گزارش برنامه خلنو

به نام ایزد یکتا

قله خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

قله خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

قله خلنو با ارتفاع ۴۳۷۵ متر می­باشد که در منطقه البرز مرکزی واقع شده است. قله خلنو یکی از زیباترین قله­های البرز مرکزی و سومین قله مرتفع البرز مرکزی بعد از قلل دماوند و علم­کوه می­باشد و از فراز قله خلنو، قله زیبا و باشکوه دماوند خودنمایی می­کند. قله خلنو دور از دسترس­ترین قله البرز مرکزی می­باشد که سرچشمه رودخانه ­های متعددی از جمله: وارنگرود، لار و لالان می­باشد. قله خلنو از طریق شمال شرقی به قلل سرخسنگ، میش­چال و پالون­گردن و از سمت شمال توسط گردنه سوزنی شکلی به دره سرخسنگ و وارنگرود، از جناح شمال غربی به قلل شاخکی اسب­چال، دوآب و وارنگرود و از سمت جنوب توسط قله خلنو کوچک با ارتفاع ۴۳۵۰ متر و برج خلنو به دو شاخه غربی، شرقی تقسیم می­شود. این قله سرچشمه اصلی رودخانه وارنگرود بوده که سرچشمه و مبداء و منبع اصلی دریاچه سد کرج می­باشد. پوشش گیاهی آن شامل: گلپر، زنیان، پونه، بابونه، آویشن و … می­باشد. از نظر آب­وهوا تابع آب ­وهوای عمومی البرز مرکزی بوده و باد غالب از جناح غربی در آن می­وزد. این ناحیه  به علت ارتفاع زیاد آن در پاییز و زمستان هر سال بسیار سردسیر توام با هوای ناپایدار و ریزش برف و بهمن می­باشد. در اوایل بهار هر سال اندکی هوا پایدارتر شده و مناسب­ترین فصل صعود به آن سه ماهه تابستان می­باشد. آب مصرفی در طول مسیر به وفور یافت شده و در صورت کم آبی در ارتفاع می­باید از آب­های حاصل از ذوب برف­چال­های دامنه شرقی آن استفاده کرد.

گزارش برنامه خلنو:

روز اول:

گروه کوهنوردی پرواز به سرپرستی جناب آقای محمود فریدنیا روز پنجشنبه موزخ بیست و پنجم تیرماه ساعت ۲۲:۳۰ از دروازه تهران به سمت منطقه فشم واقع در استان تهران و به قصد صعود به خلنو به راه­  افتادیم.

روز دوم:

ساعت ۴:۳۰ بامداد روز جمعه یکی از دوستان همنورد را در عوارضی قم- تهران سوار کردیم. ساعت ۷ صبح نیز یکی دیگر از همنوردان را از منطقه تهرانپارس تهران سوار کردیم و بالاخره مینی­ بوس با تعداد ۱۶ نفر تکمیل شد و به سمت منطقه اوشان فشم به راه افتادیم. پس از گذشتن از منطقه فشم، سمت چپ به طرف روستای لالان ادامه مسیر دادیم. ساعت ۸:۳۰ صبح به روستای زیبای لالان در ارتفاع ۲۴۱۰ متری رسیدیم. بنا به نظر سرپرست گروه، آقایان حسین پورجمشید به عنوان سرقدم، محمود فریدنیا به عنوان مسئول فنی، کامیار فروجانی­زاده به عنوان عقب­دار گروه انتخاب شدند.

قله خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

قله خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

از روستای لالان به سمت دره لالان در امتداد رودخانه لالان حرکت نمودیم و پس از یک ساعت طی مسیر، به منظور صرف صبحانه توقف نمودیم. ساعت ۱۰:۳۰ به سمت چشمه تلخاب حرکت نمودیم و ساعت ۱۲:۴۵ به چشمه تلخاب رسیدیم. تا قبل از این نظر سرپرست بر این بود که کمپ در محل چشمه تلخاب برقرار گردد، که بعد از دقایقی استراحت استراحت در محل چشمه تلخاب و بررسی محیط توسط سرپرست و نظر دوستان، تصمیم بر این شد که کمپ در محل آبشار خلنو برقرار گردد. لازم به ذکر است که وجه تسمیه چشمه تلخاب به این علت است که این چشمه دارای آب معدنی تلخ و تا حدودی گازدار می­باشد.

مسیر صعود

قله خلنو-آبشار تلخاب-گروه کوهنوردی پرواز

قله خلنو-آبشار تلخاب-گروه کوهنوردی پرواز

خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

ساعت ۱۳:۴۵ از چشمه تلخاب به سمت آبشار خلنو حرکت کردیم . ساعت ۱۵:۳۰ به محل آبشار خلنو رسیدیم در ارتفاع ۳۴۵۰ متری رسیدیم و کمپ را در همان محل برقرار نمودیم. جای همه دوستام خالی، آبشار خلنو به مانند مروارید درخشانی در منطقه بود که در بین کوه­های سرسبز خودنمایی می­کرد. پس از صرف نهار و استراحت در هوای خنک منطقه، با توجه خستگی دوستان ناشی از کوله ­کشی نسبتاً سنگین، همزمان با غروب آفتاب ، شام را صرف کردیم. طبق هماهنگی­ های انجام شده دوستانی که قصد عزیمت به قله را داشتند اعلام آمادگی کردند و توسط سرپرست ساعت ۲۱ خاموشی اعلام شد.

روز سوم:

طبق هماهنگی­های انجام شده در شب قبل، صبح شنبه ساعت ۵ صبح مقارن با عید سعید فطر بیدارباش اعلام شد و ساعت ۵:۴۰ به همراه ۸ نفر از دوستان صعود به سمت قله خلنو آغاز شد. ساعت ۷:۴۵ در ارتفاع ۴۰۰۰ متری به قصد صرف صبحانه توقف کردیم و پس از استراحتی کوتاه در ساعت ۸:۳۰ به همراه یک دوست همنورد که به صورت انفرادی قصد صعود به قله را داشت، به سمت قله خلنو حرکت را آغاز کردیم. پس از گذشتن از برف­ها و برف­کوبی اندک، با قرار­گرفتن در ارتفاع ۴۲۰۰ متری باد شدیدی وزیدن گرفت. نهایتاً ساعت ۱۰:۳۰ صبح به اتفاق کلیه دوستان صعودکننده، صحیح و سالم به قله رسیدیم.

قله خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

قله خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

پس از مراسم قله ساعت ۱۰:۵۰ به سمت پایین قله به راه افتادیم و ساعت ۱۳:۳۰ به کمپ رسیدیم. دوستان با میل کردن شیر داغ گوسفندی که از گوسفندسرای آبشار خلنو تهیه کرده بودند خستگی از تن به در کردند. از نزدیک غروب  آفتاب، باران نم­نم باریدن گرفت و هوا را دلپذیرتر می­نمود. به علت خستگی دوستان، شب ساعت ۲۲ خاموشی اعلام شد.

روز چهارم:

خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

خلنو-گروه پرواز

خلنو-گروه پرواز

خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

خلنو-گروه کوهنوردی پرواز

طبق هماهنگی­های انجام شده باکلیه دوستان همنورد در شب قبل، صبح یکشنبه ساعت ۵:۳۰ بیدارباش اعلام شد و ساعت ۶:۳۰ به سمت روستای لالان به راه افتادیم. ساعت ۷:۳۰ پس از استراحتی کوتاه در چشمه تلخاب، ادامه مسیر دادیم و ساعت ۹ صبح برای صرف صبحانه توقف کردیم و ساعت ۱۰:۳۰ به پارکینگ رسیدیم. به علت گرمای شدید هوا، همگی به حمام عمومی (خیلی تمیز بود) روستای لالان رفتیم. (جالب توجه اینکه از ابتدای مسیر از روستای لالان تا قله و مسیر برگشت به روستای لالان یک سگ محلی گروه را همراهی می­کرد.) بعد از حمام در ساعت ۱۲ ظهر از لالان به سمت اصفهان راه افتادیم و پس از پیاده­ کردن یکی از دوستان در تهران به سمت اصفهان به راه افتادیم. در قم و گردنه قرقچی بارش شدید باران جاده را لغزان کرد که همین امر سرعت مینی ­بوس را کاهش داد ولی همین بارش باران باعث خنگی هوا شد و گرمایی داخل مینی­ بوس را قابل تحمل کرد. در نهایت ساعت ۲۲ همگی سالم و سلامت به دروازه­ تهران رسیدیم.

در پایان از همه عزیزانی که در صعود به قله خلنو گروه کوهنوردی پرواز را همراهی نمودند قدردانی و تشکر می­کنیم.

نفرات شرکت کننده :خانم صادق زاده -خانم دادخواه – مبینا دادخواه   -خانم پیمانی  -خانم رضوا نی – حمیدیان – پرویز پور    – غلامعلیان

نفرات صعود­کننده به قله خلنو:

محمود فریدنیا- حسین پورجمشید- حجت­ ا… صادق­زاده- علیرضا دادخواه- محمد صغیری- میثم الهی­ دوست- داود کاظم­ زاده- کامیار فروجانی­زاده


نویسنده و تهیه گزارش: کامیار فروجانی زاده

یک دیدگاه درباره ی “گزارش برنامه خلنو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*