنان سر پا ماند و توانست جایگاه خود را در میان بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی نگه دارد؛ تا اینکه در دهه ۱۹۷۰ توانست کفش هایی که ۱۰۰ درصد در مقابل رطوبت و آب عایق هستند تولید نماید.

از خصوصیات کفش های این برند، انعطاف پذیری و عایق بودن آن در برابر سرما و با حفظ شکل و قاللب اصلی اش است. بعد از آن کمپانی را کمپانی دیگری به نام دولومیت خرید و تولید کفش های مخصوص اسکی را به آن افزود. به دلیل کیفیت بالای محصولات و کفش های این برند، استاندارد ISO 9001 را به دست آورد و تعداد بسیار بالایی از کفش ها را می فروشد.

انواع محصولات و کفش های برند لوا
 • کفش های صخره نوردی
 • کفش های پیاده روی در کوه
 • کوله پشتی

برند کمپ | Camp

شرکتی ایتالیایی به نام کمپ در طی سال های ۱۹۸۹ شروع به فعالیت نمود و انواع وسایل تخصصی کوهنوردی از جمله کیسه خواب، کوله پشتی و چادر را طراحی می کند. با این حال تنها فعالیت این برند در ساخت لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی نیست؛ بلکه وسایل مختلف ایمنی برای کارگران معدن، ساختمان و در مجموع وسایل ایمنی کار را تولید می کند.

شکل برند کمپ، کوهی است که پرچمی در قله خود دارد و به شکل های مختلفی روی محصولات این برند کار شده است.

این برند که از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی است، تنها به تولید چادرهای کوهنوردی اکتفا نکرده و هم اکنون اکنون پوشاک را چه برای کوهنوردی و چه برای طبیعت گردی تولید می کند. کلاه های بافتنی و تی شرت های آن، بسیار طرفدار دارند.

برند ماموت | Mammut

یکی از شرکت ها و کمپانی های سوئیسی و از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی است که به تولید انواع تجهیزات کوهنوردی به صورت تخصصی می پردازد. این شرکت در سال ۱۸۶۲ توسط شخصی به نام کاسپار تانر (kaspar tanner) بنیانگذاری شد و در پس از سال ها کار و حضور در رقابت های این عرصه، توانسته به فروشی بسیار بالا دست یابد. طناب های کوهنوردی برند ماموت یکی از قابل اعتمادترین طناب ها در عرصه کوهنوردی و صخره نوردی است. در دنیای امروز بیش از ۷۰ درصد تولیدات خود را به خارج از کشور و سراسر جهان صادر می کند. پوشاک و انواع لباس های کوهنوردی و طبیعت گردی که این برند تولید می کند حتی در ایران نیز بسیار پرطرفدار است. این شرکت سوئیسی تولیدات زیر را دارد:

 • انواع کفش های کوهنوردی
 • انواع کوله پشتی
 • انواع کیسه های خواب
 • چادر برای کمپینگ
 • ابزار ویژه سنگ نوردی و غارنوردی
 • گیره ها و پیچ های کوهنوردی
 • هدلامپ و تجهیزات الکترونیکی

برند ویبرام یکی از بهترین برندهای کفش کوهنوردی | Vibram

تقریبا اگر از تمام کوهنوردان و ورزشکارانی که در طبیعت فعالیت می کنند، بپرسید بهترین کفه کفش کوهنوردی و یا حالا بهترین کفش کوهنوردی چه کفشی است، به شما ویبرام را معرفی کنند. کفش های ویبرام را به سادگی از علامت زرد رنگ و نوشته Vibram که در کفه کفش دیده می شود، خواهید شناخت. این برند آنچنان معروف است که کفی یا زیره کفش خود را به دیگر برندها و تولیدات کفش های کوهنوردی مخصوصا بعضی از برندهای ایرانی می فروشد. این شرکت ایتالیایی از ۱۹۳۷ شروع به فعالیت نموده و هم اکنون بهترین، مقاوم ترین و تکنیکی ترین کفه یا همان زیره کفش را روانه بازار جهانی نموده است. جدای از کفه کفش، بهترین کفش ها را برای انواع طبیعت گردی تولید می کند.

کفش های پنج انگشتی ویبرام نمونه ای از طراحی های خاص و منحصر به فرد این شرکت است که برای دویدن طراحی شده است.

بسیاری از ورزشکاران المپیکی که می خواهند در طبیعت یا حتی در پیست های ورزشی بدوند و فعالیتی انجام دهند، از این کفش ها استفاده می کنند. تمام این ویژگی ها به همراه طراحی های هوشمندانه و استفاده از بهترین و راحت ترین مواد برای ساخت کفش ها، برند ویبرام را به یکی از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی تبدیل کرده است.

انواع کفش ها و مخصولات برند ویبرام خواهید خواند

انواع کفش های ویبرام شامل

 • انواع کفش های زنانه و مردانه
 • کفش های کلاسیک
 • کفش های ضد آب
 • کفش های پیاده روی
 • کفش های دویدن
 • کفش های معمولی
 • کفش های پنج انگشتی

و دیگر محصولات این برند

 • تی شرت های ورزشی
 • قمقمه آب
 • انواع کلاه و دستمال سر
 • و بسیاری دیگر

اجاق های گازی برند پریموس | Primus

یکی از مهم ترین وسایلی که کوهنوردان در سفرهای طبیعت گردی خود استفاده می کنند، انواع چراغ های گازی و اجاق برای کمپینگ و تهیه غذا درون طبیعت است. وسایل کوهنوردی و کمپینگ تنها به پوشاک خلاصه نمی شود. باید وسایل دیگری هم برای نجات خود در طبیعت به همراه داشته باشید. برند پریموس که در حقیقت یک برند سوئدی است، در ۱۸۹۲ با طراحی اولین کپسول گاز فشرده «فرانس ویلهم لیندکوئیست» کار خود را شروع کرد. برندی که هم اکنون حرف اول را در زمینه طراحی و تولید کپسول های گازی کمپینگ، اجاق های سفری، فانوس و این وسایل می زند.

جالب است بدانید که اولین انسانی که به قطب جنوب سفر کرد، کپسول پریموس با خود داشت یا فردی به نام اندره که با بالون به قطب شمال سفر کرد، برای سفرش، چنین کپسول های گازی را انتخاب کرده بود.

از زمان تاسیس این برند تاکنون بسیاری از کوهنوردانی که به ارتفاعات بالایی و قلل مرتفع و خطرناکی مانند اورست یا نانگاپاربات سفر کرده اند، محصولات برند پریموس را استفاده کرده اند.

محصولات پریموس که به راحتی در ایران هم پیدا می شوند

برند بلک دایموند از بهترین ها در تولید میخ های کوهنوردی | Black Diamond

یکی از مهم ترین و بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی که از واجبات چنین فعالیت های ماجراجویانه است، بلک دایموند نام دارد. برندی که ابتدا بسیار کوچک و خانگی شروع شد و در نهایت به یکی از بزرگترین کمپانی های جهانی تبدیل شد. تنها پسری را در دهه ۱۹۵۰ میلادی در یوسمیت کالیفرنیا تصور کنید که در پشت ماشین خود، میخ هایی را برای صخره نوردی به فروش می رساند. این پسر با نام یوآن چوینارد « yvon chuoinard» صخره نوردی بود که میخ های کوهنوردی دست سازی را تولید کرد و به سرعت به دلیل طراحی هوشمندانه شان در جهان معروف شد.

منتها شرکت بزرگی که هم اکنون می شناسیم در سال ۱۹۸۹ و با مدیریت فردی دیگری شکل گرفت. امروزه این شرکت بزرگ شعبه های خود را در کشورهای اتریش، سوئیس، چین و از جمله یوتا آمریکا اداره می کند و با طراحی های جدیدش در واقع حافظ جان شما کوهنوردان در طبیعت و در هنگام صخره نوردی و سنگ نوردی است.

از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی: مونتین هاردویر | Mountain Hardwear

اگر دوست دارید که تمام وسایل کوهنوردی و صخره نوردی خود را از یک برند و با یک مارک تهیه کنید و از طرفی کیفیت هم برایتان بسیار مهم است، برند مونیتین هاردویر یکی از بهترین هاست. این برند کالیفرنیایی که در سال ۱۹۹۳ پا گرفت، هم اکنون حامی بسیاری از ورزشکاران حرفه ای در سراسر دنیاست. ورزشکارانی که علاقه مند به گردشگری ماجراجویانه هستند و به کوهنوردی، صخره نوردی، اسکی و یخ نوردی مشغولند، می توانند چادر، لباس های گرم و کیسه خواب خود را از این برند بگیرند.

علامت برند این کپانی با یک مهره ی پیچ آبی رنگ و نوشته ای زرد رنگ همراه است.

یکی از دلایل توسعه این شرکت، همکاری با کوهنوردی به نام اد ویسچر « Ed viesture» بود که به ۱۴ قله با ارتفاع ۸ هزار پایی دنیا قدم گذاشته بود. این برند که از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی است در کشورهای جهان ۳۵ شعبه دارد و وسایل حرفه ای و آماتور را برای ورزشکاران روانه بازار می کند.

محصولاتی که از این برند می توانید تهیه کنید

برندی برای کفش: لومر | LOMER

و باز هم یکی دیگر از کمپانی ها و بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی که به تولید کفش های کوهنوردی مشغول است. این برند نیز همانند دیگر برندهای دنیا، ابتدا توسط یک نفر شکل گرفت و پس از آن به دلیل کیفیت بالایی که در ساخت کفش هایش در ایتالیا داشت، اولین تولید کننده آن شخصی به نام دیانیسیو مرلو « Dionisio Merlo» در سال ۱۹۴۸ بود و پس از بازنشستگی، شرکتش را به پسرش و خانواده خود سپرد. این شرکت خانوادگی بهترین وسایل صخره نوردی، طبیعت گردی و کوهنوردی را با پارچه ای مخصوص و ویژه به نام سیمپاتکس تولید می کند. این پارچه همان پارچه های رنگی و شبیه به مخملی هستند که ضد رطوبت بوده و هم اکنون در بسیاری از برندهای کوهنوردی ایرانی هم استفاده می شوند.

 • جدای از کیفیت، زیبایی و رنگ های متنوع در تولید برند لومر باعث محبوبیت آن ها در میان جوانان و طبیعت دوستان شده است.

سایت این شرکت: lomer.it

برند کفش ایتالیایی به نام آسولو | Asolo

آن چنان برندهای ایتالیایی در میان بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی زیادند که دوباره به سراغ این کشور رفته ایم. آسولو در حقیقت نام شهری کوچک در شمال ایتالیا و نزدیک کوه های آلپ است که به «شهر صد افق» هم معروف شده است. یکی از خانواده های این شهر کوچک مغازه ای را در سال ۱۹۴۶ راه اندازی نمودند که کفش های حرفه ای می فروخت. خانواده زاناتا « Zanatta» در طی سال های بعد از آن مغازه خود را گسترش دادند و پس از مدتی، جدای از کفش های آماتور به تولید کفش های حرفه ای در زمینه کوهنوردی مخصوصا کفش هایی برای کوهنوردی های سنگین پرداختند.

دو عدد طراحی از کفش های برند آسولو نام های شیراز و کرج را دارند.

برند آسولو از پارچه مخصوص دیگری برای تهیه کفش های خود استفاده می کند که به آن، کوردورا « Cordurra» می گویند. این کمپانی خانوادگی هم اکنون در شهر ترویسو ایتالیا قرار گرفته است و کفش های خود را با نام دیگر شهرهای جهان به بیرون عرضه می کند.

 • رنگ اصلی این برند نارنجی بوده که در لوگوتایپی نام آن استفاده شده است.

تجهیزات کوهنوردی با مارک پتزل | Petzl

یکی از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی دنیا که توسط شخصی کوهنورد و غارنورد راه اندازی شد، پتزل نام دارد. موسس این کمپانی ورزشکاری فرانسوی به نام فرناند پتزل بود که برای سفرها و ماجراجویی های خود ابتدا اقدام به تولید طناب های محکم کوهنوردی، غارنوردی و صخره نوردی نمود. در ۱۹۶۸ کمپانی شخصی و تولید طناب کوهنوردی خود را راه انداخت و پس از آن به سراغ ساخت چراغ پیشانی رفت. با این حال، شرکت بزرگی که هم اکنون به این نام می شناسیم در ۱۹۷۵ تاسیس شد و در طول سال ها توانست محصولات خود را از دو محصول به ۶۰۰ نوع محصولات کوهنوردی و طبیعت گردی یا کمپینگ ارتقا دهد. پسر فرناند پتزل رئیس کمپانی پتزل است و محصولات زیر را وارد بازار می کند.

 • هارنس
 • کلاه ایمنی در سایزهای گوناگون
 • کرامپون
 • چراغ پیشانی
 • انواع کلنگ یخ نوردی
 • انواع طناب های کوهنوردی در اندازه ها و قطرهای مختلف
 •  و بسیاری دیگر از وسایل تخصصی که یک کوهنورد یا صخره نورد برای صعود به آن نیاز دارد.

برند مارموت برای قطب های سرد | Marmot

اگر علاقه مند به طبیعت های برفی و بسیار سرد هستید، باید با خود لباس های گرم با کیسه خوابی مناسب داشته باشید. مخصوصا گردشگرانی که می خواهند به مناطق قطبی و آلاسکایی زمین سفر کنند، برند مارموت را به آن ها معرفی می کنیم. این برند به تولید بهترین کاپشن ها، ژاکت ها و در مجموع لباس های گرم زمستانی می پردازد ولی بیشترین معروفیت آن ها در تولید کیسه خواب های سفری برای گردشگران است. کیسه خواب های این کمپانی از جنس گورتکس و با لایه های بسیار هستند که تا دمای زیر منفی ۴۳ درجه را می توانند تحمل کنند.

 • دو برند دیگر نیز هستند که در این زمینه حرف اول را می زنند و از بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی محسوب می شوند. برند راب «Rab» از برندهای اسکاتلندی خوب دنیاست که انواع کیسه خواب ها و لباس های گرم مخصوص طبیعت گردی را (همانند کاپشن های پر و الیاف، با خصوصیت ضد آب، دستکش های پر و الیاف، لباس‌های با لایه پلار، انواع کلاه، انواع کیسه خواب و چادر و گتر) تولید می کند.
 • برند دیگر، گرگوری «Gregory» نام دارد که به تولید قطعات پایه برای استحکام کوله پشتی ها، چادرهای مسافرتی و در کل انواع کوله پشتی کوهنوردی می پردازد. کوله پشتی های این برند، با توجه به ارگونومی بدن و تکنولوژی های جدید طراحی می شوند و وزن های بسیار سبک در عین حال تحمل بار بالایی دارند.

دیگر برندهای خارجی دنیا شامل کوآ «Kovea»، سیموند «Simond»، برند فرانسوی ژولبو «Julbo» و مرل «Merrell» نام دارند.

برند معروف ایرانی قایا | Gaya

در میان بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی که نام بردیم، جای یک برند معروف ایرانی خالی است. برند قایا یا گایا کمپانی و شرکتی بزرگ در تبریز ایران است که توسط کوهنوردی حرفه ای به نام  جواد نصیرزاده تاسیس شد و هم اکنون با تمام برندهای اروپایی که در بالا نام بردیم، رقابت می کند. جدای از قیمت های مناسب این برند برای ایرانیان در مقابل قیمت های گران برندهای خارجی، کیفیت خوب محصولات این شرکت از دیگر دلایل بالا بودن طرفداران این برند در میان طبیعت گردان و کوهنوردان ۸ هزار پایی ایرانی است.

تمام وسایلی را که برای یک طبیعت گردی ساده نیاز دارید را می توانید از قایا تهیه کنید. اگر هم می خواهید کوهنوردی حرفه ای داشته باشید، باز هم کیسه خواب ها و لباس های گورتنکس این برند، از بهترین گزینه ها برای انتخاب است. بیشتر محصولات این شرکت را به صورت آنلاین می توان خرید. با این وجود در منطقه منیریه تهران می توانید نمایندگی فروش محصولات قایا را بیابید.

محصولات و وسایلی که از برند قایا می توانید تهیه کنید
 • کوله پشتی
 • کیسه خواب
 • کتری های سفری
 • انواع شلوارهای گورتکس
 • تنوع در کاپشن های پر برای انواع کوهنوردی
 • ست ظروف و قاشق، چنگال
 • دستکش های گورتکس
 • انواع گترهای کوهنوردی

برند معروف کفش کوهسار

اگر در میان برندهای ایرانی به دنبال کیفیت محصول و البته راحتی هستید، کفش های برند کوهسار یکی از بهترین و بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی است که می توان به آن اعتماد کرد. هر یک از طراحی های این برند نام مخصوص به خود را دارد. به طور مثال کفش طرح الوند یا کفش طرح ساوالان متفاوت است. جالب اینجاست که این برند نام هر یک از طرح های کفش خود را از روی قلل معروف ایران نامگذاری می کند. برند کوهسار سعی کرده که با دیگر برندهای معروف دنیا ارتباط خود را حفظ کند و از تکنولوژی آن ها در ساخت کفش های خود استفاده کند. به جرات می توان گفت که اگر کفش خود را از این برند تهیه نمایید، انتخاب عالی و مناسبی خواهید داشت.

جدای از کفش های کوهسار که با کفه یا زیره کفشی مشابه با برند ویبرام طراحی و ساخته می شوند، برندهای دیگری هم در ایران هستند که نه تنها لوازم ورزشی و کوهنوردی، بلکه کفش های کار و صنعتی نیز، تهیه می کنند.

نام دیگر برندهای ایرانی را که کفش های مخصوص کوهنوردی را تولید می کنند در زیر خواهید خواند:

 • برند کفش لاوان
 • کفش سهند
 • کفش های کوه قارتال
 • کفش سیمپا
 • کفش های برند آسیا

منبع : الی گشت

چطور یک اجاق گاز کوهنوردی مناسب انتخاب کنیم؟

اجاق گاز کوهنوردی | Backpacking Stoves

زمانی که کوهنوردی یا طبیعت گردی می کنید، آیا شده که بخواهید غذایی بپزید و یا یک چای داغ بنوشید؟ در این شرایط نیاز به یک اجاق گاز کوهنوردی دارید؛ اما خب چه اجاق گازی مناسب شماست؟ آیا می خواهید که گاز شما به سرعت آب را جوش بیاورد یا می خواهید مدت زمان بیشتری آن را استفاده کنید و اینکه آیا در مورد ویژگی های آن فکر کرده اید؟ما در ادامه می خواهیم چگونگی انتخاب یک اجاق گاز کوهنوردی مناسب برای شما را مورد بحث قرار دهیم. با ما همراه باشید:

برای انتخاب یک اجاق گاز کوهنوردی مناسب، نکات زیر شما را به انتخاب درست کمک خواهد کرد:

 • نوع گاز: اجاق گازها به واسطه نوع سوخت مورد استفاده و نحوه ذخیره سوخت طبقه بندی می شوند.
 • مشخصات و ویژگی های اجاق گاز: آگاهی زمان سوزاندن، متوسط زمان جوش، وزن و ویژگی های راحتی گزینه های شما را محدود می کند.
 • نکات استفاده از اجاق گاز: درک برخی از تفاوت های ظریف در مورد این که چگونه اجاق گاز کار می کند، باعث می شود که شما تصمیم گیری آگاهانه داشته باشید.

انواع اجاق گاز کوهنوردی

به طور کلی ۳ طبقه بندی برای اجاق گازها وجود دارد:

 • اجاق گازهای کنسیتر (Canister stoves): این گازها به راحتی قابل استفاده اند و سرشعله به آسانی به کپسول حاوی ایزوبوتان یا پروپان متصل می شود. برخی از این نوع اجاق گازها بسیار کوچک و البته کم وزن هستند.
 • اجاق گاز با سوخت مایع (Liquid fuel stoves): این اجاق های همه کاره به بطری های سوخت قابل بازیافت متصل می شوند. در حالی که اکثر اجاق گازهای با سوخت مایع با گاز سفید کار می کنند، شما گزینه های دیگری نیز در اختیار دارید که در صورت سفر به خارج از کشور، مزایای خاصی دارد.
 • اجاق گاز با سوخت جایگزین (Alternative-fuel stoves): این نوع اجاق ها توسط سوخت گندله ای یا چوب روشن می شوند.

اجاق گازهای کنسیتر

مزایا

 • آنها کوچک و سبک هستند.
 • آنها سریع روشن می شوند. قبل از روشن کردن یک اجاق گاز کنیستر، هیچ کار خاصی لازم نیست انجام دهید و روشن کردن آن ها شبیه روشن کردن پیک نیک است.
 • شعله به راحتی تنظیم می شود و در اکثر مدل ها به راحتی آب را جوش می آورد.
 • هنگامی که سرشعله را باز می کنید، کپسول آن ها به خودتی خود بسته می شود، بنابراین نگران نشتی ها آن نباشید.
 • بعضی از اجاق گازهای کنیستر دارای یک تنظیم کننده فشار داخلی هستند تا خروجی گرما سازگار را نسبت به طول عمر کپسول فراهم کند.

معایب

 • سرشعله آنها ممکن است به اندازه کافی بزرگ نباشد تا بتواند ظرف های بزرگ را به راحتی نگه دارد.
 • مقدار گاز داخل کپسول را به سختی متوجه می شوید، بنابراین باید در سفرهایی که از اندازه گاز باقی مانده اطمینان ندارید، یک کپسول اضافی به همراه داشته باشید.
 • بعضی مواقع در هوای سرد، کنیسترها فشار کمتر و یک شعله ضعیف تولید کنند (مگر اینکه اجاق گاز دارای تنظیم کننده فشار باشد)
 • در مقایسه با اجاق سوخت مایع، هزینه سوخت بیشتر است.
 • در مقابل اجاق گاز با سوخت مایع، گران تر هستند.
 • کپسول این نوع گازها باید به درستی دور انداخته شود زیرا برای محیط زیست خطرناک است.

انواع اجاق گازهای لنیستر

 • اجاق گازهای یکسره: این نوع اجاق ها طوری هستند که سرشعله مستقیم روی کپسول متصل می شود.
 • اجاق گازهای سرشعله جدا: سرشعله این نوع اجاق ها جدا است به این صورت که گاز توسط یک شیلنگ به آن متصل می شود.

اجاز گاز با سوخت مایع

همه انواع این اجاق گاز کوهنوردی از گاز سفید استفاده می کنند که با درجه بالایی تصفیه شده تا ناخاصی صفر یا کمی داشته باشد. گازها تمیز و داغ می سوزند و در هوای منفی صفر عملکرد بهتری دارند. بعضی از اجاق های چندگانه نیز می توانند توسط برخی از موارد زیر استفاده شوند: بنزین، نفت سفید، سوخت جت یا دیزل. تنوع سوختی، اجاق های سوخت مایع را انتخاب خوبی برای مسافران بین المللی می کند که با انتخاب گزینه های سوخت محدود مواجه هستند.

مزایا

 • اجاز گاز با سوخت مایع ثبات بیشتری را در زمین های ناهموار دارا هستند.
 • با نگاه کردن به بطری به راحتی می توانید متوجه شوید که سوخت چقدر سوخت دارید.
 • با اینکه که شما مجبور به خرید یک بطری سوخت هستید، هیچ کپسولی نیاز نیست.
 • این اجاق ها بهتر از سایر گزینه ها در ارتفاعات بالا و در دماهای سرد عمل می کنند.

معایب

 • نگهداری و آماده سازی برای آن نیاز است..
 • سوخت ها امکان دارند که از بطری بیرون بریزند.
 • از اجاق های کنیستر سنگین تر هستند.
 • قیمت اجاق گاز سوخت چندگانه کمی بالاتر است.
 • سوخت هایی به جز گاز سفید دارای ناخالصی هایی هستند که به مرور زمان امکان دارد بخش هایی مانند شیلنگ سوخت را مسدود کند.

اجاق گازهایی با سوخت جایگزین

این اجاق گازها برای سفرهای کوله گردی طولانی مدت و همچنین در جعبه اضطراری خانه مناسب است. وزن برخی از آن ها بسیار سبک است درحالیکه بسیاری از آن ها وزن سنگین تری دارند. برخی از انواع آن ها به همراه مزایا و معایبشان در ادامه آورده شده است.

اجاق هایی که با چوب می سوزند

از آنجا که این نوع اجاق ها با برگ و چوب های ریزی که جمع می کنید روشن می شود پس نیازی به حمل کپسول نیست و از این رو برای سفرهای طولانی بسیار طرفدار دارد.

مزایا

 • کار با آن ها ساده است و این نوع اجاق ها سبک هستند.
 • بعضی از مدل ها زمانی که در حال سوختن هستند، می توانند برق کافی تولید کنند تا یک موبایل را توسط پورت USB شارژ کنند.
 • برخز از آن ها با یک گریل همراه هستند.

معایب

 • پیدا کردن هیزم خشک در هوای مرطوب می تواند چالش برانگیز باشد.
 • استفاده از این نوع اجاق ها در برخی از مکان هایی که در ارتفاع بالا قرار گرفته اند، ممنوع است.

اجاق هایی که با قرص سوخت جامد می سوزند

این نیز انتخاب محبوب آن هایی است که سبک سفر می کنند. بعضی از مدل ها بسیار کوچک هستند و در جیب شما قرار می گیرند.

مزایا

 • قیمت ارزان
 • وزن کم: یک مدل جیبی ممکن است ۹۰ گرم وزن داشته باشد؛ اجاق گاز به همراه یک ظرف تنها ۲۰۰ گرم خواهد داشت.
 • قرص ها به راحتی روشن می شوند و اگر آن ها را خاموش کنید و هنوز تمام نشده باشند می توانید مجددا آن را روشن کنید.

معایب

 • آنها به آهستگی آب را به جوش می آورند.
 • قرص های ممکن است بوی بدی داشته باشند.
 • قرص ها ممکن است اثرات چربی زیر ظرفتان باقی بگذارند.

نکاتی برای استفاده از اجاق گاز کوهنوردی

 • آن ها را داخل چادر یا فضای بسته روشن نکنید. این کار ممکن است کربن دی اکسید مسموم کننده ایجاد کند.
 • همیشه قبل از روشن کردن اجاق گازتان شیلنگ ها، سرشعله و همه چیز را از نظر نشتی یا خرابی چک کنید.
 • اگر وزن برای شما مهم نیست، یک ورقه نازک فلزی می تواند شیء خوبی باشد تا اجاق گاز کوهنوردی خود را روی آن بگذارید؛ مخصوصا در مکان هایی مانند ساحل های شنی.

منبع : الی گشت

نکاتی که هر کوهنوردی باید بداند!

نکات کوهنوردی

ماجراجویان می توانند در میان طبیعت به سطح بالایی از هیجان برسند؛ چه این ماجراجویی طبیعت گردی در جنگل های نزدیک باشد و چه کوهنوردی یک هفته ای در کوهستان آند. گشت و گذار در میان طبیعت راهی عالی برای دیدن جنبه های دیگر کشور است اما کوهنوردان برای اینکه ماجراجویی لذتبخشی را از سر بگذرانند باید جنبه های ایمنی را رعایت کنند و مراقب باشند که به سراغ فعالیت هایی نروند که تجربه یا دانشی درباره آن ندارند. می خواهیم درباره نکات کوهنوردی حرف بزنیم، نکاتی که هر کوهنورد و ماجراجویی باید بداند در ادامه ما را همراهی کنید.

آمادگی لازم برای گم شدن را داشته باشید

شاید با مهارت هایی که در خود سراغ دارید حتی فکرتان هم سمت گم شدن نرود! گاهی در حین ماجراجویی در میان طبیعت از مسیر اصلی خارج می شوید در این صورت هر لحظه ممکن است که گم شوید! پس باید از قبل فکر این موقعیت را بکنید و همراه خود ابزارهایی مثل نقشه و قطب نما داشته باشید. شاید فکر کنید این روزها دیگر با داشتن موبایل و GPS نیازی به این وسایل ندارید اما این نکته را هم در نظر بگیرید که اگر باتری موبایل شما تمام شود دیگر نمی توانید از GPS استفاده کنید. اگر در یک محیط امن گم شدید بهتره چند لحظه آرام بنشینید و سعی کنید تا می توانید ریلکس باشید. معمولا کسانی که گم می شوند فورا هول می شوند و نمی توانند به درستی تصمیم گیری کنند. اگر در نزدیکی قله هستید به بالا بروید تا با دیدن چشم اندازهای اطراف، مسیریابی درستی انجام دهید.

به اطراف خود توجه کنید

به اطراف خود خوب توجه کنید به نظر نکته ی چندان مهمی نیست اما گاهی چنان غرق رساندن خود به قله می شوید که ممکن است دچار اشتباه بزرگی شوید و مثلا قدمی را اشتباه بردارید و در مسیریابی دچار اشتباه شوید. بهتر است در طی کوهنوردی هم به مسیر جلو و هم به مسیر پشت سر دقت کنید تا بدانید که در اطراف شما چه می گذرد.

بدانید که چگونه باید آب تمیز پیدا کرد

یکی از مهمترین نکات کوهنوردی مهارت پیدا کردن آب است. گاهی نیاز فوری به آب پیدا می کنید و بطری های آب شما هم تمام شده است در این صورت باید به دنبال نواحی سرسبز باشید و یا به محل تلاقی صخره های سخت تر به صخره های نرم تر توجه کنید. شاید فکر کنید بهتر است زمین را بکنید تا به آب برسید این کار در آب و هوای بیابانی و خشک انرژی زیادی از شما می گیرد و ممکن است در نهایت بی فایده باشد. از هر آبی هم استفاده نکنید چون گاهی آب های زلال هم دارای باکتری ها و ویروس های خطرناکی هستند که ممکن است شما را بیمار کنند.

همه میوه ها و گیاهان وحشی را امتحان نکنید

درسته که به میان طبیعت رفته اید تا با ماجراجویی طبیعت اطراف را لمس کنید اما باید بدانید که سلامتی شما اهمیت زیادی دارد و فقط در صورتی که مراقب خود باشید می توانید از این ماجراجویی لذت ببرید. گاهی در طول مسیر میوه ها و گیاهان وحشی زیادی می بینید و وسوسه می شوید که مزه و طعم آن ها را امتحان کنید اما این کار گاهی خطرناک است! تا زمانی که به درست نمی دانید آن میوه چیست هرگز آن را امتحان نکنید.

با کمک های اولیه آشنا باشید

به خصوص برای کوهنوردی های چند روزه حتما با کمک های اولیه آشنایی داشته باشید تا بدانید که چطور باید جراحت های سطحی را درمان و نشانه های آسیب دیدگی های جدی را شناسایی کرد. در دل طبیعت حادثه خبر نمی کند و هیچ وقت نمی دانید که چه زمانی باید از مهارت های خود استفاده کرد.

خودتان را برای چالش ها آماده کنید

درسته که با شوق و علاقه به دل کوهستان زده اید اما باید بدانید که اصلا کار آسانی در پیش رو ندارید. عکس انداختن بر روی قله ای باشکوه نتیجه ی ساعت های پیاده روی طاقت فرسا و پیمودن سربالایی ها به همراه کوله ای سنگین است.

دو وسیله برای روشن کردن آتش داشته باشید

پیشنهاد می شود که همیشه دو وسیله برای روشن کردن آتش داشته باشید: کبریت و فندک. از آنجایی که در ماجراجویی و طبیعت گردی گاهی با چالش های زیادی روبرو می شوید پس بهتر است دو وسیله داشته باشید تا در صورت از دست رفتن یکی وسیله ی دیگری برای روشن کردن آتش داشته باشید. اگر ماجراجویی تان از نوع کوهنوردی و صخره نوردی باشد گاهی مجبور می شوید که تمام شب را در کوهستان بمانید در این صورت می بینید که آتش در طول شب چقدر پرفایده است.

بدانید که چگونه کمک بخواهید

گاهی در طول ماجراجویی حوادثی پیش می آید که با اقدامات کمک های اولیه قابل کنترل نیست در این صورت باید با نیروهای امداد و نجات و یا اورژانس تماس بگیرید پس لازم است که شماره تلفن های اضطراری را بدانید. بسته به اینکه برای ماجراجویی به کجا رفته اید حتما قبل از شروع کوهنوردی حواستان باشد که از شماره های اضطراری اطلاع پیدا کنید. حتی در بعضی از مناطق روستایی شماره های امداد و نجات کوهستانی هست که بهتره آن ها را هم به خاطر بسپارید.

منبع : الی گشت