هشدارها و توصیه های فدراسیون کوه‌نوردی به کوه‌نوردان در فصل سرما

 

 

 

 

Image result for ‫عکسهای بهمن در کوهستان‬‎

اطلاعیه کارگروه پزشکی، جستجو و نجات فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی :

نظر به شرایط نامساعد جوی حاکم در مناطق مرتفع و کوهستانی کشور، کاهش دما و نیز افزایش احتمال وقوع حوادث به ویژه ریزش بهمن در شیب‌ها و دامنه‌های کوهستانی، لازم می‌دانیم توصیه های ذیل را به کوه‌نوردان و علاقه‌مندان به صعودهای زمستانی اعلام نماییم:

۱-  توجه داشته باشید که بسیاری از شیب های کوهستانی کشورمان، استعداد لازم برای تولید بهمن را دارا هستند اما به دلیل عدم بارش کافی ممکن است سال ها هیچگونه خطری ایجاد نکنند. این شیب ها در شرایط فعلی می توانند خطرآفرین بوده و موجب ریزش بهمن شوند (سابقه ریزش بهمن در گذشته و خاطره تلخ درگذشتگان بدلیل سقوط بهمن هیچگاه از ذهن کوه‌نوردان بیرون نخواهد رفت).

۲- قبل از عزیمت به مناطق کوه‌نوردی از شرایط آب و هوایی منطقه اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

۳- تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته و در صورت همراه نداشتن لوازم کافی از صعود به ارتفاعات جدا پرهیز نمایید.

۴- شماره تلفن های ضروری منطقه همچون هلال احمر۱۱۲، آتش نشانی۱۲۵، نیروی انتظامی۱۱۰، راهنمایان کوهستان و پناهگاه های منطقه را همراه داشته باشید تا در صورت ضرورت مورد استفاده قرار گیرد.

۵- همراه داشتن تجهیزات نجات در بهمن برای تیم های کوه‌نوردی از ملزومات ضروری صعودهای زمستانی است.

۶- اعضای تیم ها از اطلاعات کافی خطرات کوهستان و خصوصا بیماری های شایع در ارتفاعات و پزشکی کوهستان مطلع و دوره های آموزشی مقدماتی پزشکی کوهستان را گذرانده باشند.

۷- در پناهگاه‌ها و قرارگاه‌های فدراسیون کوه‌نوردی کلیه مشخصات تمام افراد تیم و سرپرست تیم شامل نام و نام خانوادگی، نام باشگاه یا هییت و شهرستان، تلفن‌های خود و وابستگان (جهت تماس ضروری) و مسیر صعود و برگشت خود و سایر اطلاعات ضروری را در دفتر پناهگاه ثبت نمایند.

۸- زمان بندی مناسب جهت به پایان رساندن برنامه قبل از تاریکی هوا (بهترین زمان اقدام به بازگشت: ساعت ١٣ می باشد)

۹- وسایل ضروری کوه‌نوردی شامل: مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما،GPS ، نقشه منطقه ای کوهستان، کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی، تلفن همراه که بتواند در مواقع ضرورت به شما کمک کند را فراموش نکنید.

۱۰- بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاه ها، مناطق بهمن خیز، مناطق با احتمال ریزش سنگ و …) اشراف داشته باشید.

۱۱- از صعود انفرادی پرهیز نموده و همراه با گروه و افراد مجرب به کوه‌نوردی بپردازید.

۱۲- از اجرای برنامه‌هایی که فراتر از توانایی جسمی، فنی و روحی است پرهیز نمایید.

۱۳- از رفتن به ارتفاعات تا ۷۲ ساعت پس از بارش برف تازه (به لحاظ احتمال ریزش بهمن) خودداری نمایید.

۱۴- از لباس هایی با رنگ های واضح (قرمز، زرد و فسفری) استفاده نمایید.

۱۵- به علایم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، امدادگران و افرادی که از ارتفاع بر می گردند توجه نمایید.

۱۶- آموزش های کوه‌نوردی و اصول اولیه کوه پیمایی، پزشکی کوهستان و … را در هییت ها و باشگاه ها کوه‌نوردی معتبر فراگیرید.

۱۷- با اعضای ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان در مسیرهای کوه نوردی همکاری کنید.

۱۸- نظافت و پاکیزگی در پناهگاه‌ها و مسیرهای صعود از اصول اولیه «کوه‌نوردی مسئولیت‌پذیر» است و لذا از کلیه کوه‌نوردان خواهشمند است مسائل زیست محیطی را بطور جدی رعایت نمايند.

 

تبریک به همنورد

 

 

 

دوست و همنورد گرامی

خانم شیما عسگری

با تبریک ویژه   قبولی نهایی  شما را در آزمون  مربیگری کوهپیمایی تبریک عرض مینماییم.
امیدواریم همواره در مسیر اشاعه علمی و عملی ورزش کوهنوردی و همچنین فرهنگ و اخلاق این ورزش کوشا و موفق باشید.

    هیئت مدیره باشگاه کوهنوردی پرواز

استاد احمد معرفت پیشکسوت نامدار کوهنوردی کشور درگذشت

باکمال تاسف و تاثر به اطلاع می رسانیم استاد احمد معرفت پیشکسوت نامدار کوه نوردی کشور دارفانی را وداع گفت.
این مصیبت را به خانواده آن مرحوم و جامعه کوهنوردی کشور تسلیت می گوئیم.
مراسم تشییع احمد معرفت پیشکسوت کوهنوردی ایران پنج شنبه ۱۸ مردادماه ساعت ۹:۳۰ از درب منزل شخصی
ایشان (شاهین شهر) به سمت بهشت معصومه (س) برگزار می گردد.
مراسم سوم و هفتم شادروان «احمد معرفت» نیز در روز جمعه ١٩ مرداد در خیابان عطار شاهین شهر‌ اصفهان؛ «مسجد فاطمیه»از ساعت ٩ تا ١١ صبح برگزار می شود.

اولین مدال طلای جهانی یخ‌نوردی ایران بر سینه «محمدرضاصفدریان

باشگاه کوهنوردی پرواز

باشگاه کوهنوردی پرواز

 

«محمد رضا صفدریان» یخ‌نورد توانمند کشورمان با درخششی ارزنده، موفق به کسب نخستین مدال طلای جهانی یخ‌نوردی ایران، از رقابت‌های جام جهانی یخ‌نوردی در «رابینستن» ایتالیا شد.

متن سخنرانی «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشورمان در افتتاحیه اجلاس جهانی کوه‌نوردی / شیراز:

باشگاه کوهنوردی پرواز

 

به نام خدا

سلام و خوش آمد عرض می‌کنم؛ خدمت همه‌ی حضار محترم خانم‌ها و آقایان، به ویژه میهمانان ارجمند از کشورهای مختلف دنیا و مسئولین محترم استان فارس
میزبان اصلی این اجلاس

اعضای محترم مجمع عمومی فدراسیون جهانی کوه‌نوردی؛
افتخار میزبانی شما عزیزان رادر سرزمینی داریم که دارای فرهنگ و تمدنی هفت هزار ساله و یکی از تاریخی ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. سرزمینی که در شمالش با دریاچه ی زیبای خزر و جنگل های سرسبز، مرکزش با کویری زیبا، جنوبش با خلیج فارس مزین شده است. تخت جمشید گوهر معماری جهان باستان در این پهنه می درخشد و آثاری چون پاسارگاد و نقوش هخامنش و ارگ بم و دیدنی های بی نظیر در اقصی نقاط ایران چشمان هر بیننده ای را خیره می کند.
آب و هوایی متنوع و منحصر به فرد، چهارفصلی زیبا، اقوامی گوناگون، مردمانی خونگرم با آداب و آئین و رسومی جالب، خلاق، هنرمند، دانشمند و شاعر؛ چون حافظ، سعدی و مولانا، رازی، بوعلی سینا و بیرونی و ….
و اما در میان این همه ویژگی میراث فرهنگی؛ کوه‌ها، دیواره ها، دشت ها، غارها و آبشارهای دیدنی، جذابیت های این سرزمین را دوچندان کرده است. غارهای شگرفی چون «پراو» و «جوجار» با عمق بیش از ۱۳۰۰ متر، دیواره های بلند یکپارچه از گرانیت هم چون «علم کوه» با ارتفاع بیش از ۴۰۰ متر، بام رفیع خاورمیانه؛ قله ی۵۶۰۹ متری «دماوند» و دیواره «بیستون» با ارتفاع ۱۲۰۰ متر و وسعت بیش از پنج هزار متر که در میان فنی ترین دیواره های سنگنوردی جهان جای دارد و به شهرتی جهانی دست یافته است و تاکنون در سه جشنواره بین المللی میزبان برترین سنگ‌نوردان دنیا بوده است.
آری! افتخار میزبانی از شما در چنین سرزمین زیبا و باشکوهی مایه افتخار و مباهات ماست. میهمانانی که مطمئنا زیبایی های طبیعت را به خوبی می شناسند و درک می کند.

دوستان عزیز؛
ایران با این بضاعت های گرانقدر طبیعی به ویژه در زمینه کوه‌ها ، از دیرباز درزمینه کوه‌نوردی فعال بوده به گونه ای که هم اکنون هفتادمین سالگرد تأسیس فدراسیون کوه‌نوردی را با هزاران عضو رسمی و آموزش ده‌ها هزار نفر جشن گرفته است. شایان ذکر است دقیقا همین امسال و به مبارکی جشن ۷۰ سالگی، اولین کوه‌نورد ایرانی «عظیم قیچی ساز» با ۱۴ صعود بدون کپسول اکسیژن، نام ایران را در باشگاه هشت‌هزار متری های جهان نیز ثبت کرد.
خاطر نشان می‌شود؛ ما با این استعداد ارزنده در کوه‌نوردی، در حوزه صعودهای ورزشی نیز خیلی سریع پله های توسعه و پیشرفت را طی کرده ایم. از عناوین ارزنده جهانی و مدال طلای جهان توسط «رضا علیپور» که در مسابقات جهانی اخیر به «یوزپلنگ» شهرت یافت ، تا میزبانی رقابت‌های سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در رده های سنی مختلف.
امیدواریم میزبانی اجلاس جهانی ۲۰۱۷ نیز به شایستگی در ایران و به میزبانی شهر زیبا، تاریخی، فرهنگی و هنرپرور «شیراز» برگزار شود و بتواند ظرفیت ها و توانمندی های این کشور «صلح دوست» و «امن» را بیش از پیش به منصه ظهور گذارد. ما به سهم خود تمام تلاشمان را به کار خواهیم بست تا «کوه‌نوردی» در این اقلیم ۸۰ میلیونی، رشد روزافزونی را با «آموزش مستمر» در راستای حفظ و صیانت از «محیط زیبای کوهستان»‌ داشته باشد.
برای همه شما اوقات خوشی را آرزومندم و امیدوارم خاطراتی خوب و به یادماندنی را از این سرزمین زیبا به کشورتان به ارمغان ببرید و باز هم در آینده نزدیک میزبان شما در ایران باشیم.

رضا زارعی
رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

روز کوهنورد

به راستی کوهنوردی ورزش ما نیست، باور و زندگی ماست

دیگران به کوهستان نگاه می کنند و ما صعودش می کنیم، با قدم هایمان حسش می کنیم، با نفس هایمان درکش می کنیم.

کوهنورد خستگی ندارد، درودها و شادباش هایش جزیی از فرهنگ ماست. فرهنگ احترام به طبیعت، احترام به پیشکسوت، احترام به خود و احترام به شادی و زمان.

می بایست کوهنورد باشی تا لذت یک صعود، لذت یک کوهنوردی را در خم هر پیچ و هر نسیم دل انگیزش، با صدای پرنده های کوهستانی که نغمه شیدایی سر می دهند، درک کنی.

کوهنوردی درس صبر و تمرین استواری است.

روز کوهنورد بر تک تک همنوردان و جامعه کوهنوردی خجسته باد.

 

 

حادثه در کوه صفه

متاسفانه روز شنبه ۹۶/۷/۲۲ ساعت ٥ عصر ، صفه ، مسير ماكيان خانم فهيمه ملكوتي حدودا ٣٥ ساله بر اثر از دست دادن تعادل بعد سيم بكسل دوم سقوط كرده و راهي ديار حق شدند.😔

 

کوه صفه با توجه به نزدیکی به شهر اصفهان و وجود مسیرهای صخره ای و خطرناک و وجود پارک جنگلی صفه در پایکوه این قله ۲۳۵۰ متری از قلل کم ارتفاع و پرحادثه کوهنوردی کشور می باشد

 

باشگاه کوهنوردی پرواز

 

باشگاه کوهنوردی پرواز

 

 

 

 

اطلاعیه کویر خارا

📣باسلام خدمت دوستان وهمنوردان گرامی
🏔باشگاه کوهنوردی پرواز برگزار می کند .

🏜برنامه یک روزه کویر خارا و بازدید از کویر و چشمه ماهی های آکواریومی مالواجرد

📆 تاریخ برگزاری:
جمعه۹۶/۹/۱۷حرکت ساعت ۶ صبح فلکه احمد اباد اول خیابان جی
💰هزینه سفر مبلغ ۳۵هزارتومان میباشد.

😍شرکت در این برنامه برای عموم و تمام سنین آزاد میباشد.
👨‍👩‍👧‍👦دوستان می توانند خانوادگی در برنامه شرکت کنند.

✍️نوع برنامه: تفریحی
✍️درجه سختی:سبک
📝وسایل مورد نیاز برنامه:
،پوشاک گرم مناسب فصل ،هدلایت (چراغ قوه)، شلوار و کلاه ،عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب, لوازم شخصی، کمک های اولیه، دارو های شخصی، فلاکس چایی ، بطری آب، تنقلات و😋صبحانه و ناهار

📢حضور افراد راس ساعت اعلام شده الزامی میباشد.

✍️سرپرست :آقای عشاقی
📱هماهنگی :آقای عشاقی:۰۹۱۳۳۱۱۳۲۵۸

ثبت نام:
ارسال مشخصات (نام و نام خانوادگی – کد ملی – سال تولد – شماره همراه)
۲- واریز هزینه برنامه
🌺🌺🌺
باشگاه کوهنوردی پرواز اوقات خوشی راارزومند است

رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان

به نام خداوند بی همتایی که تقدیر همه امور به دست اوست

خدمت خواهران و برادران عزیز و همراهان خوبمان در هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان عرض سلام و احترام دارم.

از نظر لطف شما دوستان و ارسال پیام های تبریکی که ارزانی اینجانب داشته اید کمال تقدیر و تشکر را به عمل می آورم.

اکنون که توفیق همراه راهمان شد تا ۴سال از عمر خویش را به عنوان رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان در خدمت پیشکسوتان ورزشکاران قهرمانان مربیان و درکل علاقه مندان این رشته ورزشی پرطرفدار و بانشاط باشم،دست یاری و همکاری شما را به گرمی می فشارم و از خداوند متعال مسالت دارم تا همچون همیشه نظر لطفش شامل حالمان گردد و روزهای طلایی در این مسیر رقم بخورد.دیروز چند روزنامه و خبرگزاری تیتر زدند مهدی نصر اصفهانی بر بام کوهنوردی اصفهان ایستاد اما من می گویم باید در کنار هم تلاش کنیم تا کوهنوردی اصفهان بر بام کوهنوردی ایران و جهان قرار گیرد.امیدوارم در کنار شما خوبان و با تلاش و همدلی و یکپارچگی به این رویای در دسترس برسیم.موفقیت قرین راهتان باد
مهدی نصر اصفهانی