کتاب جایی برای زنان بر روی قله آناپورنا

 

کتاب جایی برای زنان بر روی قله آناپورنا

این کتاب فقط شرح حال صعود به کوه بلند و خطرناک آناپورنا نیست، بلکه داستان تلاش جمعی از شجاع ترین و مقاوم ترین زنانی است که با اتکا به اراده و سرسختی خود برای رسیدن به هدف تلاش می کنند. این سرگذشت آنان و مسایلی که در کار خود با آنها مواجه  می شوند است. شرح حالی ازکاری سازمان یافته و با برنامه است که گام به گام غیرممکن را به امری واقعی تبدیل می کند. کتاب با نثری زیبا که میتوان درسهای بزرگی از آن آموخت.

خلاصه:

آرلن بلام٬ زنی است که سرپرستی اولین تیم مستقل کوهنوردی زنان برای صعود به یکی از قلل مرتفع بالای هشت هزار متری جهان را بعهده می گیرد. تا قبل از آن تمام تیم های کوهنوردی کاملآ مردانه بودند و زنان برای حضور در تیم ها و صعود به مردان متکی بودند. پس از سالها تلاش ٬ ﮪﯿﺌت هیمالیانوردی آمریکا برای نخستین بار در سال ١٩٧٨به زنان اجازه تشکیل تیم و صعود مستقل داد. این کتاب که توسط سرپرست تیم٬ آرلن بلام نوشته شده است٬ ماجرای صعود این زنان به قله آناپورنا٬ دهمین کوه بلند در بام دنیاست٬ ماجرای پر فراز و نشیبی که خواننده را با خود همراه می کند.

از متن کتاب:

… پای من به بحث هایی کشیده شده است که آیا زنان هنگام صعود تحملشان بیشتر است یا مردان٬ و یا آنها دارای توانایی روحی و جسمی بیشتری هستند یا مردان؟

من فکر نمی کنم که چنین مقایسه هایی دارای ارزش باشند. اهمیت در وجود افراد مختلف است نه به جنسیتی که دارند و انگیزه چیزی است که ما باید روی آن حساب کنیم. زنان دارای قدرت و تحمل صعود به قله های بلند هستند٬ درست مثل مردان وهم مردان و هم زنان باید دارای شانس برای صعود باشند.

… مثل همیشه٬ زیبایی کوهستان٬ شک و تردید و ناراحتی های مرا تخفیف می داد و من را مملو از رضایت و خرسندی میکرد. این جاﺌﯿست که به آن تعلق دارم.

… سؤال مهم و همیشگی این بود که چرا ما اینجا هستیم؟ جواب آماده بود: که آسیا را ببینیم٬ کوهی را صعود کنیم٬ حد و مرز خودمان را امتحان کنیم و خودمان رابشناسیم.

… اما در نهایت ما به چیزی بالاتر از قله دست پیدا کردیم٬ سالها برنامه ریزی و ماهها صعود مشترک٬ ما را تغییر داده و قوی کرده بود. ما از فشارهای شدید جسمی و روحی سربلند بیرون آمده بودیم و فهمیده بودیم که در قالب یک تیم می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم. هر زنی از نیرو و توان خود به بهترین نحوی استفاده کرده بود و هر فردی فهمیده بود که کمک و یاری او در رسیدن به هدف نهایی مؤثر بوده است. بعلاوه ما دوستی و محبتی پیدا کرده بودیم که ما را متحد می ساخت.

نویسنده: آرلن بلام

ترجمه: رحیم دانایی

ناشر:نشر روان

نوبت چاپ:اول زمستان ۱۳۸۳

تعداد صفحات: ۲۳۲ صفحه، مصور

قیمت: ۲۲,۰۰۰  ریال

 

منبع: مجله فرهنگی بانوان ایران

 کوهنوردان زرتشتی ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*