وندا رتکویچ ، نخستین زن فاتح قله کی ۲

وندا رتکویچ (Wanda Rutkiewicz)وندا رتکویچ  (Wanda Rutkiewicz)  در ۴ فوریه ۱۹۴۳ در شهر پلونگیانی که امروزه بخشی از خاک لیتوانی به شمار می آید متولد شد.پس از اشغال بخش شرقی لهستان توسط نیروهای ارتش سرخ شوروی، وی به همراه خانواده اش به بخش غربی کشورش مهاجرت نمود. وی تحصیلاتش را در رشته الکترونیک با مدرک مهندسی به پایان رساند. وی نویسنده ای متبحر بود و در زمینه فیلمسازی از طبیعت نیز فعالیتهای بسیاری نمود.

وندا رتکویچ (Wanda Rutkiewicz)

وندا رتکویچ (Wanda Rutkiewicz)  در ۴ فوریه ۱۹۴۳ در شهر پلونگیانی که امروزه بخشی از خاک لیتوانی به شمار می آید متولد شد.

پس از اشغال بخش شرقی لهستان توسط نیروهای ارتش سرخ شوروی، وی به همراه خانواده اش به بخش غربی کشورش مهاجرت نمود. وی تحصیلاتش را در رشته الکترونیک با مدرک مهندسی به پایان رساند. وی نویسنده ای متبحر بود و در زمینه فیلمسازی از طبیعت نیز فعالیتهای بسیاری نمود.

وندا رتکویچ (Wanda Rutkiewicz) در اورست
با صعود به عنوان نخستین لهستانی و اولین زن اروپایی فاتح قله اورست خیلی زود در کوهنوردی شهره شد. وندا با صعود ۱۶ اکتبر سال ۱۹۷۸ خود به اورست بعنوان سومین زن فاتح این کوه شهرت جهانی یافت و فتح ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری برایش دور از تصور نبود.

اما شهرت وی پیش از صعودش به اورست با سرپرستی تیمی از زنان بر روی قله گاشربروم III آغاز شد. این نخستین کوه مرتفعی بود که اولین صعود آنرا زنان کوه نورد انجام می دادند. در کی ۲ وندا ابتدا در سال ۱۹۸۲سرپرستی تیمی متشکل از ۱۲ زن را بر عهده داشت اما بدلیل خرابی هوا ناکام به خانه بازگشت. سپس در ۱۹۸۶ عضو تیم کوچک لیلین و موریس بارارد بود و د ر۲۳ جون بعنوان نخستین زن فاتح این کوه پیش از لیلین بارارد به قله رسید. روز بعد در بازگشت از کمپ سوم لیلین و موریس هر دو بر اثر سقوط بهمن کشته شدند تا لیلین بارارد نخستین زنی باشد که جانش را در این کوه از دست می دهد، جسد لیلین در ۱۹ جولای همان سال در نزدیکی کمپ اصلی یافت شد و موریس را هم در سال ۹۸ در همان حوالی پیدا کردند. البته یک ماه پس از صعود وندا و لیلین، جولی توریس کوه نورد زن انگلیسی نیز بعنوان سومین زن، فاتح کی ۲ شد اما نفرین کوه او را هم به کام مرگ برد. در سال ۸۵ وندا به همراه کریستین پالموسکا و آنا زروینسکا نخستین تیم مستقل زنان بودند که موفق به فتح کوه نانگاپاربات می شدند(یکسال قبل لیلین بارارد بعنوان اولین زن از این کوه بالا رفته بود). در ۱۸ سپتامبر ۸۷ به همراه پیزارک وارسکی قله اصلی شیشاپانگما را صعود کرد و در ۱۲ جولای ۸۹ به همراه رونی لمپارد انگلیسی بر فراز گاشربروم دو ایستاد.

وندا رتکویچ (Wanda Rutkiewicz)

رتکویچ در ۱۶ جولای ۹۰ نیز گاشربروم یک را به همراه پانکو پانکویچ صعود کرد. اما شاید بهترین سال کوه نوردی وندا یکسال پیش از مرگش بود که وی توانست در ۲۶ سپتامبر چوآیو و در ۲۲ نوامبر آناپورنا را به شکل انفرادی فتح نماید. در سال ۹۲ در حالیکه پزشکان به او در مورد مشکل کلیه هایش اخطار کرده بودند به کانچن چونگا رفت و آخرین بار در روز ۱۲ می ۹۲ در ارتفاع ۸۲۰۰ متری بوسیله کارلوس کارسولیو در حالی بر روی یال جنوب غربی دیده شد که خود را برای صعود انفرادی روز بعد آماده می کرد. کارسولیو در همان روز قله را صعود کرد. رتکویچ در آن شب فاقد کلیه لوازم شب مانی بود. بعدها دیگر هیچکس جسد وی را ندید. وندا در زمان مرگ ۴۹ سال سن داشت.
پس از مرگ وندا سالها طول کشید تا زنان دیگری همچون ادورنه پاسابان اسپانیایی و گرلین کالینبرنر اتریشی موفق به صعود این تعداد قله ۸۰۰۰ متری شوند. روابط عمومی قوی، سبک صعود، تلاش برای صعودهای مستقل زنان و قدرت رهبری از عوامل ماندگاری نام وندا رتکویچ به شمار می آیند.

وندا رتکویچ (Wanda Rutkiewicz)

صعودهای وندا رتکویچ

 1. ۱۹۷۵ نخستین صعود گاشربروم III- نخستین صعود کوه
 2. ۱۹۷۸ اورست- سومین زن فاتح کوه
 3. ۱۹۸۵ نانگاپاربات
 4. ۱۹۸۶ کی۲- نخستین زن فاتح کوه
 5. ۱۹۸۷ شیشاپانگما
 6. ۱۹۸۹ گاشربروم II
 7. ۱۹۹۰ گاشربروم I
 8. ۱۹۹۱ چوآیو- انفرادی
 9. ۱۹۹۱ آناپورنا- انفرادی
 10. ۱۹۹۲ کانچن چونگا- مرگ در ارتفاع ۸۲۰۰ متر

منابع:

وبلاگ کوه قاف
ویکی پدیا
http://www.everestnews.com/history/wanda.htm
http://www.king-albert-foundation.ch/html/winners/94/rutkiewicz.html

کوهنوردان زرتشتی ایران

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*