گزارش برنامه کرگز

اینبار کرگز(صعودسراسری استان)

صبح بسیار زود است.ساعت۶ ونیم،دروازه تهران،اتوبوس می آید و همراه دیگر همنوردان به سمت منطقه کامو،حرکت می کنیم.

مسیر رفتن گاه نا آشناست.گاهی چهره ی بعضی از همنوردها،گاه کوهی را که تابه حال صعود نکرده ای و انگار فضا هنوز چیزی کم دارد.بیشتر از همه می توانی از آشنا شدن های جدید و حسی که پشت پنجره لابه لای بوته خارها و کوه های کم ارتفاع افق امتداد دارد لذت ببری.

ساعت تقریبا ۹ در فضایی سفید و برفی می رسیم پای کوه کرگز.در دامنه ای از منحنی های پر از برف پیاده می شویم.گترها را و بند کفش ها را محکم می کنیم و در دایره ای به اندازه ی جمع دوستان با معارفه ای کوهنوردانه با هم آشنا می شویم.

گرو ه های بسیاری در این صعود اینجا با هم هستیم،گروه پرواز ،آرین،عده ای از کوهنوردان نجف آباد،خمینی شهر،گروه…..و سرپرست گروهها،خانم حسنی،آقای عشاقی،آقای هاشمی و…

بعد از کمی نرمش صعود آغاز می شود ،گام هایی که اندکی پیمودن نیاز دارند تا بتوانند به سرمای برف دلگرم شوند. امتداد سایه ی ساقه های ظریف و بلند بر روی درخشش برف،جدال صخره های تیره با روشنی برف،منحنی های پی در پی ،صف بلند کوهنوردان،جای پاهایمان وصدای آوازها وگپ های دوستانه مسیر را لذت بخش می کند.همینطور که از دامنه به بالا می رویم ابرهای افق پایین دست،زیباتر می شوند و می توانی وسعت بیشتری را تماشا کنی البته اگر نفسی باقی مانده باشد یا حفظ تعادل،سر نخوردن وتمامی اینها فرصتی برای تماشا باقی بگذارد.

در بین راه گاه توقف می کنیم و استراحتی کوتاه همراه باطعم خرما،گاه میوه و چند کلامی گپ که شیرین و دلچسب است.نزدیک های ساعت ۲ به قله نزدیک می شویم.هوا ناگهان سرد تر می شود و عمق برف گاه بیشتر و مسیر سرتر … روی قله تاسیساتی رادیدیم که در حال ساخت بود واز دوستان شنیدیم که این تاسیسات مربوط به ساخت یک رصدخانه ملی است.

بالاخره به قله می رسیم. همه دور هم می ایستیم و مراسم قاه را اجرا می کنیم (یک دقیقه سکوت به احترام همنوردانی کهدر جمع ما نیستند و سرود ملی ایران.) اینجا می توانی افق تا افق برف رابه تماشا بنشینی.حتی دماوند سفید و برفین در افق شمالی کوه کرگز آرام و بی صدا نشسته است.می توانی برایش (ای کوه بلند پای در بند    ای گنبد گیتی ای دماوند را) زیر لب زمزمه کنی.عکس های دسته جمعی با پرچم بدون پرچم و چند دقیقه ای سکهتبرای خودت تا بتوانی این همه لذت ابر،لذت تماشا،لذت شکوه و احساس دوست داشتنی را که نسبت به دماوند داری را عمیقا درک کنی و روحت  این همه زیبایی را با خویش بچشد.

گاه از خودم می پرسم با این همه برف با این همه سرما روز جمعه با این همه گام های پیاپی گاه دشوار اینجا در میان این همه برف چه می کنی؟ پاسخ های بسیاری با خود می شنوم ولی پاسخی را که عمیقا با خودم احساس می کنم این است (تماشای یک دنیا زیبایی بکر.)

بیش از این نمی توانیم روی قله بمانیم باید سریع ارتفاع را کم کنیم. اگر به خودم بود،مانند(گل داستان مسافر کوچولوی داستان سنت اگزوپری) یک حباب شیشه ای روی خودم می گذاشتم تا ازسرما یخ نزنم،بایک فنجان چای گرم روزهای بی شماری را به تماشای این همه وسعت می نشستم،آنقدر اینجا لذت برای زیستن هست که پلک نزنی و در سکوتی مطلق فقط بنشینی و تماشا کنی.

مسیر برگشت هم سبکبال تر است و هم،فشار بر روی گردن وزانو اندکی از لذت مسیر می کاهد. و گاه احساس می کنم کاری که باید را انجام داده ام و مثل بعضی از بازگشت ها سریع و بدون تماشا به پایین گام بر می دارم.اما همان استراحت های چند دقیقه ای و یک لیوان چای نه چندان گرم فلاکس هایمان دنیای خاص خودش را دارد.

به پایین می رسیم و تقریبا شیبی باقی نمی ماند.اینجاست که اندکی سکوت تمامی حضور کوهستان را به وجودم دعوت می کند. انگار تا الان من داشتم به سمت کوهستان می رفتم ولی حالا اوست که دارد می آید. امواج ظریف و زیبای ست،دوستانه است و انگار تمامی چیزی که از این سفر می خواستم دارد به وجودم سرازیر می شود.احساسی از یکی شدن و جاری بودن من و کوهستان است.چیزی شبیه بی مرز بودن و شهاب باران زیبایی….

این هم از اتوبوس.ساعت ۵ عصر است.گرسنه؟شک دارم ولی در جمع دوستان همراه با غذاهای متنوع و شوخی های با نمک،سفره ای استثنایی را می توانی تجربه کنی و بیشتر از اینکه غذا بخوری می خندی.

سوار اتوبوس می شویم،مسیر بازگشت به اصفهان.فکر می کردم همه خسته باشند وبخوابند. ولی مسیر را هر کس به گونه ای سپری می کند. ما که با شعر،خاطره،آهنگ گوش کردن ها و گرمایی دوستانه امتدادش دادیم.

ساعت ۷ شب،اصفهان…ازاین همه خاطره ای که ساخته ایم پیاده می شویم… وبایک دنیا شادی و کفش های گلی به سمت خانه هایمان می رویم.

هدی رحیمی

بهمن ۱۳۹۲

گزارش برنامه کوه محمد نوجوان

کوه محمد نوجوان :
با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا در ۷۰ کیلو متری جنوب اصفهان واقع در منطقه جرقویه قرار دارد و بافت این کوه همانند کوه های کلاه قاضی و شاه کوه میباشد و دره های زیبا با چشم اندازها و دور نماهای قشنگی خود نمایی میکند .از ویژه گیهای این کوه میتوان به چشمه دایمی که دردل کوه وجود دارد و بنا به روایت مردم محلی این چشمه محل قدم گاه امام زاده محمد حنفی نیز(معروف به محمد نوجوان ) است اشاره کرد و همین اعتقاد باعث شده که این کوه به مکانی مقدس از طرف مردم محلی تبدیل گردد و در طول سال مردم محلی برای ادای نذربه این مکان تردد میکنند وبه همین منظوراطاقهایی برای استراحت وشب مانی همراه سرویس بهداشتی ساخته شده است و آب چشمه را نیز لوله کشی کرده ودر چند تانک ذخیره می کنند . از روی قله اصلی میتوان کوهای کلاه قاضی ؛ شاه کوه ؛ صفه ؛ آسمانی شهرضا ؛ کوهای میان کوه رامشه وکوه های اطراف تالاب گاو خونی و… را رویت کرد. برای دست یابی به کوه محمد نوجوان از طریق دو روستای نصرآباد وطی حدود ۲۰ کیلومتر جاده خاکی خوب واز روستای نیک آباد وسپس عبوراز روستای پیکان و طی مسیر خاکی ۱۵ کیلومترکه هردو جاده در۷ کیلومتری نرسیده به ریشه کوه یکی میشوند میتوان برنامه ریزی کرد .
گروه کوهنوردی پرواز روز جمعه مورخ ۲/۱۲/۱۳۹۲ در ساعت ۳۰/۶از اصفهان به سمت کوه محمد نوجوان حرکت کردیم که برای رسیدن به این کوه از روستای نیک آباد و پیکان عبور کردیم که در ساعت ۱۵/۸ ما به ورودی امامزاده رسیدیم که پس از پیمودن پله های نه چندان زیاد در نزدیک امامزاده ابتدا صبحانه خورده شد و سپس در ساعت ۴۵/۸ به طرف قله از سمت راست امامزاده  به راه افتادیم که در ساعت ۱۱به قله رسیدیم پس از بجا آوردن مراسم قله و خواندن سرود ملی در ساعت ۳۰/۱۱ به سمت پایین حرکت کردیم در ساعت ۲به امامزاده رسیدیم .و بعد ازخوردن ناهار به سمت اصفهان حرکت کردیم در میان مسیر از محلی به نام قارنه که قلعه و خانه  های که در آنجا است به روایتی از دوره ی سلجوقیان است و در انجا هم یک استخر آب بزرگی نیز وجود دارد دیدن کردیم که توسط یکی ازهمنوردان توضیحاتی راجع به این مکان هم داده شد و در ساعت ۶ بعدازظهر به اصفهان رسیدیم .
امیدوارم که شما همنورد عزیز بتوانید سعودی با موفقیت به این کوه داشته یاشید پاینده و پایدار باشید گروه کوهنوردی پرواز

گزارش نویس : نسرین یراقی

گزارش برنامه قشم و هرمز


دوشنبه بیست و یکم بهمن ماه ، خویش را برای سفر به جزایر قشم و هرمز و هنگام آماده نمودیم و شامگاه ساعت ۷:۰۰ نزدیک بر چهل و دو نفرهمراه، در  ایستگاه خیابان امام خمینی اصفهان گرد هم آمده ،بار و بندیل را فراهم آورده ،سوار بر اتوبوس شدیم .سرپرستی برنامه را جناب آقای محمود عشاقی عهده دار بود.درست ساعت ۷:۳۵ اتوبوس، اصفهان را به مقصد مورد نظرترک کرد.ساعت ۸:۳۰ صبح گاه سرپرست محترم همسفران را برای خوردن چاشت و استفاده از سرویسهای بهداشتی بیدارنمود.به راستی که خوردن صبحانه در پمپ بنزین لار صفایی دارد که نصیب هر کسی نمیشود!ساعت ۱۱:۵۳ به بندر پهل   (pohl)رسیدیم و پس از کمی انتظار،ساعت ۱:۳۰ اتوبوس سوار بر لنجی شد که به قشم میرفت. پس از نیم ساعت لنج سواری ،کم کم جزیره قشم نمایان شد.پس از پیاده شدن از لنج و باز سوار شدن بر اتوبوس، محلی خوش آب و هوا و بسیار زیبا برای استراحت و خوردن ناهار برگزیده شد

جنگل حرا

فکر میکنم ساعت ۳:۳۰ بود که به ساحل جنگل زیبای حرا رسیدیم و بساط ناهار را نزدیکی آن پهن کردیم .درست همانجا بازارچه کوچکی قرار داشت پر از صنایع دستی که مردمان بومی  باانواع گوناگون صدف وسایل تزیینی زیبایی ازجمله گردنبند ،گوشواره ،قاب عکس و …. ساخته بودند. اغلب فروشندگان پسران جوان بودند و یا زنانی با لباس و آرایش ویژه آن منطقه. در جایی دیگر چند زن مشغول زدن نقش حنا بر دستان دختران و زنان مسافر بودند. پس از بازدیدی کوتاه از بازارچه ،برای دیداری نزدیک از جنگل حرا سوار بر قایق موتوری شدیم.نزدیکی جنگل ، قایق ایستاد.چند نفر از همسفران پیاده شدند و برهنه در حالیکه پاهایشان تا نیمه به گل فرو رفته بود تا جایی از جنگل را پیمودند. پیرمرد سیه چرده با آن گویش زیبای جنوبیش،توضیحاتی در مورد خواص درمانی گل آن منطقه و خزنده ای به نام گل خورک داد.بد نیست بدانیدکه  جنگل‌های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمالی غربی قشم، از زیباترین گردشگاه‌های خلیج فارس به شمار می آید و حرا در حقیقت نام درختی است در اندازه های ۳ تا ۶ متر با شاخ و برگهای سبز و روشن که در آبهای شور  زندگی می‌کند. جنگل حرا بر دریا و آب شور قرار دارد و این سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از آن یک گیاه استثنایی ساخته‌است.

ضلع شمالى جزیره قشم در نزدیكى روستاى بركه خلف، عارضه زمین شناسى شکلی عجیب از خود به نمایش گذاشته است. دره ستارگان.

دره ستارگان یا استاره افتیده

هنگامیکه وارد دره ستارگان شدیم هوا رو به تاریکی میزد.اما تاریکی بر زیبایی و شگفتی این دره هر چه بیشتر می افزود.بازدید از ساعت ۶:۳۰ تا ۷:۳۳به طول انجامید.

در مورد وجه تسمیه این دره اهالى محل عقیده دارند ستاره اى از آسمان افتاده و اشكال عجیبى را از خاك و سنگ و ماسه پدید آورده است.   برخى از اهالى معتقدند با تاریك شدن هوا ، این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است اما تاكنون صحت چنین چیزى به اثبات نرسیده است. به دلیل شكل ویژه این دره و انواع حجم ها و پدیده هاى فرسایش موجود در آن ، وزش بادهاى تند و گردش هوا در لابه لاى ستون ها و حفره هاى موجود در دره تولید صدا مى كند و به دلیل این صداها ست كه اهالى معتقدند با تاریك شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است و بنا براین از ورود به آن در شب خوددارى مى كنند.

 

 اقامت در قشم

پس از دیدار از دره ستارگان ، به طرف پارک زیتون حرکت کردیم. ساعت ۸:۳۰ به آنجا رسیدیم و چادر زدیم .نه چندان در نزدیکی پارک ،چند بازار معروف وجود داشت  و قرار براین شد که هر کس می خواهد برای خرید به آنجا برود.سرپرست برنامه پس ازتعیین دقیق مکانهای خرید و گماردن چندی از افراد برای مراقبت از وسایل ، بیدار باش را ساعت ۶ اعلام کرد.صبح گاه پس از جمع آوری چادرها و قرار دادن آنها در اتوبوس ،ساعت ۷:۱۵برای دیدن از غاری عجیب و شگفت انگیزبه راه افتادیم.غار خوربس.


غار خوربس

غار خوربس (خربس) در دامنه کوه صخره ای در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب غربی قشم و مجاورت روستای رمچاه قراردارد.تصمیم گرفتیم صبحانه را در محوطه سرسبز و زیبای خوربس میل کنیم و سپس برای دیدار از غار و دهلیزهای تودرتو و عجیب آن از دامنه کوهی سنگی بالا رفتیم.

 

نکته مهم در مورد پیدایش این محوطه آن است که دهلیز ورودی آن در هزاران سال پیش در اثر فرسایش طبیعی به وجود آمده و در دوره های تاریخی، دهلیزهای طبقه دوم به وسیله انسان گسترش یافته است. این محوطه تاریخی با توجه به ویژگی معماری صخره ای دست کند و بقایای باستانی به دست آمده قابل انتساب به دوره اشکانی و ساسانی است.

جزیره هنگام و دیدار ازدلفین های بازیگوش

ساعت ۹ به سوی اسکله راه افتادیم و با قایق موتوری به دیدار از دلفین ها و سپس جزیزه هنگام رفتیم.جزیره هنگام با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع در جنوب جزیره قشم واقع شده است .درآنجا نیز بازارچه کوچکی برپا بود درست همانند بازارچه قشم.کمی به گشت و گذار در بازار پرداختیم .فروشندگان که اغلب زن بودند به فروختن وسایل تزیینی ساخته شده از صدف و یا نقش کردن حنا و یا پختن سمبوسه و میگو مشغول بودند.ناهار را در هنگام صرف کردیم و سپس ساعت ۱۲:۴۵ ظهر سوار بر قایق موتوری شده ،به سمت بندر عباس حرکت کردیم.

هرمزجزیره رنگ ها

ساعت ۱:۳۰ بعداز ظهربه اسکله حقانی بندرعباس رسیدیم و پس از کمی انتظار ساعت ۲سوار بر لنج به سوی جزیره هرمز حرکت کردیم.ساعت ۳:۳۰به هرمز رسیدیم .آنجا ماشینهای مخصوص باربری وجود داشت .کوله پشتیها و دیگر وسایل را در ماشینها ریختیم و پیاده به سوی محل اسکان که از پیش در نظر گرفته شده بود حرکت کردیم.جزیره زیاد شلوغ نبود .تنها وسیله حمل ونقلی که وجود داشت موتورسیکلت بود.در راه دکانهای مختلف از جمله نانوایی ، بقالی و لباس فروشی و وسایل ماهیگیری و …وجود داشت.ساعت ۴بعدازظهر به خانه مورد نظر رسیدیم .

 

 اطلاعاتی در مورد جزیره هرمز

هرمز به مساحت ۴۲ کيلومتر در ۸ کيلومتري بندرعباس قرار دارد.  وجود کاني ها و سنگهاي زيبا، لقب موزه زمين شناسي و بهشت زمين شناسان را براي اين جزيره به ارمغان آورده است. معادن بسياري با ارزش اقتصادي دراين جزيره وجود دارد که مهمترين آنها معدن خاک سرخ هرمز است. اين معدن از معروفيت جهاني برخوردار بوده و عمده مصرف آن براي توليد رنگهاي ضد رنگ، لوازم آرايشي ، پودرهاي ميکرونيز صنعتي وتوليد نوار کاست مي باشد. هرمز جزیره رنگ هاست. این جزیره دارای خاک های رنگی بسیاری است که در کنار یکدیگر طیف وسیعی از رنگ های سفید، زرد، نارنجی، قرمز، قهوه ای، سبز و حتی طلایی ایجاد می کند. هرمز رنگ های شمارش ناپذیری دارد که از طیف رنگی گرم تا سرد را شامل می شود؛ یعنی همه رنگ هایی که یک هنرمند برای کشیدن تابلوی نقاشی خود به آنها نیازمند است.

قلعه پرتغالیها

پس از کمی استراحت ،ساعت ۵ بعداز ظهرپیاده به سوی قلعه پرتغالیها حرکت کردیم.این قلعه که در ضلع شمالی جزیره هرمز و درساحل دریا قرار دارد، مهم‌ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالیها برسواحل و جزایر خلیج فارس است. در سال ۹۰۹دریانورد پرتغالی آلفونسو د آلبوکرک که به مستعمرات پرتغال در آسیا سفر کرده بود، بر حسب اتفاق گذرش به خلیج فارس افتاد و با آن نواحی آشنایی پیدا نمود و بلافاصله با حضور در دربار مانوئل پادشاه پرتغال طرح خود برای اشغال جزایر خلیج فارس را ارائه نمود و به تصویب رساند. او در سال ۹۱۲به خلیج فارس بازگشت و پس از کشتار و وحشیگری فراوان موفق به فتح هرمز در سال ۹۱۳گردید و قلعه‌ای در جزیره هرمز ساخت.

این قلعه شامل بناهایی چون آب انبار ،زندان و کلیسا می باشد که با راهنمایی راهنمای قلعه و توضیحات وی ،بازدید گردید.

 

پیاده روی در جزیره و اسکان در کنار ساحل زیبای خلیج فارس

روز سوم ،ساعت ۶ صبح گاه از خواب برخاستیم. برنامه مشخص بود پیاده روی در جزیره و بازدید از جاذبه های طبیعی آن.به دستور سرپرست صبحانه و ناهاری مختصر را داخل کوله پشتی گذاشتیم و به طرف ساحل حرکت کردیم.فرش  قرمز رنگی که بر آن پا مینهادیم ،کوههای رنگین کمان، سنگهای درخشان همچون مروارید ،دور نمای سحر آمیزو خیره کننده  دریا ،چندان لذتی به انسان میبخشید که طولانی بودن راه را بر وی آسان مینمود.

عاقبت به ساحل رسیدیم وبساط صبحانه  را آنجا گستردیم .پس از شنا و آب تنی به جمع آوری صدف و مرجان که امواج بخشنده دریا برایمان به ارمغان آورده بود، پرداختیم .تجربه بسیار لذت بخشی بود.

تا ساعت ۲بعداز ظهر آنجا ماندیم پس از صرف ناهار،به پیاده روی ادامه دادیم .خستگی موجب شد که برخی از همسفران با ماشین به خانه برگردند.

دره تندیس ها یا مجسمه

پس از پیمایشی طولانی به دره تندیسها رسیدیم . هنرمند چیره دست طبیعت، تندیسهایی عجیب و غول پیکر، به شکل سرعقاب و سگ و سیمرغ  را، چنان خوش تراشیده بود که مدت زمانی بس زیاد، چشم ها را به خود خیره مینمود.

جاذبه فرش رنگارنگ

فرش رنگارنگ پدیده ای بس دیدنی بود که باوجود خستگی زیاد ،نتوانستیم ازدیدن آن صرف نظر کنیم .حدود ۳سال است که هرمز با استفاده از خاک های رنگارنگ فرش می شود و هنرمندان نقش های گوناگونی بر دل زمین می زنند.این فرش ۱۶۰۰ متر مربع است که گویا بزرگترین فرش خاکی جهان به شمار میرود و قرار بود ۲۵ بهمن ماه با حضور اهالی هنر و مسوولین رونمایی شود.

خدانگهدار جزیره

 

به کجا چنین شتابان !

ساعت ۶ بعدازظهر به خانه بازگشتیم و با سرعت به جمع آوری کوله بارها پرداختیم .آخرین لنج ساعت ۷ حرکت میکرد و ما بایستی تا آن ساعت خود را به آن میرساندیم.حدود ساعت ۹ بود که به بندرعباس رسیدیم .سرپرست به پیشنهاد برخی از همسفران ،چند ساعتی را برای خرید از بازار تعیین نمود.

ساعت ۱۱:۳۰ هنگامی که همگی سوار اتوبوس شده بودیم بندر عباس را به قصد شیراز ترک نمودیم.فردای آن روز پس از صرف صبحانه و دیدار از بنای تاریخی پاسارگاد به طرف اصفهان حرکت کردیم و درست ساعت  ۸:۳۰ درسلامت کامل به مقصد رسیدیم.

گزارش نویس و عکاس برنامه :ماریا امشاسپند

منابع استفاده شده:ویکی پدیا                   

www.qeshmonline.com   

www.irandeserts.com         

 

 

 

 

گزارش برنامه كرگز

 

گزارش برنامه کرگز
با درود و سپاس به همه ی همنوردان و دوستداران کوهستان.
معرفی کرگز:
کرگز یکی از رشته کوهای منفرد واقع در مرکز ایران دراستان اصفهان نزدیکی شهر میمه روستای کامو میباشد.
این رشته کوه متشکل از قله های فرعی زیادی میباشد که مرتفع ترین انها کرگز نامیده شده.
و دارای ارتفاع تغریبی ۳۵۸۷متر از سطح دریا میباشد.و مکان مناسبی به جهت رصد ستارگان و دانشمندان نجوم است.
گزارش اجرای صعود:
 صعود سراسری توسط هیعت محترم کوهنوردی استان اصفهان به اطلاع همه ی گروها رسید و در تاریخ ۱۸/ ۱۱/ ۹۲ بدین صورت اجرا شد.
گروه کوهنوردی پرواز با تعداد ۱۵ نفر در این صعود شرکت کرده و بعد از رسیدن به محل مورد نظر که جاده ی خاکی واقع در ۲ کیلومتری روستای کامو بعد از کارخانه ی یک و یک بود .افراد گروه در حال اماده کردن تجهیزات صعود زمستانه و رسیدن دیگر گروها شدند.
ساعت ۸/۳۰ دقیقه صبح شده بود که چند گروه کوهنورد به جمع ما اضافه شدند و تعداد نفرات شرکت کننده به ۴۶ نفر رسید و با تعین سر قدم و ته قدم شروع به حرکت کردیم برف همه جا را سفید پوش کرده بود و چشم نوازی میکرد.
در مسیر صعود دوستان اهل ذوق و خوش صدا ترانه های سنتی سرودند و میدان مشاعره هم بازار گرمی پیدا کرده بود.در طول مسیر چند بار استراحت های کوتاهی داشتیم و بعد از گذر از شیبهای تند وملایم به قله های فرعی میرسیدیم و با پشت سر گذاشتن انها کم کم به قله اصلی نزدیک میشدیم.همنوردان عزیز همراه ما امادگیی خوبی از لحاظ تجربه و قدرت بدنی داشتند و این امتیاز خوبی برای شرایط صعود ایجاد کرده بود.
ساعت ۱۳/۴۲ دقیقه بود که به قله رسیدیم و همه ی عزیزان شاد بودند و هنگامی که از فراز این کوه شاهد دیدار کوه با عظمت دماوند و قلل مشرف به ان شدند شادیی بیشتری در وجود همه موج میزد منظره بسیار زیبای بود.
توسط اقای محمود عشاقی سرپرست  گروه پرواز مراسم قله با تبریک صعود و تشویق حاضرین و ۱ دقیقه سکوت برای عزیزان کوه نورد فوت شده و سرود ای ایران انجام شد.
پس از گرفتن عکس و اندکی استراحت جهت فرود به راه افتادیم و در برگشت نیز همه شاد و سرشار از انرژی بودند و با بریدن شیبها و گرده ها به کف نزدیک میشدند.
ساعت ۱۶/۳۸ دقیقه بود که به محل سوار شدن رسیدیم وپس از صرف غذا که انهم سراسر با شادی عزیزان بود به سمت اصفهان حرکت کردیم.
روز بسیار خوبی بود و خوش گذشت.
در پایان از همه ی همنوردان عزیز شرکت کننده در این صعود تشکر و قدر دانی به عمل میاید.
سرپرست برنامه:اقای بهرامی
نفرات شرکت کننده:اقایان ژیانی _ یاوری_ لدنی_ نخ کاری_ دادخواه_ پیرامون_ فریدنی_ خادمی_ فریدنیا_  صادقی_عارفی_ هاشمی_ عشاقی_ بهرامی.. وخانم فرزین.

برنامه سه ماهه زمستان ۹۲

برنامه سه ماهه تابستان 96

تاریخعنوانمدتمنطقهسرپرستتوضیحات
96/4/2تیرچه1 روزهعلویجهخانم محمدیصعود به قله
4 الی 96/4/8دریاچه سوها به لاتون4 روزهاردبیلعشاقیپیمایش مسیر
96/4/9سولک1 روزهسمیرممیرصالحیانصعود به قله
21 الی 96/4/23گزک2.5 روزهکجورحکیمیاندره نوردی
27 الی 96/4/30علم کوه3.5 روزهکلاردشتقنبریانصعود به قله
5 الی 96/5/13سفر به گرجستان9 روزهگرجستانصادق زادهطبیعت گردی
96/5/13آموزش سنگنوردی0.5 روزهصفهکمیته فنیآموزش
19 الی 96/5/20کاهکده1.5 روزهلردگانخانم عسگریدره نوردی
24 الی 96/5/27دماوند 3.5 روزهپلورپورجمشیدصعود به قله
96/6/3پونه زار1 روزهفریدونشهرخانم یراقیپیمایش مسیر
14 الی 96/6/17سهند3.5 روزهمراغهخانم آقائیصعود به قله- طبیعت گردی
96/6/24 دوره قطب نما2 روزه اصفهانکامیار فروجانی زادهآموزش
30 الی 96/6/31یخچال1.5 روزههمدانبهرامیصعود به قله

گزارش برنامه پيست اسكي فريدونشهر

تاریخ اجرای برنامه :   ۹۲/۱۰/۲۰
تعداد اعضای گروه :۵۳ نفر
تهیه گزارش :پيرامون
حرکت گروه   پرواز ساعت ۶:۳۰ صبح جمعه از دروازه تهران آغاز شد . حدود ساعت ۸:۴۵ دقیقه برای صرف صبحانه و هماهنگ کردن بهتر گروه توقفی کوتاه داشتیم . بعد از اتمام صبحانه و آشنایی بیشتر گروه با یکدیگر حرکت کردیم . ساعت ۹:۳۰ به منطقه ای به نام چغیورت ۱۰ کیلومتر بالاتر از فریدون شهر رسیدیم منطقه کوهستانی پر از برف که در سالهای اخیر این پیست اسکی احداث گردید .
قبل از حرکت به طرف پیست مسئول برنامه اقای عشاقی و سرپرست برنامه اآقاي  صدري تذکرات لازم را دادند و بچه ها وارد پیست شدند و به سه گروه تقسیم شدند گروهی به تل اسکی رفتند وسایل اسکی کرایه کردند و همراه با مربی به تمرین اسکی پرداختند . گروهی هم با تیوپ زیر نظر مسئولان گروه به تیوپ سواری پرداختند هر چند خطرناک بود ولی بسیار پرهیجان و لذت بخش بود البته سعی کردیم مسیری کم خطر و مطمئن انتخاب کنیم گروهی هم قدم بر سینه ستبر کوه پر از برف گذاشتند و راه قله را پیش گرفتند  پس از صرف ناهار ساعت ۱۵:۳۰ به طرف شهر اصفهان رهسپار شده وساعت ۱۸:۳۰ به اصفهان رسیدیم .
با تشکر از دوستانی که ما را در اجرای این برنامه یاری کردند

گزارش صعود به قله قاش مستان دنا

گزارش صعود به قله ۴۴۲۰ متری قاش مستان دنا (بیژن ۳)

تاریخ : ۲ و ۳ آبان ماه ۱۳۹۲

سرپرست برنامه : محمود عشاقی

تعداد شرکت کننده : ۱۶

نفرات صعود کننده به قله : ۱۶ نفر

آفتاب هنوز درنیامده بود، اما باید بر می خواستم، برای رفتن، برای صعود …

یک جای دیگر ،به نام دنا ، نامش را زیاد شنیده ام اما وسوسه صعودش چیز دیگریست

دل کندم، از شهر ، از هرچه بود به سوی وعده گروه در ابتدای خیابان هزار جریب ، اولین پنجشنبه آبان میزبان ما بود تا به سوی کوهستان دنا رهسپار شویم ، رشته کوه دنا در جنوبی ترین حوضه جغرافیایی استان اصفهان قرار دارد و برای رفتن به قله قاش مستان که هدف ما بود می بایست از شهر های شهررضا و سمیرم و نهایتا روستای خفر می گذشتیم.

 روستای خفر در ۸۴ کیلومتری جنوب سمیرم قرار دارد، این روستا در دامنه بلندترین قله دنا ( قاش مستان) بر روی اراضی پر شیب ساخته شده و یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی قله‌های دنا می باشد.

بعد از گرفتن باربر در ساعت ۱۰ صبح به سوی پناهگاه قله قاش مستان عازم شدیم، به گفته باربر محلی متاسفانه  امسال بر اثر سیل اکثریت یخچال ها آب شده و دهانه رود آبریز آنها نیز افزایش پیدا کرده است ، به همین سبب در مسیر رسیدن  به پناهگاه تمام جویبار و آبریزهای فصلی خشک بودند ، هرچند این فصل جزو فصل های کم آب دنا نیز می باشد و کوهنوردان الزامی است آب کافی دو روز خود را به همراه داشته باشند

پیمایش مسیر تا ۲٫۳۰ دقیقه بعد از ظهر به طول انجامید و گروه در ارتفاع ۳۰۱۵ متری به جانپناه فلزی رسید.

پس از گذشت ۲ ساعت و صرف ناهار و استراحت، گروه پرواز کرج نیز به جمع ما اضافه شد .

گروه پس از گذراندن یک شب نسبتا سرد و بستن کوله های قله در ساعت ۴:۴۵ به سمت قاش مستان رهسپار شد . هوا هنوز گرگ و میش نشده بود اما وجود مهتاب باعث شد تا گروه با سرعت مناسب به صعود ادامه دهد . و آرام آرام سر و کله خورشید هم پیدا شد ، و مناظر زیبای دنا شروع به خودنمایی کردند ، صعود در چنین مسیری نه خستگی دارد و نه طاقت فرساست . به جز توقف نیم ساعته برای صبحانه در ارتفاع ۳۸۰۰  متری و توقف های معمول چند دقیقه ای ، گروه توانست با سرعت معمول در ساعت ۱۱:۱۵ دقیقه بر فراز قله قاش مستان بایستد.

 همان حس همیشگی باز هم آمد ، حس رسیدن حس در اوج بودن اما تمام نشدن ، هنوز هم راه است همگي روي قله بودند

باید فرود می کردیم هرچند دل کندن از بالا سخت است اما بعد از هر صعودی نزولی هم هست ، گروه پس از توقف نیم ساعته در قله ۴۴۲۰ متری قاش مستان مسیربازگشت را در پيش گرفت

ساعت ۱۵٫۳۰ در پنا هگاه بوديم  ناهار را خورده و بطرف پائين حركت كرده ودر ساعت ۱۹ به خفر رسديم و از انجا بطرف اصفهان حركت كرديم و در ساعت ۱٫۵ بامداد به اصفهان رسيديم

گزارش برنامه كلاه قاضي

به نام خداوند زيباييها
با درود به همه ي عزيزان کوهنورد
در روز جمعه مورخ ۱۳۹۲/۰۷/۱۹ ساعت ۶ صبح تعداد ۴۵ نفر در  ابتداي خيابان هزارجريب گرد هم امديم وبه سمت کلاه قاضي حرکت کرديم . ساعت ۷:۳۰ به سرقدمي اقاي عشاقي و سرپرستي اقاي بهرامي و همچنين همياري آقايان اسدي. فريدنيا و مرادي به راه افتاديم ساعت ۸ در کنار چشمه ي پايين کوه مشغول صرف صبحانه شديم و بعد از ۱۵ دقيقه به حرکت ادامه داديم و ساعت۱۱ ظهر به قله رسيديم بسيار زيبا و دلنشين بود و نسيم فوق العاده خنکي ميوزيد که خستگي را از ما گرفت. ۱۰ دقيقه بعد به سمت پايين قله به راه افتاديم حدود ساعت ۱۲ به قسمتي رسيديم که هم مسطح بود همد در سايه بود تصميم گرفتيم ناهار را انجا بمانيم.
بعد از گذشت ۲۰ دقيقه به حرکت ادامه داديم در ضمن در حين بازگشت به جمع آوري زباله ها پرداختيم که امري به جا و قابل تحسين بود. ساعت ۴:۴۰ به پايين کوه رسيده و بعد ۱۵ دقيقه در کنار ايست بازرسي بوديم.
جا دارد از هماهنگي و برنامه ريزي سرپرستان تشکر کنم .گروه بسيار خوب و صميمي بودند.
براي يکايک شما از خداي منان آرزوي موفقيت دارم.
فرناز صابري

برنامه سه ماهه تابستان ۹۲

برنامه ۳ ماهه تابستان ۹۲

تاریخ

عنوان

مدت

منطقه

سرپرست

تلفن

توضیحات

۹۲/۷/۴

شاهکوه

۱ روز

مرغ

خانم یراقی

۰۹۱۳۳۱۱۳۲۵۸

صعود به قله

۹۲/۴/۱۴

بی بی سیدان

۱ روز

سمیرم

خانم عسگري

۰۹۱۳۱۱۳۳۲۶۳

پیمایش مسیر

۹۲/۴/۲۱

صفه

۰/۵ روزه

اصفهان

خانم پورهاشم

۰۹۱۳۳۱۱۳۲۵۸

 صعود شبانه

۹۲/۴/۲۸

نچفت

۱ روزه

زفره

خانم محمدي

۰۹۱۳۳۱۱۳۲۵۸

صعود به قله

۳ تا ۹۲/۵/۴

تزرجان

۲ روزه

تفت

پیرامون

۰۹۱۳۱۶۵۱۱۹۶

صعود به قله

۷ تا ۹۲/۵/۸

دره رغز

۲ روزه

داراب

ذره

۰۹۱۳۳۱۹۴۳۰۴

دره نوردي

۹۲/۵/۱۱

سیل

۱ روز

خوانسار

سلیمانی

۰۹۱۳۳۰۵۹۴۹۲

صعود به قله

۱۷ تا ۹۲/۵/۱۹

دماوند

۳ روزه

پلور

بهرامی

۰۹۱۳۳۰۰۲۰۱۴

صعود به قله

۹۲/۵/۲۵

صفه

۰/۵ روزه

اصفهان

خانم صادق زاده

۰۹۱۳۳۱۱۳۲۵۸

صعود به قله

۹۲/۶/۱

غار خاصه تراش

۱ روزه

حبیب آباد

حامد عسگری

۰۹۳۶۷۶۴۲۰۳۵

غارنوردی

۸ تا ۹۲/۶/۱۱

دریاچه چورت

۴ روزه

ساری

عشاقي

۰۹۱۳۳۱۱۳۲۵۸

پيمايش مسير

۹۲/۶/۱۵

صفه

۰/۵ روزه

اصفهان

خانم عسگریان

۰۹۱۳۱۱۳۳۲۶۳

پاکسازی

۲۱ تا ۹۲/۶/۲۲

دمير

۱/۵ روزه

نشلج

مير

۰۹۱۳۳۱۰۱۶۴۲

صعود به قله

۲۸ تا ۹۲/۶/۲۹

آتشگاه

۲ روزه

لردگان

فريدنيا

۰۹۱۳۸۳۸۳۷۴۷

پيمايش مسير

 

تلفن هماهنگي: ۰۹۱۳۳۱۱۳۲۵۸    عشاقي  

  ۰۹۱۳۹۰۲۱۷۰۲    صدري

آري آري زندگي زيباست

گر بيفروزيش رقص شعله اش در هر كران پيداست

برنامه كوهپيمايي در محل كوه صفه روزهاي دوشنبه ساعت ۱۶:۳۰ بعداز ظهر برگزار مي گردد.

Email: parvazClimbing@yahoo.com            www.gparvaz.ir

همراه داشتن كارت بيمه ورزشي دركليه برنامه ها الزامي مي باشد.

آدرس: اصفهان ـ خيابان سروش ـ‌ مقابل داروخانه سروش ـ پلاك ۵۷ ـ طبقه فوقاني